Paljonko maksatte babysitterille?
Meille tulossa paljon tarvetta ilta-lastenvahdille ja parikymppinen sukulaistyttö on luvannut tulla jeesailemaan. Mutta minkä verran pitäisi maksaa taskurahaa/palkkaa? Ei mitään tietoa " käyvästä hinnasta" . Kuinka paljon pitää olla tunteja, jotta veronalainen? Tarkoitus on hoitaa asiat oikein niin yhteiskunnalle kuin tytöllekin.
Kommentit (2)
MLL:n taksa on vähän alhaisempi, muistaakseni 4,20 euroa / tunti. Olen kuitenkin ajatellut, että palkkaansa tyytyväinen hoitaja hoitaa lapsia paremmin ja tulee mielellään toistekin.
Jos käytät samaa hoitajaa korkeintaan 12 päivänä yhden kalenterivuoden aikana, niin ainoa sinun maksettavaksesi tuleva maksu on eläkemaksu (TaEL). Sen voit maksaa todella kätevästi osoitteessa www.renki.org. Sen lisäksi lapsenhoitajan pitää ilmoittaa saamansa tulot veroilmoituksessa ja hän joutuu maksamaan niistä veroa, jos hän ansaitsee muuten niin paljon, että vuositulot menevät yhteensä yli verotettavan rajan. Sinun ei kuitenkaan tarvitse suorittaa ennakonpidätystä, jos vuoden aikana maksamasi palkka jää yhteensä jonkun rajan (muistaakseni noin 1500 euroa vuodessa) alle.
Jos käytät samaa hoitajaa useammin, joudut maksamaan enemmän sivukuluja. Niistä saat lisätietoja verottajan sivuilta löytyvästä oppaasta Kotitalous työnantajana sekä sivulta www.palkka.fi, jossa myös pystyy hoitamaan kaikki työnantajavelvotteet.
Huomaa, että jos et saa lapsen hoitoon muuta tukea - esim. yksityisen hoidon tukea tai kotihoidontukea, voit vähentää kaikki maksamasi sivukulut sekä lisäksi 30 % hoitajalle maksamastasi palkasta verotuksessasi kotitalousvähennyksenä. Tosin kotitalousvähennyksessä on 100 euron omavastuu.
mutta itse olen maksanut miten ' sattuu' . Meillä hoitajana on sama sukulaistyttö nyt jo 17v. Hän käy muutenkin tyttöjen kanssa leikkimässä eli en maksa siitä. mutta kun pyydän erikseen hoitamaan, maksan 3-4tunnin työstä 10e ja sit joskus kun on ollut koko päivän tai yön niin 20e. Itse ei halua enempää. Meillä kaksi leikki-ikäistä tyttöä,