Emmaljungat Tukholmasta?
Onko Emmaljungat halvempia Tukholmassa? Kannattaako ostaa sieltä kesälomareissulla, jos niin mistä? Jälleenmyyjiä Tukholmassa näytti olevan paljon.
Kommentit (8)
jossa emmaljungan cerox maksoi 4800kr (525¿) ja city cross 4600kr (505¿). Joten tosiaan aika saman hintaisia taitaa olla lastentarviikeen sivuihin verrattuna. Täytyy käydä kyselemässä. Ensin ajattelin tilata Teutoniat, mutta kun työnsin kavereideni Teutonia Mistraleja ja Emmaljungan cross way vaunuja. Emmalungat olikin kevyemmät työntää. Ennen olin sitä mieltä että meille ei emmaljungia tule, mutta taitaa sittenkin tulla.
Meiltä löytyisi vähän käytetyt tosi siistit rattaat.
Cerox maksoi 545¿ ja city cross 525¿ joten eipä todellakaan paljon mitään eroa Ruotsin hintoihin. Luulin että olisivat olleet paljon halvemmat.
Olisin sitten ostanut ne lastentarvikeesta ja sanoin että millä värillä. Minulla oli kaksi vaihtoehtoa, niin myyjä kävi katsomassa varastosta ja tuli takaisin ja näytti myymälässä olevia vaunuja että tällä ja tällä värillä saa. Sanoi että en halua niillä kun halua näistä jommalla kummalla värillä. Siihen myyjä sanoi että ei niitä enää saa. Kysyi että onko nyt sitten tuleet uudet värit, niin vastaus oli että ei ne tulee sitten joskus syksyllä.
Siis onko tämä ihan normaali käytäntö Emmaljungalla että uudet värit ovat tulossa vasta ehkä neljän kuukauden kuluttua, mutta vanhoillakaan väreillä ei enää saa?
Marela:
Cerox maksoi 545¿ ja city cross 525¿ joten eipä todellakaan paljon mitään eroa Ruotsin hintoihin. Luulin että olisivat olleet paljon halvemmat.Olisin sitten ostanut ne lastentarvikeesta ja sanoin että millä värillä. Minulla oli kaksi vaihtoehtoa, niin myyjä kävi katsomassa varastosta ja tuli takaisin ja näytti myymälässä olevia vaunuja että tällä ja tällä värillä saa. Sanoi että en halua niillä kun halua näistä jommalla kummalla värillä. Siihen myyjä sanoi että ei niitä enää saa. Kysyi että onko nyt sitten tuleet uudet värit, niin vastaus oli että ei ne tulee sitten joskus syksyllä.
Siis onko tämä ihan normaali käytäntö Emmaljungalla että uudet värit ovat tulossa vasta ehkä neljän kuukauden kuluttua, mutta vanhoillakaan väreillä ei enää saa?
Kyllä se näin kesän korvilla alkaa olla vaikeaa saada haluamillaan väreillä. Kannattaa kysellä eri Lastentarvikkeen myymälöistä tai muista liikkeistä, jotka myyvät Emmaljungaa.
Emmaljungan tehtaat tekevät viimeiset satsit ns. vanhoja värejä ennen kesätaukoa, joka on heinäkuussa. Eli kaikki aiemmat tilaukset ehditään vielä kesäkuun aikana valmistaa ja koota. Heinäkuussa ovat tehtaat kiinni. Sen jälkeen ruvetaan valmistamaan uusia malleja, jotka tulevat kauppoihin vasta myöhemmin syksyllä.
Me olimme katselemassa rattaita ihan vaan huvikseen joskus maaliskuussa ja kerroimme tarpeen olevan vasta loppukesästä tai alkusyksystä. Onneksi myyjä oli ystävällinen ja kertoi, että jos on joku tietty väri, kannattaa olla ajoissa liikkeellä ennen kesää em. syiden takia. Tilasimme siis rattaat huhtikuussa, joten saimme haluamamme värin lisävarusteineen.
Toivottavasti saat haluamasi rattaat jotain kautta.
Jotenkin vaan tuntui minusta tosi hullulta tuo että saa vanhallakaan värillä, mutta et uudellakaan. Autoissakin se menee niin että jos tilaa auton vanha mallisto lisävarusteineen ja väreineen on voimassa niin kauan kun uusi on julkaistu. Mutta ei näköjään Emmaljungalla. En tiedä jaksanko lähteä kyselemään useammasta lastentarvikkeesta. Tietysti jos joku on nähnyt niin voi vinkata missä.
Haluasisin siis cerox tai city cross rattaat vaaleansinisenä tai tummansini-vaaleansinissenä (sport pacific).
Onkohan Teutonialla sama juttu? Voisin palata siihen alkuperäiseen ajatukseeni tilata ne saksasta.
Sattuisiko joku tietämään myydäänkö Emmaljungiin pelkkiä kangasosia?
Ostimme talvella Edge yhdistelmät, tykkään kyllä niistä muuten mutta väri vähän harmittaa. Nyt kun otimme istuinosan käyttöön tuli mieleen, josko siihen saisi uudet kankaat, kun nehän ovat kaikki irroitettavissa.
tiitulii
vuotta siten oli niin samanhintaiset että jos Emmaljungiin oltais päädytty, olisin suomesta ostanut