" Säästelettekö" ulkovaatteita sisaruksille?
Tuossa jälleen kuraisten pihaleikkien jälkeen laitoin koneeseen ulkohaalaria, kun lika ei irronnut pelkällä suihkuttelulla ja pohdin, että mahtaakohan tuostakaan puvusta jäädä pienemmälle sisarukselle edes kakkospukua.. Meillä lapset käyttävät enimmäkseen Reimatec-haalareita enkä ole juurikaan esim. kurahousuja niiden päälle pukenut, kun kuitenkin kestävät kastumisen. Pelkkä suihkutus toki riittää useimmiten, mutta kylläpä noita joutuu viikottain pesemään koneessakin, kun likaa pinttyy tai on tosi pahat kurakelit ulkona.
Niin eli sitähän minä lähdin kyselemään teiltä muilta äideiltä, että onko teillä tapana jotenkin erityisesti varjella lasten ulkopukuja kulumiselta tai likaantumiselta niin, että paremmin kestäisivät lapselta toiselle? Aika kalliita nuo kosteussuojapuvut ostaa joka kevät ja syksy uudet perheen jokaiselle lapselle...
Kommentit (15)
Kyllä mä ainakin säästän! En osta edes mitään " tekkejä" vaan ihan market-vaatteita ja kyllä mä niitä säästän pienemmille. Esikoiselle ostan osan uutena ja osan käytettyänä, ja kolme pienempää sisarusta niitä samoja käyttää jos suinkin pysyy ehjänä. Korjaan ja korjautan vetskareita/nappeja ja paikkaan polvia jos reikä tulee. Saa olla tosi kulunut, että kokonaan pois heitän.
Kurahousuja käytetään ja käytössä on yhtä aikaa useampi halpa puku/haalari. En todellakaan sääli tai varo pukuja (paitsi nyt ekaluokkalaisella yks takki koulutakkina, sekin kirpparikamaa), vaan lapset saavat rymytä pusikot ja kalliot mielensä mukaan. Pesussa ja käytössä tietty kuluvat, mutta siksi onkin useampi haalari/puku, jotta kuivaa ja puhdasta löytyy.
Kuoma-kengätkin säilyvät ainakin toiselle,ellei kolmannellekin, kun märällä kelillä käyttää kumppareita pesee pesukoneessa vaan tosi tarpeessa.
Mulla ei ainakaan olis varaa jokaiselle lapselle (neljä, joisa 3 alle kouluikäistä) ostaa joka vuosi kaikkea uutena, eikä nuoremmat protestoi kierrätystä. Päinvastoin, odottavat innolla, kun saavat isoveljen vanhan. Tyttö käyttää sujuvasti poikien ulkovaatteita, kun pojille on tullut ostettua pääosin punaisia/oransseja/keltaisia vaatteita :D
Landemamma ja lapset -99, -01, -04 ja -06 ja pikkuvitonen 25+
Kyllä mä ainakin toivon, että kallis haalari kestää sisarukselle. Esim. en pese Reimatec-haalareita kovin usein- suihkutus riittää, koska haalari on pesun jälkeen pian yhtä likainen. Kurahousuja en pidä lapsilla kuin erityisen rapaisina päivinä, jollaisia oli esim. alkukeväästä.
Meidän esikoinen on niin rauhallinen, että haalari säilyy hyväkuntoisena kuopukselle. Taas kuopukselle uutena ostettu haalari joutuu kovemmalle kulutukselle, kun kuopus vielä konttaa. Vaaleanpunaisia haalareita/kintaita en aio enää ostaa, koska niissä lika näkyy heti. Savenväri on aika kiitollinen, ja eikä näytä niin pahalta, vaikka lika hieman ottaisi kiinni haalariin.
Puvut kuluvat, sille ei voi mitään.
Ja huonokuntoisemmatkin ehjät menee pihassa remuamis haalarina.
Lapsia siis 4 vuosina 99/00/02 ja 06
Minä säästän isoveljen vaatteet, sekä sisä-, että ulkovaatteet pikkuveljelle. Mitenkään erityisesti en niitä tosin varjele, eli senkuin rymyävät rauhassa, jos joku menee käyttökelvottomaksi, niin pois vaan. Me ostetaan Reimateciä ja hyvin on ainakin tähän asti kestänyt. Minä pyrin välttämään pesukoneessa pesua, pyyhin kostealla/suihkutan haalarin. Sen lisäksi meillä on varaulkovaatteita molemmilla pojilla. Kuopuksen tecin haalri on 5vuotta vanha ja ollut lainassa kahden kaverin lapsilla, eli käyttäjiä yhteensä 4 ja hyvin se on kestänyt.
