Lue keskustelun säännöt.
millä viikolla vauva kasvaa eniten???????????????????
02.02.2006 |
Eli onko joku tietty viikko/viikot milloin vauvan kasvu on nopeinta? Mietiskelen vain, kun oma painoni nousee välillä hurjasti ja välillä taas vähemmän. Nyt painon nousu alkanut tasoittumaan ja viikkoja 34+
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alussa vauva moninkertaistaa painonsa nopeasti, ja samalla kehittyvät istukka, äidin verimäärä lisääntyy, lapsivettä tulee ja kohtu kasvaa (kaksi ekaa kolmannesta). Tässä vaiheessa vauveli painaa usein vasta reilun kilon. Vikalla komanneksella vauva lihoo ja pulskistuu jopa 2-3 kiloa lisää.
Mulle on kyllä käynyt molemmissa raskauksissa niin, että alussa paino on noussut nopeammin, ja loput pari-kolme kuukautta max. 2 kg yhteensä. Turvotus on tietysti eri juttu, silloinhan paino voi lopuksi nousta nopeastikin monta kiloa.