Myyttekö talvivaatteita jo nyt vai odotatteko syksyyn?
Siivosin kaappeja ja totesin että meillä on taas aivan liian täynnä kaapit.Lapsilta on jäänyt pieneksi paljon talvivaatteita jotka aion myydän jossain vaiheessa.Syksyllä vaatteista varmaan saisi paremman hinnan mutta mietin että viitsinkö säilytellä kesän yli kun säilytystila loppuu jo nyt kesken.Toisaalta ostaako kukaan enää toppavaatteita?Miten te muut teette?
Kommentit (2)
Osa vaatteista siis vielä käytössä, osasta ei edes varmuutta mahtuvatko enää syksyllä, tai haluanko enää säästää seuraavalle. Lisäksi meille syntymässä vauva elokuussa, joten kuopuksen vaatteiden kohtalo ratkeaa silloin. Jos on eri sukupuolta, niin melko suuri osa menee myyntiin, muutama talvivaate vain jää.
Meillä lapsia neljä, sekä tyttöjä että poikia, joten yleensä vaatteet kiertävät kahdella jos koot sattuvat kohdalleen ja jos en itse kyllästy niihin. Jotain jää tosi hyväkuntoisenakin pieneksi (lähinnä taaperolta ja koululaisilta), osa kyllä käytetään aika loppuun omassa perheessä. Ne hyväkuntoiset myyn varmaankin taas huutiksessa, perinteisellä kirppiksellä sitten enemmän sisävaatetta ja hieman jo elämää enemmän nähnyttä (ostaja ainakin näkee mitä ostaa). Toki risat ja ikilikaiset roskiin.
Toisaalta ostaisin pojalle 110cm kaksiosaisen toppapuvun tai haalarin valmiiksi, jos olisin löytänyt jostain.