KIIRE!!Imetysneuvoja kaivataan...
Meidän poika siis parin viikon ikäinen nyt ja syö KOKO ajan. 16 kertaa päivässä tahtoo rinnalle. Tätä siis kestänyt jo viikon. Kestääkö tuo tiheä imemiskausi noin kauan? Muiden lasten kanssa ei tälläistä " ongelmaa" ole koskaan ollut. Maitoa tulee mielestäni ihan hyvin. Tehokkaasti imuttelee n. 5 minuutin ajan jonka jälkeen nukahtaa ja imeminen enemmänkin sellaista tissuttelua vaan. Mutta nyt alkaa menemään omat hermot ja pää kun ei millään ehtisi istumaan vauvan kanssa koko aikaa tissittelemässä. Meillä siis kotona kolme muutakin lasta, joista nuorin 1½ vuotias. Uskotte varmaan että kovin helppoa ei ole tuon imettämisen kanssa tällä hetkellä. Kaikkia vinkkejä kaivataan että miten tuon syömisvälin saisi pidemmäksi ja miten vauvan saisi syömään tehokkaammiin pidemmän aikaa että söisi vatsansa täyteen ja sitä kautta mahdollisesti myös pidentäisi myös sitä syömisväliään. Miten paljon muuten korviketta saavat vauvat syövät tämän ikäisenä ja kuinka usein? On nimittäin tämäkin käynyt mielessä että pulloa rupeaisin pikku hiljaa tarjoamaan, kun omat voimat ehtyy.
Antakaa jotain neuvoa tai kertokaa miten itse tilanteessa toimisitte!
Terveisin,
Kohta hermonsa menettävä Wima
Kommentit (79)
onko sinulla kantoliinaa tai voisitko harkita sen hankkimista? Jos vauva nimittäin imee läheisyydenkaipuuseensa, liina voisi auttaa...
Kun kerran kysyit, miten itse toimisimme tilanteessa - minä en (missään nimessä) tarjoaisi korviketta, vaan koittaisin kantoliinaa ja yrittäisin kestää päivä kerrallaan. Ja niin teinkin 8 kk sitten. Esikoinen oli tuolloin 2v.
Tsemppiä!
Meillä oli ihan samanlaista ensimmäiset kuukaudet tuon nyt jo puolivuotiaan kanssa. Koska ainut lapsi, minulla oli aikaa tissitellä, mutta ymmärrän kyllä hyvin, että tilanne on ihan toinen kun on toinenkin pieni.Minäkin neuvoisin tuota kantoliinaa, meillä ainakin vauva imi osittain turvallisuuden ja läheisyyden tarpeeseen ja kantoliinassa on myös helppo lykätä se tissi välillä suuhun. Minä kyllä kokeilin korvikettakin, mutta meillä se ei auttanut. Eli vauva tyydytti tissillä muitakin kuin nälän tarvetta, korvike ei tuonut lohtua ja tyytyväisyyttä. Mutta tokihan sitäkin voi kokeilla. Tuttia ei ole koskaan huolinut kovasta yrityksestä huolimatta.Vieläkin tuntuu, että tissi on vauvalle ainoa lohtu, jos paha mieli yllättää.
..voin kertoa, että nyt 7vkoa vanhan tytön kanssa tuntui viime päivinä ihan oudolta, kun tajusin, ettei hän enää tissittele kuin lyhyitä syöttöjä. Alussa kun oli rinnalla todellakin tuntikausia.
Mutta luullakseni se uillakin vauvoilla ajanmyötä tasaantuu tuo tissittely, joten koita kestää vaan, en usko että noin pienelle voi mitään syöttövälejä todellakaan alkaa opettaa, tosin uskon muutenkin lapsentahtiseen imetykseen. Lapsihan tekee sitä maitotilausta imemisellään.
...vauvasi on 2 vkoa ja maitoa tulee mielestäsi hyvin.
