Pitääkö 2v lapsen osata pukea itse? Päivähoidossa..
Uskomatonta vai yleistä?
Kaverini poika (kohta 3v) on ollut pph:ssa puolisen vuotta. Pph odottaa että yli 2v lapset pukeutuu itse, myös pihavaatteet. Jonkin verran voi auttaa, kurahousut jne. Poika on todella isokokoinen, kömpelö ja häneltä ei minusta voi odottaa kovin itsenäistä pukeutumista pitkään aikaan.
Kuinkas muilla?
Kommentit (6)
Meillä ainakin poika harjoitteli tuossa iässä kovasti ja nimenomaan pph:lla homma alkoi sujua, kun halusi olla " iso" . Kotona voi sitten olla " äidin vauva" ja puetuttaa =)
Moni asia on enemmän varmasti kiinni äidistä kuin lapsesta.
Tytöthän oppivat nämä jutut nopeammin, pojat vaativat vähän enemmän kannustusta ja apua. Minulla oli yksi hoitotyttö joka puki ja riisui itsensä " täysin" jo reilusti alle 2v. Eli kyllähän ne oppii, kun antaa vaan aikaa ja mahdollisuuksia oppia.
Rakkautta ja huolenpitoa voi antaa muutenkin, kun tekemällä asiat lapsen puolesta.
Meän poika 2,3kk. Osaa ottaa sukat pois, ei laittaa jalkaan. Samoin sisähousut. Osaa laittaa pipon päähän ja riisua hanskat. Siinä kai oleellisimmat. Annan mahdollisuuksia kyllä ja opetan mut ei kiinnosta kait itse tehdä. On ihan " normaalikömpelö" . Vaippoja käyttää vain yöllä ja rakas tuttikin jäi helposti pois, en kohtele vauvana :) Lapset yksilöllisiä joten taidotkin kehittyy oman rytmin mukaan. Jos olisi tarhassa, osaisi varmasti paremmin pakostakin..
Tyttö aloitti päiväkodissa syksyllä, kun olin n. 2 vuotta. Toivoivat kyllä, että puettaisiin sellaisiin vaatteisiin, joita voi itse laittaa päälle ja joita on hoitajillakin helppo pukea. Eli ei henkselihousuja, pitkiä mekkoja tms, että olisi mahdollista lapsella itsekin selviytyä potalle menosta jne. helmojen kastumatta. Ulkovaatteista toivottiin haalareita (ei housuja ja takkia) + tarrakiinnitteisiä kenkiä. Mutta siis ihan toivomuksena, ei " pakkona" . Tietysti toivovat lapsilta oma-alotteisuutta ja pyrkivät opettamaan siihen tietyssä määrin, mutta auttavat kyllä mielellään sen mukaan, mitä kukin tarvitsee. Eihän kaikki lapset samaa tahtia näitäkään taitoja opi, ja ei meidän tyttö (2 v 7 kk) tosiaan vielä kaikkia vaatteita pue itse, osan kylläkin (sandaalit, housut jos vaan kattoo että menee oikein päin jne).
Esim. pph pukee lapset niin, ettei ne ole sylissä, vaan istuvat vastapäätä lattialla edessä. Tässä asennossa lapset ovat enemmän itse mukana pukemisessa.
Kaverini ylireagoi? On nimittäin niin että hänen lapsensa on aika arka, pitkälti äitinsä takia. Kaverini pitää lastaan edelleen " vauvana" (maitoa pari kertaa yöllä tuttipullosta ja päikkäreille mennessä, vaipoissa edelleen kun pottaharjoittelua ei ole aloitettu kunnolla, syöttää ruoat jne.).
Ehkä asia on niin että pph odotti yli 2v lapsen osallistuvan pukemiseen eikä pukevan täysin itse. Kaveri ehkä veti herneet nenuun kun pph oli moittinut kun lapsi ei osaa syödä itse ja sotkee pöydässä ym.
Tuskin monikaan 2v osaa itse pukea..