Taustaelot06 ja vauvojen leikit
hei
mitä hauskaa leikitte vauvojenne kanssa sadepäivinä? Meillä kukkuu-leikki harsovaipan takaa on verraton. Lisäksi välillä ennen vaatteiden vaihtoa tuon vauvalle vettä laakealla lautasella ja hän saa läiskytellä vettä mielin määrin. Paljon huvittaa myös äidin päällä kiipeily kun äiti jumppaa.
Niin ja pari kertaa vauvojen värileikki -teemasta innostuneena olemme sotkeneet pari ruokalusikallista mustikkapilttiä lattiaan teipatulle isolle paperille.
Hauskoja vinkkejä olisi kiva kuulla.
Aurinkoa t äiti ja poika 240806
Kommentit (15)
Meillä ainakin täällä " etelässä" neuvolat on olleet kuukauden välein. 8kk oli lääkäri. Nyt viimeksi oli 10kk neuvola ja seuraava sitten vuoden iässä. Aika pitkältä tuntuu tuo 7kk - 12kk väli...
Ihanat ilmat on nyt olleet ja paljon on ulkoiltu. Tyttö tykkää olla ulkona ja aina itkee ovella kun sisälle pitäisi mennä. Meillä nukutaan unet sisällä, on nukuttu jo monta kuukautta. Rattaissa tyttö ei malta nukkua ollenkaan. Viikonloppuna oltiin puuhamaassa ja eihän tyttö sitten malttanut kuin puoli tuntia torkahtaa. Edes automatkalla ei uni tullut.
Ensimmäiset askeleet meillä otettiin toissa pvänä. =) Ja nenälleen mentiin. Minun puolesta voisi odottaa vielä kävelemään lähtöä. Tuntuu ettei jälessä pysy vaikkei kävelekään.
Meillä ollaan pelattu " fudista" eli kontataan kilpaa pallon perässä. Joka myös aika nopeasti vaihtuu siitä hippa-leikiksi, koska on niin hauskaa lähteä äitiä karkuun. Meillä samoin kurkistusleikit ja kiipeily äidin päällä on kova sana.
Aika paljon ollaan myös luettu. Tosin vielä pahvisivuisia kirjoja, koska meidän poika on suhteellisen kovakourainen kuuntelija :)
Samoin ollaan kuunneltu lastenmusiikkia cd:ltä (miksei aikuistenkin) ja tanssahdeltu sen tahtiin.
Tuo mustikkasoseella maalaaminen oli kiva idea. Täytyypä itsekin kokeilla!
Eipä muuta tällä kertaa. Mukavaa alkanutta viikkoa kaikille.
Hopsu06 ja poika 130906
Meillä leikkien ykkösenä on myös tuo kukkuu-leikki ja piiloleikin eri variaatiot. Hauskaa tuntuu olevan myös hippasilla olo isosiskon kanssa. Tällä hetkellä tuo taaperokärry tuntuu kylläkin vievän kiinnostuksen ihan kokonaan. Sen kyytiin lastataan leluja ja teputellaan sitten toiseen paikkaan ja puretaan lasti jne. Siinä näyttää työmaata riittävän.
Kertokaapa vuorostanne mitä vauvanne puuhaavat ulkona? Itse olen aika harvakseltaan päästänyt vielä hiekkalaatikolle tai nurmikolle mönkimään. Tämä siksi, että meillä poika ei konttaa, vaan liikennöi ryömimällä. Kaikki tuntuu myös menevän suuhun niin helposti. Milloin mitäkin kiviä ja keppejä sieltä saa olla kaivelemassa. Vauvakeinu on pop, siinä keinuisi miten kauan vain. Rattaisiin otamme aina leluja mukaan ja niitä on kiva jyrsiä isosiskon leikkejä seuraten. Pojan siis, ei äidin.
Mukavaa viikkoa kaikille,
t. HT ja poika 070806
Samantapaisia on mieluisimmat leikit meilläkin. Kirjojen lukemisen ohella äidin naisten lehdet saavat kyytiä; niitä on mukava selailla ja repiä niistä palasia! Taaperokärry meiltäkin löytyy, mutta tähän asti tyttö on ollut vielä hieman varovainen sen kanssa.
