Ihanaa, vauva nukkuu vihdoinkin yönsä kokonaan läpi!
Pakko on täälläkin riemuita perheemme kuopuksen (10,5 kk) ryhdyttyä nukkumaan vihdoinkin kokonaisia öitä :)
Poika oli kova vaatimaan maito- ja vellipulloa vielä tuossa vajaa 10-kuisena, mutta jämäkän " koulun" seurauksena on nyt nukkunut n. 2 viikkoa yönsä hyvin.
Aikaisemmin oli joka yö kamala kitinä ja unettomuus klo 03-05. Nyt poika nukkuu parilla tutinlaitolla n. 21-07. Sänkykin on ns. sivuvaunu minun sänkyni vierssä, joten tutin antaminen on vain pieni kädenojennus pojan sängyn puolelle. Ihan joka yö ei ole tarvinnut tuttiakaan laittaa kertaakaan.
Aivan mahtava tunne itsellä tästä muutoksesta! Kohta varmaan saadaan miehen kanssa ostaa uusi parisänky ja muuttaa takaisin " yhteen" ...tähän saakka on ollut pakko nukkua vuorotellen toisen muualla, jotta edes toinen olisi virkeä päivisin, mies kun on töissäkin käynyt tietenkin koko ajan.
Tällaista tämä elämä on. Joku elämän hankala vaihe jää lopulta taakse, ja uudet arvoitukset odottavat ;)
Lapsen elämässä on aina näitä vaiheita; nyt teillä alkoi hyvä vaihe...
Meillä taas inhottava vaihe: kuopus herää aamuisin klo 5!