Kurahousuja en käytä ulkovaatteiden päällä, koska haalarit pitävät veden.
Mareila+Pojat 2v ja 6v
Meillä tosin ei ole pikkusisarusta, joten haalaritkin on menneet kiertoon kun jäävät pieneksi. Pikkusisarus olisi tarkoitus " saada" joskus, mutta en viitsi pitää säilössä haalareita - vievät hirveän tilan (joka kevät ja syksy uudet haalarit ja takki-housut jne.) ja kun ei edes tiedä onko mahdollinen pikkusisarus joskus samaa sukupuolta tms. Jos olisikin nyt samaa sukupuolta oleva pikkusisarus niin voisin säästää, mutta voihan olla ettei pituus ym. täsmää ollenkaan vuodenaikojenkaan vaihtelun suhteen eli kuitenkin olisi ostettava uudet.
tässä kulutushysteriassa kaiken minkä voi - eli en tahallani kuluta vaatetta/heitä roskiin mutta en myöskään varjele tai jätä käyttämättä toivossa että kestää paremmin. Meillä on sekä uusia että vanhoja kaiken ikäisillä lapsilla, välillä kirpparikamaa/perittyä tai sitten ihkauutta reimateciä tai jotain muuta kamaa... kestävät kukin vaihtelevasti polvelta toiselle. Eikä se ole aina kiinni ollenkaan siitä alkuperäishinnasta/uutuudesta. Parhaiten kyllä taitavat kestää ns. yhdellä lapsella olleet - kestävät meillä kahden lapsen kulutuksen, kun käyttää niitä kurahaalareitakin. enkä tosiaan pese mitään ulkovaatteita pesukoneessa kuin pari kertaa kaudessa eli ihan pakon edessä! Pyyhintä/suihkutus riittää kyllä, sillä huomenna ovat taas lähes yhtä likaiset.
Meillä on 4-v poika ja 1-v tyttö ja alusta asti olen myynyt kaikki pojan talvi- ja välikausivaatteet, koska en ole tiennyt, onko toinen lapsi tyttö vai poika ja milloin syntyy (siis silloin kun meillä oli vasta eka lapsi).
Meillä on ollut 1,5-v iästä lähtien kaikki pojan haalarit Reimateciä tai Jonathania ja kaikki ne ovat olleet yhden (talvi) tai kahden (syksy & kevät) kauden jälkeen todella hyvässä kunnossa, vaikka poika on niillä rymynnyt puistossa kaikki paikat, eikä kurahousuja juuri käytetä. Haalarit ovat olleet alaosastaan joko tummansinisiä, mustia tai beigejä (tai sinnepäin) ja jos ne ovat olleet kuraiset, olen ne vaan huuhdellut tai pyyhkinyt ja pessyt olen haalarit yleensä vain kauden lopussa. Noista tummista väreistä ei lika niin paljon näy, joten siksi mua ei ole haitannut, jos poika on mennyt puistoon valmiiksi likaisessa haalarissa. Tällä hetkellä käytössä oleva Reimatecin välikausihaalari on ollut pojalla käytössä jo viime kevään ja syksyn eli kolmas kausi menossa, eikä siinä näy juuri mitään käytön jälkiä. Vähän kulumaa polvissa. Eli hyvin menisi ykköshaalarinakin toisella lapsella, jos sen tytölle haluaisin säästää.
Tytöllä olikin sitten viime talvena käytössä vaaleanpunainen haalari ja sen kanssa käytettiin pahimmilla kurakeleillä kurahousuja, mutta oli se silti pakko pestä pari kertaa talven aikana. Tästä opin, etten enää osta tytölle alaosasta vaaleaa haalaria, vaikka olisi kuinka ihania...
Ja Reimatecit nimenomaan ovatkin säilyneet niin hyvinä että ihan ehjinä, toki vähän kuluneina ovat pienimmät koot käytössä jo kolmosella. Reimatecejä meillä kaikki uutena ostetut haalarit ovat olleetkin lukuunottamatta yhtä Reiman Peuharia, joka säilyi ihan kohtuukunnossa ja yhtä Brion haalaria joka oli ihan rikki jo ensimmäisen käyttäjän jäljiltä. Tuolla kokemuksella olen sitten Reimateciä päätynyt ostelemaan, toki etsin aina tarjouksesta halvan haalarin ja ostan etukäteen parikin kokoa.