Meilläkin ulkopuuhat on vielä hakusessa. Alkukesästä tyttöä vielä vähän " pelotti" nurmikko, eikä siihen uskaltanut koskea. Nyt kyllä konttaa nurmikolla ja pihalla muutenkin ja tutkii kaikkea niinkuin sisälläkin. Suuhun ei onneksi ihan jokaista heinää ja kiveä laita. Kertokaahan siis hyviä vinkkejä ulkopuuhiin!
Aurinkoista alkavaa viikkoa!
T: peepu ja tyttö 100806
Meidän tytön lempileikkejä ovat niinikään kurkistus- ja kukkuu-leikit. Paljon luemme kirjoja ja leikimme palikkalaatikoiden kanssa. Tytöstä on hauskaa laittaa palikoita laatikkoon ja ottaa niitä sieltä ulos. Pitääkin harkita tuon taaperokärryn hankkimista kun nyt on alkanut nousemaan ylös. Tuntui monelle taustaelon pienokaiselle olevan hauska vempain. ;-)
Ulkoillessa ei ole tarvinnut vielä hirveästi keksiä tekemistä kun ulkona on niin hurjasti ihmeteltävää. Hiekkalaatikolla on istuttu ja konttailtu sekä heitelty hiekkaa ja hakattu lapiolla ämpäriä jne. Nurmikolla kiinnostavat voikukat ja ruohot. Onneksi tyttö on jo aika hyvin oppinut ettei suuhun kaikkea tarvitse laittaa. Sylkeekin jo hyvin pois jo erehtyy laittamaan vaikka lehden suuhun.
Tuo värikylpyidea voisi olla hauska toteuttaa nyt ulkona jos on hyvä sää. Pitääkin kokeilla.
Miten on, ovatko lapsosenne kokeilleet jo ulkona kylpemistä tai polskuttelua altaassa?
Hetula ja tyttö 010906
Nopeasti koneelle kun tyttö simahti ja sisko muovailee...! Saa nähdä kuinka kauan nukkuu kun terassilla on aivan kuin saunassa olisi. Tämä aamu on kulunut siivotessa ja pyykin parissa, tosi mukavaa! Kohta pitäisi (olisi pitänyt jo) aloittaa pakkaaminen kun muutto lähestyy. Löysimme vihdoin ihan oman kodin jossa nyt rempataan, kahden viikon päästä olisi muuton aika. KYSYMYS: kokemuksia ja vinkkejä kahden pienen kanssa muuttamisesta, löytyisikö keneltäkään?
Ja sitten leikeistä. Musiikista tykkää kauheasti, kirjoista ei ollenkaan. Kaikki mikä pitää kovaa ääntä on YES! Leikkii syöttämistä ja pelaa palikoiden kanssa esim. purkkiin ja pois. Ylipäätään peuhaaminen on kivaa. Altaassa ja meressä rakastaa polskia. Ulkona on puuhaillut maassa jo keväästä ja nyt kun kävelee niin siellä hän menee muiden lasten mukana. Kiikku, keinulauta ja liukumäki on suosikkeja. Erityinen suosikki on pikkukivet! Niitä keräilee ja jakaa muille sekä myös syö hyvällä ruokahalulla:)
Jaahas, kai se pakkaaminen on vain aloitettava! Pinoon kaikki, kiva lukea muiden kuulumisia!
Sääppäri, elo-neiti06 ja heinä-tyttö04
eli me neidin (15.8.06) kanssa ollaan otettu matkasänky pihalle mukaan ja sieltä on hyvä katsella, mitä äiti tekee puutarhassa kukkien kanssa (tai lähinnä rikkaruohojen) ja sieltä sitä kurkisteluleikkiä on hyvä harjoittaa. Neiti kun ei vielä konttaa, niin ryömimisalue pienenee huomattavasti :)
Hyvin samanlaiset on meidänkin sisäleikit. Pallo on nyt suurta huutoa ja sitä yritetään ottaa kiinni ja pyöritellä takaisin äidille. Mukavinta tuntuu nyt olevan semmoinen muovipurkeista kasattava torni. Poika ei tosin vielä itse sitä osaa kasata, mutta odottaa tarkkana vieressä, kun se kasataan ja ottaa sitten päällimmäisen palikan hienosti tornia kaatamatta, mutta sitten yrittääkin jo ottaa keskeltä tornia, jolloin torni kaatuu. Alkuun tornin kaatuminen vähän itketti (poika aika herkkä), mutta nyt siitä tulee jo kovat käkätykset. Musiikin kuuntelu tuntuu olevan myös pojan mieleen ja sen mukana hytkytään ja välillä önistäänkin. Ja kirjoistakin on nyt kiinnostuttu muutenkin kuin syömismielessä.