Kuulostaa siltä, että poika nukahtaa rinnalle vähän liian aikaisin....alkumaidossahan on paljon laktoosia, joka voi nukuttaa sekä vauvaa että äitiä (muistakseni :) Mutta tässä tapauksessa vauva lutkuttelee ja nukahtaa ennen kuin imee sen rasvaisen takamaidon, jonka avulla jaksaisi nukkua pitempiä pätkiä. Itse vauvan kanssa tähtäsin myös 2 tunnin, ja sitten 6vkon iässä 2,5 tunnin syöttöväleihin.
Kun vauva nukahtaa, nosta hänet röyhtäisemään. Se voi herättää vauvan ja voit jatkaa syöttämistä samasta rinnasta. Jos ei siihen herää, vaihda vaippa, se voi herättää ja pääset jatkamaan syöttämistä, samasta rinnasta, jotta tulee se rasva. Tämän jälkeen luulisi, että uni maistuu vähän pitempään. Jos vauva herää heti kohta, voit tyynnytellä takaisin uneen. Yleensä aamupäivällä vauvat nukkuvat hyvän pätkän.
Sitten kun jälleen herää, yritä vähitellen kitkuttaa tuo syöttöväli 2ksi tunniksi. On parempi sulle, että vauva on nälkäinen ja syö kunnolla ja sitten taas nukkuu kunnolla, kuin että naukkailee maitoa puolen tunnin välein.
Toki se vauvan mukainen, alkukantainen tyyli viehättää monia äitejä ja he ovat mielellään vauvaansa imettämässä vaikka puolen tunnin välein, mutta itse en siihen kakkosen kanssa alkanut. Haluan ja pitääkin tehdä muutakin, ja vaikka imetys on luonnollinen tapa, en siltikään elä missään alkukantaisessa yhteiskunnassa, jossa lapsi voi periaatteessa roikkua rinnassa 24/7.
Vähän kärjistettynä :)
Eli ei se ole mitään traumaattista vauvalle alkaa pitämään vähän pitempiä syöttövälejä. Meidän pojalla on nyt 3,5 kk iässä n. kolmisen tuntia, illalla vähän tiheämmin, ja on ihan tyytyväinen ja nukkuu hyvin. Rutiinit on hyvä juttu, myös vauvanhoidossa!
..että kun vastasyntyneelläkin mahalaukku on tulitikkurasian kokoinen, niin ei sitä vähän isommallakaan vauvalla ruokaa sinne mahaan yksinkertaisesti välttämättä mahdu niin paljon, että pystyisi syömään vain parin tunnin välein. Lapsentahtisuutta olen ajatellut siltäkin osin, että vauva saa syödä oman nälkänsä mukaan eikä hänen oma, luonnollinen rytminsä siitä häiriinny. Oikein hyvin olen kerennyt kaikkea muutakin tekemään, vaikka vauva on välillä tiuhaan tissitellytkin. Pientä kun jaksaa vielä hyvin kanniskellakin kun imettää. Toki siihen tulee lisää haastavuutta, jos on muita pieniä lapsia, mutta kyllä silloinkin katsoisin sen pienen vauvan ruokailun olevan ykkössijalla.
Ja ihan hyvä tulos on tällä tullut, kun öisinkin tyttö on alkanut nukkua viiden tunnin pätkän, nälkä siis ei enää koko ajan lyhyellä välillä iske. Toki päivisin ja iltaisin tankkaa tiuhempaan maitoa.