Säilymisen salaisuus on meillä ollut se, että meillä käytetään omalla kotipihalla kirppareilta ostettuja kakkoshaalareita (tosin niistäkin muutamat ovat olleet Reimatecejä). Jos on todella paha keli niin olen saattanut laittaa kakkoshaalarin päiväkotiinkin. Päiväkodissa kyllä laitetaan kurahaalarit Reimatecienkin päälle jos on oikein märkä keli. Sitten yksi juttu on tietty se että ei meillä kotona kukaan jaksa ulkoilla jos on paha kurakeli tai sataa vaan sitten tehdään jotain muuta jolloin tietty haalaritkin pysyvät paremmassa kunnossa ;)
mutta en " säästele" . Tulisin hulluksi jos alkaisin miettimään, että kuluukohan tämä haalari nyt pilalle jos pesen sen näin pian uudestaan tai kieletäisin lastani leikkimästä normaalisti, ettei puku rikkoonnu.
Omilla lapsilla on kokoero niin suuri (vaikka ikäeroa ei niin paljon olekaan), että joutuisin säilyttämään pienissä tiloissa vaatteita 4 vuotta. Mielestäni tuossa ei ole mitään järkeä, vaan myyn ulkovaatteet pois isomman jäljiltä. Suurin osa noista vaatteista on kyllä siinä kunnossa, että ne voi jo heittää suoraan roskiinkin.
Ulkovaatteita (tai sisävaatteitakaan) ei mitenkään erityisemmin varota. Tosin kosteussuojahaalarit ja -asut tulee pestyä harvemmin ihan vaan siitä syystä, että ne lähtee puhtaaksi yleensä pelkällä rätilläkin. Esikoistytön vaatteet annetaan joko kiertoon muille pikkutytöille, myydään kirppiksellä, tai säästetään pikkuveljelle jos väri ja malli on pojalle passeli.
Piha-ja puistovaatteiden ei musta tartte ollakaan ihan priimakunnossa niillä keleillä kun joka kerta likaantuu heti uudestaan. Tosi likaisena pesen tietysti ja sitten kuivia kelejä varten kun tietää ettei haalari heti aamulla taas ole saman näköinen. Meillä on 3-vuotiaalla ollut yksi vettä pitävä Rasavil-merkkinen haalari. Ihan hyvä on ollut, mutta ei enää pidä vettä kun on reikäinen. Esikoisemme on nimittäin oikea loppukäyttäjä ja siksi näyttää ettei kauheesti jää pienemmälle hyvää pidettävää uusistakaan vaatteista. Yritän kyllä senkin paikata, jospa pitäisi vielä vettä tai sitten pidän kakkosella kurahousujen kanssa. Puvun ohjeissa lukikin että turhaa pesua on syytä välttää, rätillä pyyhkimällä tai suihkuttamalla on saanut ihan käyttökuntoiseksi monestikin ilman pesua.
Yhdellä lapsella olleet kirpparikengätkin käytti yhdessä talvessa sileiksi, ei niistä jäänyt kakkoselle kuin " hätävara" -kengät, jos sattuisi että kaikki muut olisivat märkinä.
mutta meillä on kurahousut ollu silti käytössä vaikka reimateckitkin olis alla. Sillä säästän vähän likaantumiselta ja pesulta. Talvipukuja jää paremmin sisaruksille kun eivät lumiaikana juuri likaannu eikä tarvi pesua mutta välikausipuvut eivät säästy niinkään hyvin ellei tosiaan sitten pue vielä sadetakkiakin päälle ettei hihat likaantuisi ja sitä en ole tehnyt. Meillä 6,5 v tyttö, 4 v ja 1 v pojat. Tytöltä ei juuri mitään ole pojille jääny ihan värienkään takia. 4 vuotiaalta on jäänyt jotain kuopukselle mutta tuossa 3 vuoden iän jälkeen lapset myös alkavat kuluttaa vaatteita niin paljon että usein menee takapuolesta ja polvilta miltei puhki talviasut joten ei niistä sitten mitään jäljelle jää kuopukselle. Turhaa pesua vältän enkä pese haalareita yms jos ovat vaan vähän likaisia. Meillä on sitten toiset vaatteet puhtaammat esim kauppa ja kyläilyreissuja varten.
Mahdollisimman pitkälle siis koitan säästää mutta silti ei jäljelle mitään vaatteista juuri jää.
Olen henkisesti ja taloudellisesti aina varautunut siihen että jokaiselle pitää ostaa yksi talvihaalari ja yksi välikausisetti (housut ja takki) joka vuosi. Vanhat on varatamineina tai lentävät kauden päätteksi loppuun kulutettuina roskiin.