Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Milloin puheterapiaan r-vian takia?

26.02.2007 |

Meidän 4,5 vuotiaalla tytöllä on jo tosi pitkään ollut hallinnassa kaikki muut äänteet paitsi r. Puhe on muutenkin kehittynyt hyvin. Kuulin, että äännevirheet olisi kuitenkin parasta korjata ennen kouluikää.



Oletteko saaneet tämän ikäisiä neuvolan kautta puheterapiaan vai onko pitänyt itse mennä yksityiselle? (Vai onko jostain syystä liian aikaista aloittaa puheterapia?) Kuulisin mielelläni myös kaikenlaisia kokemuksia aiheesta: esim. kauanko on kestänyt, että r on opittu. Minkälaisia harjoituksia on teetetty jne. Itse en osaa kunnolla vieläkään, kun lintsasin aina koulun puheopetuksen kotitehtävät sillä homma ei oikein kiinnostanut. Kouluikä ei taida olla tosiaankaan paras aika hoitaa tällaisia juttuja!



Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ipan@ antoi hyviä käytännön vinkkejä harjoitteluun. Itse mietin myös jutun " motivoimista" , ettei tule sellainen olo, että on kyse jostain isosta viasta. Palkinto on varmaan paikallaan, sitten kun on opittu.



Onko kellään kokemusta niistä yksityisistä puheterapeuteista? Ajattelin, että yhdeltäkin käynniltä voisi ehkä saada jotain kotiharjoittelun tueksi. Pikkujätissä Myyrmäessä on puheterapeutteja, onko kokemuksia sieltä tai muualta pk-seudulta?

Vierailija
2/6 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

6- vuotiaalla kummipojallani on r-kirjaimen kanssa ollut hankaluuksia. He kävivät 5-vuotisneuvolasta saadulla lähetteellä puheterapeutin luona. Sieltä tuli " tylytuomio" , ettei r-kirjaimen ääntäminen tulisi mahdollisesti ikänä onnistumaan kielijänteen rustottumisen takia. Kielijänne siis leikattu synnytyssairaalassa muutaman päivän ikäisenä. Ehdottivat korjausleikkausta, mutta siinä on ilmeisesti riski pahentaa tilannetta. Siskoni oli aluksi kovasti järkyttynyt asiasta. Nyt he kaikesta huolimatta harjoittelevat kovasti d-kirjaimen avulla... mutta tuloksetta ainakin vielä. Nyt siis harjoiteltu vuoden päivät.

Siskoni ymmärsi että jos kielijänne on liian tiukka/lyhyt eli kieli ei ikään kuin käänny kitalakeen olisi näin ollen ääntäminen mahdotonta.

En halua peloitella ja tämä onkin vain yksi vaihtoehto ettei r-kirjainta tulekkaan ikinä oikein. Hieman on alkanut itseäni mietityttämään tämä asia, sillä meille tehtiin samanlainen leikkaus synnytyssairaalassa. Ilmeisen yleinen tapa ainakin Naistenklinikalla. Poikani siis nyt vajaa 3-vuotta eli ei mitään kiirettä sinäänsä vielä, mutta josko serkuksilla olisi käynytkin samalla tavoin..





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
28.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Dndndndndn harjoituksilla, meidän poika oppi r:n tosi nopeasti ja nyt se tuleekin sitten joka paikkaan ;) Me saatiin lähete 5-vuotisneuvolassa, koska pojalla on ongelmia myös puheen " ymmärtämisessä" . Pelkän r:n takia lähete olisi tullut vuotta myöhemmin, koska monet oppivat sen itsestään tässä välissä. Ei 4½ vuotiaan kanssa kannata mielestäni olla vielä valtavan huolissaan.

Vierailija
4/6 |
26.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä samanikäinen tyttö ja muuten puhe selvää vaan tuo R on puheesta puuttunut.

Pikkusisko on ihan vauvasta asti pärissyt suullaan Rrrrr.. ja siskoa alko kuukaus sitten vähän harmittamaan ku vauva osaa ja hän ei.

Olen yrittänyt näyttää mihin kieli pitää laittaa ja hän on peilin edessä sitä itsekseen ja minun kanssani harjoitellut.

2 viikkoa sitten Rrrr.. alkoi kuulua siskonkin suusta:))) ja voi sitä riemua.. Sitten sitä harjoiteltiin et hoksaa miten kieli siellä suussa tosiaan on, ei siis vielä sanoja. Muutaman päivän päästä alko päristely oleen hallinnassa ja aletiin r-sanoja harjotteleen ärrä, ärrä on muuten aika hyvä eka sana harjoitella. Sitten mukaan muita sanoja. Nyt ärrä surahtaa kaikissa sanoissa mitä harjoittelee, puhekielessä ärrä ei vielä kovinkaan usein mukaan tule, vaan jos oikein pinnistää niin lauseeseen senkin mukaan saa. Ollaankin sovittu et saa valita palkinnon hienosta ärrän oppimisesta sitten kun ärrä puhekieleen tuleee mukaan ilman ponnisteluja:)



Puheterapiaan ei kovin herkästi ennen eskarivuotta lasta oteta jos vain esim. ärrä hukassa. Ei ole kiireellinen puheterapia " potilas" Yleensä se puuttuva kirjain löytyy ennen 6 vuoden ikää.

Kuten meillä pikkusiskon avustuksella:)))



Tässä konsti millä meillä r-kirjain löytyi aika vaivattomasti ihan kotikonstein. Peili on puheterapiassakin se väline millä ärrää etsitään.

Vierailija
5/6 |
26.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

R:ää etsimään. Mutta riippuu varmaan kunnastakin miten on puheterapiaa tarjota. Muutaman käynnin jälkeen se on löytynytkin, lähinnä se että tajuaa mihin kieli laitetaan.. Ensimmäisenä harjoituksena onkin ollut korvata r-kirjain puheessa D-llä, koska siinä kieli on samassa paikassa, mutta ei tarvitse täryyttää.



Tärkeä on tosiaan tuo kielen paikka, on huomattavasti hankalampi pois oppia jos lapsi oppii sen väärin, meilläkin toinen pojista täryytti poskia ja sai sieltä r ää muistuttavaa tärinää.

Vierailija
6/6 |
27.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä (JÄrvenpäässä) lähete annetaan 5-vuotisneuvolassa, jos jokin äänne ei vielä ole oikein.



Mekin juuri olemme hakeneet kotiharjoitteluohjeet r-kirjaimen opettelua varten.



Ja harjoittelu aloitetaan D-kirjaimen kautta, mutta meilläkin tyttö sanoi d:n niin että kuulosti oikealta, mutta ääntyikin väärässä paikassa. Nyt etsitään ensin oikea paikka ja sitten aletaan etsiä r-kirjainta...