Typy 6vkoa 4pv
Emilyn:
..että kun vastasyntyneelläkin mahalaukku on tulitikkurasian kokoinen, niin ei sitä vähän isommallakaan vauvalla ruokaa sinne mahaan yksinkertaisesti välttämättä mahdu niin paljon, että pystyisi syömään vain parin tunnin välein. Lapsentahtisuutta olen ajatellut siltäkin osin, että vauva saa syödä oman nälkänsä mukaan eikä hänen oma, luonnollinen rytminsä siitä häiriinny. Oikein hyvin olen kerennyt kaikkea muutakin tekemään, vaikka vauva on välillä tiuhaan tissitellytkin. Pientä kun jaksaa vielä hyvin kanniskellakin kun imettää. Toki siihen tulee lisää haastavuutta, jos on muita pieniä lapsia, mutta kyllä silloinkin katsoisin sen pienen vauvan ruokailun olevan ykkössijalla.yhden lapsen kanssa on mahdoton kuvitella millaista on sitten jos vauvan lisäksi on muutama pieni siinä lisänä. Jos on pelkkä vauva, niin mikäs siinä on istua ja imettää tai kanniskella koko ajan vauvaa. Mutta kun muutkin lapset vaativat osansa, on hyvä miettiä mikä on kohtuullista muiden lasten osalta. Onko oikein että koko ajan äiti sanoo " ei nyt, äiti syöttää vauvaa, älä tule nyt syliin, äiti syöttää vauvaa" ? Ymmärrän oikein hyvin pointtisi, Wima vai mikä sinun nimimerkkisi olikaan ap. Koko elämä ei voi ollaa pelkkää vauvaa silloin kun on muitakin(ja sinulla ilmeisesti aika pieniä) lapsia talossa, myös heidän tarpeensa on hoidettava.
Itse vastaavassa tilanteessa annoin muutaman kerran päivässä pullosta korviketta. Antoi muutaman pidemmän tauon imetykseen. Meidän vauva ei tästä johtuen alkanut hylkiä rintaa, ja tätä vaihetta kesti ehkä 2 viikkoa. Sitten vauva oli jo oppinut syömään nopeammin ja tehokkaammin ja yhtäkkiä huomasin että elämä on jo muutakin kuin pelkkää vauvan imettämistä. Pullosta päästiin sitten eroon. joten mielestäni voit aivan rauhassa antaa pullosta jotta pääset pahimman yli.
Tsemppiä!
Ap kysyi kuinka tekisitte ja minä vastasin. Ja vastauikseni oli, että vauvan ruokailu tärkeintä. Kyllä silloin isompi lapsi saisi joutua odottamaan syliin tuloa sille hetkelle, kun vauva ei ole tissillä.
Mutta toki sitä voi mennä sieltäkin mistä aita on matalin, että korvikepullot vaan kehiin.
menemistä sieltä mistä aita on matalin. Onko sinusta Emilyn oikeasti kohtuullista että isommat sisarukset saavat lähes koko päivän olla omillaan sen takia että vauva on KOKO ajan tissillä? En tiedä mikä on tilanne ap:n perheessä mutta meillä se aikanaa oli niin. Kuvittelepa Emilyn tilanne että pidät vauvaa koko ajan tissillä, laitat ruokaa yhdellä kädellä kun vauva on toisella kädellä (ja tissillä) ja kaksi pienempää kiskoo lahkeesta samaan aikaan. Ja tätä monta päivää peräkkäin. Ei puhettakaan että isommat pääsisivät ulos, että äiti ottaisi syliin tai tekisi jotain heidän kanssaan. Jos tästä tilanteesta pääsee hieman helpommalla siten että muutaman kerran päivässä ( ja muutaman viikon ajan) antaa vauvalle pullosta korviketta, onko se sinun mielestäsi väärin ja äidiltä turhaa? Onko sinusta oikeasti kohtuullista tässä tilanteessa syyttää äitiä siitä että hän menee siitä mistä aita on matalin?
Nyt mä vedin herneen aivan totaalisesti nenään Emilyn sinua kohtaan. Olen jotenkin aivan typerästi ja lapsellisesti toivonut että tajuaisit vaikka pyytää anteeksi kommenttejasi " pullon suuhun tunkemisesta" ja " korvikkeiden kehiin ottamisesta" , varsinkin kun itse kerroin mita vaikeuksia imetyksessä ja vauvan syntymän jälkeisessä masennuksessa minulla oli. Ja kun sanoin että tuollaiset kommentit satuttivat silloin ja satuttavat yhä edelleen, varsinkin kun en ole niin vahva kuin sinä Emilyn. Mutta vaikka sanon että tuntuu pahalta, niin sinä vahvana ihmisenä et edes tajua pyytää anteeksi aiheuttamaasi mielipahaa.
haista paska. mä en enää sano tähän juttuun mitään. Aikani koitin -myös mielestäni kauniisti- keskustella ja kyseenalaistaa sen että tarvitsee puhua nasevasti pulloruokinnasta, mutta yksi ei sitten millään tajua että voisi vaikka miettiä omaakin toimintaa.
