Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Masuvauvan käyttäytyminen

05.02.2009 |

olisi siis kiva tietää että millaisia kokemuksia teillä on vauvan käyttäytymisestä masussa ja synnyttyään. Tarkoitan siis että jos vauva on masussa rauhallinen ja liikkuu vähän, on ko myös synnyttyään ollut rauhallinen ja hyväuninen jne. ja taas jos vauva on masussa kovin liikkuvainen ja vähäuninen tms. niin onko odotettavissa samaa myös synnyttyään?

Oma esikoinen oli masussa melko rauhallinen ja vähäliikkeinen ja oli myös vauvana melko "helppo" ja hyväuninen.. nyt vanhempana rauhallinen edelleen mutta myös todella itsepäinen! :D

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

masussa vauva oli kovin rauhallinen, aika harvoin oli suurempaa möyrintää, pikemminkin sai olla usein tökkimässä, että liikkuisi nyt reippaammin, että äiti tietäisi kaiken olevan kunnossa. Masun ulkopuolella onkin meininki ollut ihan toinen. Temperamenttinen ja erittäin kovaääninen tyttö on ollut alusta lähtien ja valitettavasti myös huono nukkuja. Tyttö on nyt 5kk.



Siihen, miten masuvauvan käytös koetaan, vaikuttaa tietysti kuinka hyvin liikkeet tuntuvat, jos esim istukka edessä, se vaimentaa liikkeiden tuntua ja käsittääkseni myös lapsiveden määrä vaikuttaa. Minulla todettiin yliaikaiskontrolleissa olevan runsaasti lapsivettä, ehkä se vaimensi meidän kohdalla sitä masuelämän tuntemista.

Eli en vetäisi suoraa johtopäätöstä.

Vierailija
2/3 |
05.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,



takaseinäistukka ja silti liikkeitä tuntui vähän öisin. Onkin aina nukkunut yöt hyvin (poika nyt 5kk). Itseasiassa kävin raskausaikaan usein 02 aikaan vessassa, minkä jälkeen hättyyttelin muutamia liikkeitä esiin. Kauan heräsikin aina 02 aikaan syömään... sittemmin myös muihin aikoihin. :) Toisaalta kun lähdettiin autolla liikkelle, alkoi jumppa, samoin nykyään, ei tosiaankaan nukahda autoon. Kaikenkaikkiaan meillä on mennyt niin, että rauhallinen sikiönä, rauhallinen lapsena. :)



T. Arkis

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä taas tyttö oli ihan mahdoton liikuskelija mahassa, mutta synnyttyään silti kovin rauhallinen. Nukkuu siis hyvin, yleensä yöt menee nukkuessa 2-4h pätkissä, mutta päivällä saattaa valvoa välillä kolmekin tuntia putkeen.



Jadmiras ja Oona 2vko4pv