Hiekkalaatikolla on käyty vasta pari kertaa harjoittelemassa. Nyt uskaltaa jo koskea hiekkaan, aluksi vähän inhoitti. Ja suuhunhan sitä tietysti laitetaan. Nurmikko inhoitti myös meilläkin aluksi. Keinuminen on myös mieleistä puuhaa.
Eipä tule nyt muuta mieleen leikeistä.
Uusia leikkivinkkejä odotellen,
Pantsenmutsi ja kolmansia päikkäreitä kiskova Pantse 220806
Meillä myös kutitus- kukkuu- ja palloleikit on pop. " anna" ja " haloo" leikit myös suosiossa. Samoin tanssiminen. Kovasti myös toheltaa eri paikkoihin ja purkaa laatikoita ja vaatekoreja. Se on hauskaa se. =) Ja siskon huone on ihmeitä täynnä, samoin vessa, josta löytyy isin lehtiä. ;) Nam
Ulkona tykkää kiikkua ja makoilla sekä " hyppiä" tramppiksella siskon kanssa. Ja tietenkin kävellä ympäri pihaa äidin avustuksella. Ja nam syödä niitä pikkukiviä, osoitella eri asioita ym. Suuret ilot pienistä asioista.
Kuis muiden pottaharjoitukset? Joko olette alkaneet? Meillä ei suostu potalle istumaan. Kakalla käytetään pöntöllä. Se sujunut nyt hienosti. Aina kun ähkii istutetaan pöntölle. Isosiskokin oppi vuoden iässä " kakkakuivaksi" samalla lailla.
Pikaisesti pinoon.
Leikit teillä kuullostivat hyvin tutuilta. Meillä leikitään aika samanlaisia, piilosta yms. Lehtien repiminen ja kaiken sekoittaminen on nyt pop sisätiloissa, ulkona tutkitaan ja maistellaan kaikkea, kuten kiviä ja oksia.
Potalle meillä on harjoiteltu jo parisen kuukautta ja sitäkin ennen välillä pissatin ja kakatin poikaa pöntöllä. Nykyään käydään aina herätessä ja syönnin jälkeen sekä vaipanvaihdon yhteydessä ja aika hyvin jo toimiikin. Kestovaippailijaa aina ilahduttaa pyykkimäärän väheneminen :)
jaahas nyt täytyy mennä pelastamaan kissanruuat!
t Ascu & poitsu
tunnen kuuluvani, vaikka olen muutaman kerran kirjoitellut eloisten aikana. Suljetulle en kuitenkaan lähtenyt " vapaaehtoisesti" . (Terveisiä vaan sinne suljetulle, kuitenkin käytte taustailemassa täällä ;)).
Minulla siis esikoinen 10.08 syntynyt elotyttö. Pieni, mutta kovasti omaa tahtoa omaava neitokainen kävelee tukea pitkin ja taaperokärrykin on ihan ok.
Leikeistä sen verran, että piiloleikit ja äitiä pakoon leikki on mukavia. Samoin lelutynnyrin tyhjääminen ja sinne tilalle meno on tosi hauskaa. Meillä ei intoa nostata lapsen värikylpyleikit. Esim. soseisden sotkeminen ei ole kivaa, mutta sieltä silkkipaperiin kääriminen on mukavaa. Samoin sanomalehteen kääriminen sekä lukeminen ( lue repiminen) on hauskaa.