Anteeksi Emilyn kun tälla tavalla puhun sinulle. Olet ehkä tahtomattasi loukannut minua. Ymmärrän kyllä, että kun et yhtään tunne ja tiedä kuka olen, niin ei voi tietää millaisesta tilanteesta joku tulee ja mistä sitten loukkaantuu (kun ei voi tietää taustoja). Mutta ajattelen niin että jokainen kypsä aikuinen olisi tajunnut olla EDES HIEMAN pahoillaan nasevista pulloruokintakommenteistaan sen jälkeen kun luki mitä minä kirjoitin. Mutta ei.
Hyvää jatkoa kaikille äideille. Nautitaan lapsistamme!
t: divaani
kuten Soffy. En vain äsken tajunnut laittaa muita kuin Liinasen nikin tähän.
Kaikille vauvoille lapsentahtinen imetys ei sovi. Meidän likkaamme esimerkiksi ei voinut väsyttää jatkuvalla imettämisellä. Rinnasta syöminen on joillekin vauvoille niin kova ponnistus, että siihen täytyy saada jotain tolkkua, vauvan hyvinvoinnin takia. Aina parempi, jos äiti voi lypsää omaa maitoaan ja antaa sitä hörpyttämällä tai pullosta. Voidaan sanoa, että maidon loppuminen on äärimmäisen harvinaista, mutta se ei lohduta sitä äitiä, jolta maidontuotanto hiipuu.
Helppoudesta sanoisin, että yksi tärkeimmistä syistä siihen, miksi jaksoin yrittää imettämistä, oli juuri se, että mielestäni imettämällä pääsin kuitenkin helpommalla. Pulloruokinta oli paljon hankalampaa. Tunnustan ihan rehellisesti, että imetyksellä oli mulle enemmän merkitystä kuin vauvalle. Vauva olisi saanut ruokansa muutenkin, mutta mulle imetys oli helpompaa ja lisäksi se oli sellainen juttu, jota kukaan muu ei voinut vauvalleni antaa. Etenkin siinä vaiheessa, kun täytyi luottaa oma lapsi vieraiden hoidettavaksi, tuntui hyvältä olla jossain asiassa korvaamaton. Jälkeenpäin näin on helppo sanoa, mutta kiitän onneani, etten esikoisen vauva-aikana lukenut tällaisia ketjuja.
En todellakaan pyydä anteeksi sinulta, koska en ole sinua mitenkään loukannut. Kuulostaa mielestäsi varmaan tosi kylmältä ja kovalta, mutta en todellakaan näe syytä pyytää anteeksi sen vuoksi, että joku ottaa neniinsä sen takia kun totesin, etten ymmärrä että heti mennään sieltä mistä aita on matalin. En myöskään arvostellut sinua, kuten jo äsken totesin, niin miksi ihmeessä pyytelisin anteeksi saamaasi mielipahaa. MINÄ en sitä sule todellakaan aiheuttanut vaan tapasi tulkita tekstiäni, että sua olisin jotenkin syyllistänyt.
Sinähän juuri haistatit mulle pskat, että se siitä omasta ymmärtäväisyydestäkin vaikka ihan kauniisti ja asiallisesti sulle äsken kirjoitin, niin sun mielestä se oli " haista paska" arvoista. Eli en todellakaan pyydä anteeksi, katso peiliin ja opettele elämään itsesi kanssa ennen kuin rupeat kinuamaan muilta anteeksipyyntöjä sen takia että itselläsi on vaikeaa.
