Turvaistuin 1vuotiaasta eteenpäin, joka on helppo kiinnittää?
Mikä turvaistuin olisi hyvä 1-vuotiaasta eteenpäin, kun pitäisi löytää sellainen, jota olisi mahdollisimman helppo siirtää autosta toiseen tarvittaessa? Siis ettei kiinnitys ja irrotus olisi hirveän monimutkaisia.
Kommentit (6)
En osaa sanoa mikä istuin on helppo siirtää autosta toiseen mutta meillä on käytössä recaron istuin. Kasvot menosuuntaan saa laittaa 9kg lapsen mutta kevyempi pitäisi olla selkä menosuuntaan. Itsellänikin oli oletus, ettei saa laittaa kasvot menosuuntaan mutta kaupassa sanoivat, että 9kg saa laittaa. Suositushan on että selkä menosuuntaan mutta ei se ole pakollinen.
Kannattaa myös kaupassa käydä istuimia katsomassa joska kaikki eivät sovi kaikkiin autoihin.
mutta kaupassa sanoivat, että 9kg saa laittaa. Suositushan on että selkä menosuuntaan mutta ei se ole pakollinen.
Mutta 9 kg painavan lapsen niska ei kyllä kestä rasitusta törmäystilanteessa, sanokoon kauppias mitä haluaa. Siinä vaiheessa lapsen pää on vielä niin painava ja suuri suhteessa vartaloon. Tässä lainaus ruotsalaiselta sivustosta jossa käsitellään lasten turvallisuus autossa:
"In 100 collisions of rear facing kids, 8 rear facing children will die or become seriously injured. 92 will walk away fine. In 100 collisions with forward facing kids, 40 will die or become seriously injured. 60 will walk away fine. Those are large differences which help to save lives." (http://www.carseat.se/rearfacing/safety-benefits/)
Meillä on internetistä ostettuja Kiddyn istuimia, jotka ovat suht. kevyitä ja helppo siirtää autosta toiseen, koska eivät ole millään kiinni autossa (silloin kun lapsi ei istu tuolissa). Esim. Confort Pro -mallissa on painohaitari 9-36 kg. Eurooppalaisissa testeissä ovat menestyneet hyvin. Kyseessä on siis kasvot menosuuntaan -tyyppinen istuin.
Eikö autoliitto suosittele et lapset ois selkä menosuuntaan johonki reilu 2v asti? Jostain oon ehkä lukenu/kuullu. Kertokaa viisaammat et miksköhän sit on paljon noit kasvot menosuuntaan istuimia? Kyselen vaan kun meijän kans pitäis hommata uus istuin, mut millanen :)?
Samaa kuin Kulkija olen miettinyt minäkin. Isofix-istuimet on helppo asentaa, mikäli auto(i)sta löytyy kiinnikkeet niille. Ne saa myös parhaat testitulokset ja väärinasentamisen riski on pieni. Mutta nekin ovat lähes aina kasvot menosuuntaan, vaikka testitulokset ovat paremmat kuin monilla selkä menosuuntaan -istuimilla. Yksi selkä menosuuntaan malli löytyy, mutta sen hinta on reilusti enemmän kuin kuukauden tulot kodinhoidontuella...
Olen kuullut paljon hyvää Britaxin Hi-Way istiumesta, pitäisi olla suhteellisen pienikokoinen ja helppo kiinnittää autoon ja kuitenkin jopa 3-vuotias mahtuu istumaan. Suomessa suositellaan selkä menosuuntaan 3-vuotiaaksi asti, Ruotsissa ainakin 4 vuoteen asti. Pitäkää mahdollisimman kauan selkä menosuuntaan sillä niskan rasitus on suurin riski kolaritilaneessa ja selkä menosuunnassa istuin ottaa vastaan törmäysvoiman lapsen niskan sijasta. Tämä YouTube pätkä on katsomisen arvoinen: