Hakeeko 2v3kk tässä uutta päivärytmiä? Yhtenä päivänä nukkuu päiväunet, toisena ei, kolmantena nukahtaa sohvalle klo 17.
Eli taaperomme on jättänyt monena päivänä päiväunet pois, jonain päivänä on suostunut nukkumaan 30-60 min nukutuksen jälkeen. Silloin kun hän ei nuku päivällä, nukahtaa hän yöunille klo 20. Nyt emme enää yritä laittaa häntä päiväunille ollenkaan. Eli tänään jäi taas päiväunet pois ja nyt poika nukahti sohvalle klo 17....
Rakastan itse rutiineja ja tarkkaa päivärytmiä joten kyselen kokeneemmilta, että tasaantuko tämä rytmi jossain vaiheessa? Kun on vähän pallo hukassa että koska pitäisi poika laittaa sitten yöunille kun nyt nukahti päiväunille...
Kiiamaria, poika -05 ja tyttö -07
Kommentit (6)
tytöltä vähäksi aikaa päikkärit pois. Meni niin että joka toinen päivä nukuttiin päikkärit, kesti pari kuukautta max. ja sitten päikkäreitä ei nukuttukaan pitkiin aikoihin. Nyt tyttö kolme vuotta ja nukkuu taas päikkärit.
Silloin kun tyttö ei nukkunut päikkäreitä pidin huolen siitä että päivään tuli lepotauko, luimme ensin yhdessä kirjoja ja sitten hän jäi sängyn päälle lepäämään ja lukemaan. Tämäkin auttoi, muuten ilta oli ihan kauheaa riehumista.
Tarve päiväuniin voi välillä kadota ja tulla sitten takaisin. Jossain vaiheessa lapsi saattaa myös keksiä, että pystyy itse päättämään, nukahtaako vai ei, ja silloin saattaa jäädä unet väliin, vaikka lapsi niitä periaatteessa tarvitsisikin. Ja toisilla päiväunet varmaan vaan jää aikaisemmin pois ja sitten yöunet vastaavasti pitenee.
Meidän tyttö (nyt 2 v 8 kk) on vähän päälle parivuotiaasta asti jättänyt kotioloissa toisinaan päiväunet väliin. On perhepäivähoidossa ja siellä nukkuu aina 1,5-2 tuntia. Kotona on saattanut nukkua välillä vielä kolmekin tuntia, JOS malttaa nukahtaa, mutta usein käy myös niin, ettei uni vain tule. Tiedämme, että periaatteessa tyttö pärjää ainakin satunnaisesti myös ilman päikkäreitä - nukahtaa vaan sitten illalla nopeammin. Mutta olemme silti pitäneet kiinni siitä, että päiväunille joka tapauksessa mennään aina samaan aikaan. Tyttö saattaa sitten pulista ja touhuta sängyssään vaikka reilun tunnin ihan kaikessa rauhassa - tai sitten nukahtaa. Olemme päättäneet, että jonkinlainen päivälepo on tarpeen vielä pitkään, vaikkei tyttö joka kerta nukahtaisikaan. Tyttömme on tosi kova lukemaan ja olemmekin miettineet, että jossain vaiheessa voisi ruveta antamaan kirjoja lueskeltavaksi tuon päivälevon ajaksi, jos ei uni meinaa tulla. Tai vaikka laittaa jonkun satu-cd:n kuunneltavaksi. Meille on tulossa ensi talvena toinen lapsi ja senkin vuoksi haluan pitää kiinni siitä, että kerran päivässä on tuollainen suvantohetki, jolloin levätään.
Ai niin, ja yöunet tyttö nukkuu noin klo 20.30-07 lähes riippumatta siitä, onko tullut nukuttua päiväunet. Veikkaan, että jos päiväunet jossain vaiheessa jäävät kokonaan pois, niin menee vaan sitten vielä aikaisemmin nukkumaan.
Lumileopardi
Lumi-leopardin kanssa samoilla linjoilla, eli jonkinlainen päivälepo tai rauhoittuminen on meillä havaittu hyväksi. Meidän esikoinen, nyt 4,5-vuotias, on näihin päiviin asti aina mennyt huoneeseen " levolle" . Aika usein uni onkin korjannut. Perhepäivähoidossakin kaikki ovat aina levänneet, kuunnelleet kasetilta sitten vaikka satuja tai musiikkia, jos ei ole nukuttanut. 2v2kk vanha tyttömme sen sijaan kyllä ihan nukkumalla nukkuu päiväunia, kolmekin tuntia. Mutta lapsethan ovat näissä jutuissa tosi erilaisia..
Tänä kesänä, kunhan risojen leikkauksesta selviää, esikoinen saa päiväunien/lepojen sijaan mennä jo ulos touhuilemaan. Hänestä on tullut siis " iso poika" ;=)
Minäkin olen niitä äitejä, jotka - jos nyt ei rakasta niin ainakin tykkää rutiineista:) Tai oikeastaan meidän lapsonen on sitä sorttia, että niistä suuresti poikkeaminen toi vaan hankaluuksia aikaisemmin.
Ikää on nyt 2v 9kk ja päiväunet on nyt jääneet aikalailla pois. Vielä huhtikuuhun asti, 2,5-vuotiaaksi, poika nukkui päiväunet vaunuissa pihalla. Sitten siirryttiin sisäuniin ja noin kuukausi sitten ne alkoi jäädä pois. Nukuttaminen kävi hankalaksi, jos poika oli nukkunut aamulla (meillä poikkeuksellisen ) pitkään, eli vaikka kasiin. Sitten vaan sinnillä iltaan asti, 20.30 sänkyyn ja tui tui.
Pienempänä meidän poika ei ottanut päiväunettomuutta takaisin yöunissa vaan heräsi sitten aikaisemmin ja liian vähän nukkuneena = erittäin kiukkuisena. Sitten kun alkoi jatkamaan aamulla unia yli seiskan, uskalsin jättää päikkyjä pois. Unentarve kuitenkin on n. 11-12h vuorokaudessa nykyään. (noin vuosi sitten nukkui hädin tuskin 9h yössä ja vähän päikkyjä päälle...)
Viimeisillä kerroilla kun poika nukkui päikyt, alkoi iltanukahtaminen venähtää yli tuntiin ja kello huiteli ilta kymppiä ennen kuin uni korjasi väsyneen mailleen. Ja herätys sitten sitä vastoin aina vaan aikaisemmin.
ALkuun otin stressiä unettomuudesta ja järjestin ainakin lepohetken, jolloin toisinaan unikin sitten tuli. Nyt kun päiväunettomuus sujuu mallikkaasti, ei lepohetkeäkään välttämättä tule järjestettyä. Kun on kesä, paljon touhua jne... Syksyllä aloitetaan tarha, joten sitten varmasti meno muuttuu ja lepohetki tulee tarpeeseen.
Meilläkin homma meni joitain kuukausia sitten niin, että tovin aikaa viikosta päikyt nukuttiin joka 2. päivä. Sitten hetkeksi taas siiryttiin päivittäisiin päikkyihin jne.
meijän taapero on 2v1kk ja hää päätti jo kevättalvella ettei päiväunia nuku. toisinaan nukutin viereen, aina sekään ei tuottanu tulosta ni luovutin ku näytti pärjäävän ilman päikkyjä (säästin itseäni, en yksinkertaisesti viittiny tuhlata aikaa turhaan nukutukseen). illalla muksu kävi nukkumaan 19.30-20 ja nukahti kerta heitolla, ei ollu mitään ongelmia ja nukku tosi hyvin aamuun asti (heräs muistaaksein ja herää edelleen siis jotain 7-8 maissa). autoon joskus nukahtaa ja nykyisin joskus viereen ku tarpeeks myöhään iltapäivällä yritän nukuttaa (2-3 maissa). ennen nukahti ihan itekseen, sitten rupes menemän pari tuntia nukutukseen ni luovutin, viereen nukahti vartissa ja sitä käytän edelleen. sikäli jännä ku illalla nukahtaa omaan sänkyyn heittämällä yleensä tai parilla palautuksella mut ei oo siis tuntien operaatio.
eli meillä laitetaan yöunille 20 maissa (ennen jos tosi väsy, jälkeen jos ei kamalan väsy) jos ei nuku päikkyjä. jos nukkuu päikyt, yöunille vasta 21 maissa näin kesäaikaan ainakin ku mieskin on lomalla. aamulla herää 7-8 maissa (sitä ennen palautan aina sänkyyn ja yleensä parin palautuksen jälkeen uni jatkuu vielä tovin) ja aina ei tosiaan päikyille tilaisuutta (helpotta meijän menoja toisaalta kauheesti ku ei tarvii olla kotona päikkyaikaan) ole tai taapero ei vaan nukaha. leikkii toisinaan rauhallisia leikkejä (päivällä ja illastakii) pötköllään ni se ajaa varmaan pientä lepohetken asemaa et jaksaa sit iltaan asti.
minusta kans rytmit on ihania, ne helpottaa elämää.
minä en antaisi enää 16-19 välissä nukahtaa vaikka mikä olisi ettei mee rytmit plörinäks. mut tosiaan en väkisinkään nukuttas, jos ei nuku ni ei nuku, that' s it! ei lapsi mee rikki jos ei joka päivä nuku. voihan sitä pitää päikkärittömän kauden ja yrittää sit taas tovin päästä uudestaan ku näkee miten päivät sujuu ilman unia. ja toisaalta: se monelta laittaa yöunille riippuu lapsesta ja kannattaa kokeilla mikä aika teijän lapselle parhaiten sopii. yks kaverini laittaa lapsensa klo18 yöunille jos ei nuku päikkyjä! minusta se tuntuu hurjalta mut se sopii heille eikä ilmeisesti sotke yöunirytmiä hassuksi. joskus itestä tuntuu et mitä enemmän lapsi nukkuu päivällä sitä paremmin myös yöllä ja päinvastoin. ja ku yrittää laittaa myöhemmin nukkumaan herääkin aikaisemmin mikä ihan epistä!
toiset lapset nukkuu enemmän, toiset vähemmän. ja toiset lopettaa päikkyjen nukkumisen aikasemmin ku toiset. voihan tosiaan päikkärit vielä palautua. kokeilemalla se selviää! näin siis meillä mennään enkä tosiaankaa oo sen konkarimpi tässä(kään) asiassa vaan ihan mutulla mennään!
jaksamista ja toivottavasti nukuttaa :)