Musta tuntuu että emilyn ei oikein ymmärrä. ehkä lapsentahtinen imetys on pehmittänyt pään. (heh...se oli sit vitsi)
sitä täälllä yrittää varmaan moni Emilynille ja muille imetys fanaatikoille selittää, että asiat eivät ole niin mustavalkoisia. on muitakin vaihtoehtoja kuin a)-imetän b)-en imetä ja on muitakin syitä kun a)-haluan b)-en halua. tuollainen mustavalkoisuus sopii vain ja ainoastaan murrosikäisille, jotka opettelevat elämän saloja. aikuisen ihmisen mielipiteenä ne lähinnä ihmetyttävät?
siitähän ei ole kukaan tällä kiistellyt, ettäkö äidinmaito ei olisi hyvää ravintoa lapselle. kaikki olemme siitä taatusti samaa mieltä. ongelmia tuottaa nyt lähinnä tuo imetys intoilijoiden asenne korviketta vastaan. en kyllä ymmärrä mistä he ovat moisen asenteen saaneet. mutta kiittäkööt onneaan ettei heidän vauva syntynyt esimerkiksi keskosena. koska olisi se ikävää jos vauva kärsisi siitä kun äidin elämä olisi vallan mennyt piloille kun olisi korviketta joutunut lapselleen antamaan. ja sieltä se taikasana tulikin: ÄIDIN elämä. Lapsi kun ei tuon taivaallista siitä välitä mistä on ravintonsa saanut.
ehkä fanaatikkoja pelottaa, että lapselta ei heru isona kiitosta heidän tekemäänsä uhrauksen takia. ehkä korviketta saanut naapurin vauva on onnellisempi ja terveempi? ehkä? koska perintötekijät ne eniten noita asioita määrää...
mutta haluan vielä muistuttaa: äidinmaito on mahtavaa tavaraa ja kiva juttu jos äiti saa sitä lapselleen niin pitkään tarjota kun siltä tuntuu. terveydelliset hyödythän loppuu siihen puoleenvuoteen. mutta korvike on hyvä juttu kun äiti on väsynyt tai vauva nälkäinen. on se hienoa että meillä täällä suomessa on mitä tarjota. eikö? pakkohan ei ole...jokainen saa hoitaa hommat niin kuin itse haluaa.
emilynin juttuihin ei kannattaisi enää takertua koska niissä ei ole järjen häivääkään :) mutta pakko kommentoida vielä tästä. miten iheessä emilyn sait verrattua korviketta vauvalleen antavaa äitiä, äitiin joka polttaa raskausaikana tupakkaa. Oletko vähän latvasta laho? Toinenhan vaikuttaa vauvan terveyteen tutkitusti ja toinen taas ei vaikuta. mietippä itse kumpi on on kumpi. höpsö olet. mutta toisaalta ehkä elämässäsi ei ole muuta sisältöä kuin sinä ja imettämisesi.
Sun vika kappale oli just hyvä, mä sain hyvät (siis positiiviset) naurut!
Joo, taidetaan jättää tää pino. Mä en jaksa edes enää kommentoida noita Emilynin puheita musta sillä koko ajan tulee niin outoo tekstii et ei voi ku nauraa.
Emilyn voi ittekseen pohtia asioita vaikka yksikseen tänne pinoon. Me muut voidaan seurata sun yksinpuhelua. =D Ihan hauskaa huvia!
Jos joku on latvasta laho niin katsopa peiliin kuka se on.
Väität, ettei vauvalle ole väliksi saako hän korviketta vai ei, mutta kuitenkin sanot että äidinmaito on parasta. Koitapa nyt sitten päättää kumpaa mieltä olet.
Olen mielestäsi imetysfanaatikko ja otit esdimerkiksi keskosvauvat, laittamalla taas sanoja suuhuni - ihan niinkuin olisin väittänyt sen olevan äidin vika jos ei voi imettää sen vuoksi että lapsi on syntynyt keskosena..!
Sulle ei tämän enempää edes hyödytä elittää, kun skitsoilet ihan omiasi.
Voi hyvänen aika. Kyllä imettäminen on ihan luonnollinen tapa ruokkia lasta ja on kyllä itsekkyyden huippu, jos väittää joutuvansa uhrautumaan sen vuoksi, että imettää lastaan.
