ystäväni syöttää pilttejä 1,5 vuotialleen. Törkeä laiskuri.
ei itse tee ruokaa vaan kaupan mössöjä syöttää, kaapit niitä notkuvat. Ihmeelliseksi tämä nyky-äiteys mennyt! aina haluataan vaan päästä helpommalla ja helpommalla.
Kommentit (9)
oitella syömistä..
ja tarina on muuten valitettavan tosi!
kas kun muu perhe syö vaan makaronia ja jauhelihaa kerran noin joka toinen päivä niin eihän se taapero sellasella elä. mies syö töissä, isommat lapset koulussa ja mulle riittää ruuaksi karkki. joten syötän purkkiruokaa nuorimmalle. onko kysyttävää?
Ne tilaa pizzat joka perjantai kotiin, kun ei jaksa ite laittaa ruokaa tai tarvikkeita kaupasta hakea. Järkyttävää! Jo on laiskuus huipussaan.
Ei oo kyse siitä ettei olisi rahaa (no ei sitäkään paljon mutta kyllä sillä nyt ruokaa saisi), vaan siitä ettei viitsi vaivautua kun ei kukaan sitä ruokaa kaipaa. mitä järkeä vääntää itse joku ruoka 1-vuotiaalle ja sitten se syö sitä pari lusikallista?
6
Isäntä on 3-4 iltaa viikoista töissä ja silloin en laita itselleni ruokaa vaan syön pari palaa leipää. Lasta varten en yleensä näinä iltoina laita erikseen ruokaa jos jostain isommasta satsista ei ole jäänyt edelliseltä päivältä.(saa näissä tapauksissa siis purkkiruokaa)
Viikolla ruoat on saattaa jotain nopeita, makaronia ja jauhelihaa... jos on jotain tällästä sontaa tarjolla annan mielummin muksulle vaikka kalkkuna-kasvispataa purkista.
Lapsi saa kotiruokaa päivittäin hoidossa ja ainakin viikonloppusin kotona joten käsittääkseni ihan hyvin ravitaan vaikka joskus saakin purkista. Sitäpaitsi luulen että en osaa edes tehdä mitään niin terveellistä kun purkista saa :P
Joskus vaan on tilanteita, että saattaa tarvita.
En paheksu satunnaista purkkiruoan käyttöä, mutta jos laiskuuttaan ei opeta lapselle oikean kotiruoan syöntiä, niin jo on jotain pahasti vialla....
Ja purkkiruoathan maksaa aivan hirveästi.... =(
Miehellä ja lapsilla vähemmän. Kuis nii?
Oon lapsesta saakka syönyt hedelmäpilttejä. 2-4 kertaa viikossa syön hedelmäpilttejä vaikka ikää jo 26v.
Lapset, 2v ja 4,5v syövät myöskin 2-4 kertaa viikjossa hedelmäpiltin, 31v mieskin toisinaan.
Lapset syövät ruokapilttejä 1-3 kertaa viikossa. Meillä tilataan pizzaa usein, käydään ravintoloissa syömässä lasten kanssa ainakin kerran viikossa ja miehen kanssa useammin kahdestaan, käydään hakemassa Hesestä/Mäkkäristä hampurilaisateriat 1-2 kertaa viikossa kotiin siis lapsillekin jne..
Syödään kaupan einesruokaa..
Hui kauhistus!!
Kuitenkin pyritään siihen, että yksi lounas/päivällinen/illallinen olisi kotiruokaa ja muut saa olla ihan mitä valmista vaan.
Mielestäni se ei tee minua huonoksi äidiksi, eikä perhettäni huonoksi, vaikkemme syökkään 100% kotiruokaa. Me ei olla 24/7 himassa, vaan paljon ulkona, harrastukissa, ystävien luona, korkeasaaressa yms. Joten en todellakaan aikaani kuluta 2-3 kertaa päivässä siihen, että tekisin ihan itse 2-3 lämmintä ruokaa päivässä.
On sitä elämää muutenkin, kun keittiössä 100% kotiruokaa laittamassa.
Nostan hattua heille, jotka tekevät pinaattikeitonkin ihan itse, eivätkä lämmitä kaupan pakastetta. Ja muutenkin tekevät 100% kotiruokaa omista kaloista/pupuista/linnuista yms.
Jokaisessa taloudessa omat ruokailutavat :) Kaikille ei sovi kaikki.
on myös lapsia, jotka eivät suostu syömään muuta kuin purkkiruokaa.