G: Helsingin mellakat?
Mikä juttu nämä ¿mellakat¿ Helsingissä mielestänne ovat? Vetääkö ilta-sanomat vain isoja otsikoita mitättömästä asiasta. Oliko kyseessä kännäävien nuorten vappuhupi? Muodikasta uslkomaiden, eli Ranskan mellakoiden matkimista? Vai onko taustalla syvempiä yhteiskunnallisia juttuja, kuten tulevaisuususkon puute, kahtiajaon menestyjiin ja luusereihin syveneminen vai mikä????
- itse taidan olla jälikimmäisintä mieltä. Kahtiajako tuo turvattomuutta. Ihan sama onko tyypeillä sanoma vai ei, kun ei usko itseensä ja omaan tulevaisuuteensa ei ole enää mitään menetettävää, on vain katkeruutta ja vihaa, joka sitten johtaa riehumiseen. Kun menestys kasaantuu vaan yksille se tarkoittaa levottomuutta kaikille.
Kommentit (7)
Minusta ihan muoti-ilmiö. On muodikasta olla tiettyjä asioita vastaan. Etenkin, kun ei tiedä mistään mitään, varsinkaan taustoista.
Näitä hulluja on täällä kourallinen, kuten varmaan jokaisen kotikaupungissa, ja ainahan raha nisteille kelpaa? Vai mitä?
löytää itseni jostain ääriliikkeestä, jollei olisi lapsia pitämässä mua yhteiskuntakelpoisena.
Kurjat olosuhteet + haetaan vähän mallia muista maista.
Sorry, en nyt jaksa oikein kirjoittaa omia mielipiteitäni ja näkemyksiäni.
- vaaleista (ja niistähän puhuttiin!)
- maailman tilasta
- sairauksista (jos siis ei kyseessä VAUVA-sairaudet)
- katastrofeista (esim. tsunami)
- tv-ohjelmista (mitenne liittyy vauvaan?)
- sisustuksesta
- vaatteista
.... jne... Noille kaikille on muualla foorumit.
Mutta kun TÄÄLLÄ SAA KESKUSTELLA IHAN MISTÄ VAAN! Jos ei miellytä, siirry noille muille foorumeille!
Siis mikä helkutti ihmistä vaivaa? Tai no, johan se tuli ilmi: TYHMYYS. Elämässä ei ole mitään muuta kuin vauva ja huono aviomies! Hanki elämä.