Palaillaan, Tintta
meillä tyttö leikkii myös mielellään piiloleikkejä, jota leikitään myös ruokailun aikana vetäen likaisen ruokalapun kasvojen eteen.. kirjoja ja lehtiä on kiva lukea ja repiä. Ulkona ollaan oltu hiekkalaatikolla ja se on kivaa ja kivet varsinkin. Jahas, nyt herättiin, mentävä..
Myy07 ja tyttö110806
Meillä varsinkin ulkona menee isosiskon perässä jokapaikkaan. Hiekkalaatikko on tosi kiva samoin vauvakiikku. Konttailee hirveetä kyytiä joka paikkaan. Kotona kaikki lelulaatikon lelut on tosi kivaa purkaa. Niin ja yks tosi mahtava juttu on vessanpönttö. Hirveen kivaa pudotella sinne kaikkea ja rämpsytellä pöntön kantta....
Eli olen joskus vastaillut joihinkin yleisiin kysymyspinoihin, mutten koskaan ajatellut kirjoitella suljetulle... Taustailija siis.
Meillä 5.8.06 syntynyt poika ja pääkaupunkiseudulla asustellaan. Perheeseen kuuluu meidän lisäksi mies ja kolmevuotias isoveli.
Reilu kuukausi sitten alkoi poika kävellä ilman tukea ja vauhti senkun kiihtyy. Samaan aikaan oppi seisomaan ilman tukea ja taputtamaan. Tämän hetken hitti on kiipeily eli viikon verran on kiivetty sängylle ja sohvalle ja sieltä avautuukin ihan uusi maailma;-O Lisäksi eilen huomattiin, että jopa kirjahyllyn korkeat kaapit saa auki, kun oikein kurkottaa kahvoihin...
Hampaita on kuusi ja niillä pureskellaan jo 8 kk:n soseita. Alku oli tosi hankalaa, mut sitten rupesin haarukalla hienontamaan suurimpia perunankokkareita ja pikkuhiljaa alkoi upota. Nyt menee ihan sellasinaan. Poika juo vain tissistä, mutta pikkuhiljaa olen alkanut tarjoamaan (tavallista) maitoa mukista. Sitä menee ehkä kaksi kulausta per ateria. Ehkäpä joskus sitten enemmän. Jos haluaa paljon saada uppoamaan ruokaa, käytän leluja viihdykkeenä. Yleensä viihdykkeeksi riittää sormiruoka.
Meilläkin kurkistusleikit on suosiossa ja pallon perässä konttailu ja kävely. Isoveljen kanssa on mukava painia ja kiskoa tukasta (auh). Päällekkäin pinottavat kupit on kiva käydä kaatamassa ja kiipoja laitetaan kovasti vastakkain. Pilttipurkin päälle laitetaan kovasti kantta ja sisään yritetään tunkea kaikkea mahdollista. Yleisesti leluista parhaita on isoveljen tavarat. Hiekkalaatikolla enimmäkseen syödään hiekkaa, kiviä, keppejä ja tammenterhoja. Kaikkein ihaninta on vauvakeinu, jossa nauru on sitä onnelllisempaa, mitä kovemmat vauhdit.
Ohoh, tulipahan paljon juttua...
Tänään ollut hieno ilma! Paljon ollaan oltu ulkona.
Poika oli tuossa pihalla hiekkiksellä, mutta ei ehkä oikein ymmärtänyt sen ideaa. Koitti koko ajan kammeta reunalle pureskelemaan lautoja. Tuossa pihalla ei ole vauvakeinuja joten istahdin itse keinumaan poika sylissä. Riemunkiljahduksista päätellen sekin oli ihan hauskaa puuhaa (tosin itse pelkäsin koko ajan että keinu pettää alta).
Meillä ei ole vielä potta käytössä.
Kuinka usein teillä muilla on neuvolakäyntejä?
Meillä piti olla neuvolalääkäri 8 kk:n iässä, mutta sekin hoidettiin sitten samalla 7 kk tarkastuksen yhteydessä, koska ei ollut enää myöhemmin aikoja vapaana.
Seuraavaan tarkastukseen pitää varata aika vuoden iässä.
Poika on kasvanut ihan tasaiseen tahtiin, mutta tuntuu silti että olisi kiva käydä mitoilla tässä välissäkin.
Eipä tässä sen kummempia.
Hopsu06 ja poika 130906