Mä näen asia niin, että äidinmaito on _yleensä_ (ei tosin aina) parasta ja riittävää ravintoa pikkuvauvalle. Ja jo ensimmäisten päivien ternimaidosta vauva saa mahtavan koktailin. Mutta jos äidinmaitoa ei ole, korvikkeellakin saa mahdollisuuden ihan täysipainoiseen elämään. Äidinmaitoa ja korviketta on turha asettaa vastakkain, jos vaihtoehtoina ovat äidinmaito ja ei mitään.
..vaikka se äidinmaito onkin parasta ravintoa vauvalle, niin monet tuntuvat tulkitsevan sen siten, että jos on pakko antaa korviketta niin he olisivat huonompia äitejä sen äidinmaidon paremmuuden vuoksi. Mutta eihän se mitenkään siihen liity, mutta sen takia ihmiset vissiin loukkantuvat.
Se äidinmaidon parhaushan perustuu ihan yksinkertaisesti tutkimustuloksiin esim. sen suojaava vaikutus. Ei se liity mitenkään äiti-lapsi-suhteeseen..!
Mulla ei ole mitään mustavalkoista ajattelutapaa, kuten milla väitti. Hän keksi sen täysin omasta päästän, teskteistäni on kyllä tullut selväksi että ymmärrän korvikkeen olevan joskus välttämätöntä.
Tutkimukset sanovat että äidinmaito suojaa tulehduksilta ja allergioilta vai miten se nyt meneekään, taitaa ainakin ehkäistä ja siirtää allergioiden puhkeamista. Valitettavasti mulla on mennyt siihen täysin usko. Mulla on kaksi lasta, molempia täysimetetty 6kk. Ekalla lapsella eka korvatulehdus 5kk iässä jolloin ei ollut saanut elämänsä aikana muuta kuin rintamaitoa. Poika putkitettiin aikanaan. Tokalla lapsella eka tulehdus tuli sitten 8kk iässä, ja astma oireet hieman aiemmin. Kummallakaan vanhemmista ei ole astmaa.
Sisarusten lapsilla aivan sama juttu. Ekat korvatulehduksest silloin kuin vauva vielä täysimetyksellä. Ja kaverin lapsella samoin.
Olen tullut omassa päässäni siihen tulokseen että on aivan sattuman kauppaa onko lapsi terveenä vai ei. Imetyksellä ei siihen voi vaikuttaa, valitettavasti. Tutkimukset sanoo sitä ja tätä, oma lähipiirini on laaja ja siellä ei imetetyt lapset ole yhtään sen terveempiä kuin pullosta maitoa saaneetkaan lapset. Imetys on silti hyvä juttu vaikka se ei meidän lapsia ainakaan ole yhtään sen terveempinä pitänytkään.
Viimeksi kysyin lääkäriltä että suojaako imetys mitään sairautta vastaan. Lääkäri sanoi että hänen mukaansa (otantana hänen potilaansa, kyseessä oli lasten lääkäri) imetys suojaa vatsataudilta mutta miltään muulta sairaudelta ei imetetyt lapset ole säästyneet. Harmi sitten se, miten imetyksen tavallaan " luvataan" suojaavan vaikka miltä. Sitten jos äiti ei pysty imettämään, saattaa hän tuntea syyllisyyttä siitä miten nyt lapsi aivan varmasti saa kaiki taudit kun ei ole imetyksen antamaa suojaa tartuntoja vastaan. JA aivan turhaan koska ne taudit voivat silti aivan yhta hyvin tulla vaikka imettäisikin.
Itse tein raa' asti niin, että en yksinkertaisesti antanut tissiä kuin kahden tunnin välein. Meillä nimittäin myös oli niin, että syömisestä ei ollut kyse vaan vauva halusi vain lutkuttaa. 6 viikon iässä vihelsin pelin poikki koska en enää jaksanut jatkuvaa tissittelyä. Kun alkoi huutaa tissille, tarjosin tuttia ja pidin muuten hyvänä. Ei kestänyt huuto kuin muistaakseni muutaman päivän, jonka jälkeen päästiin kahden tunnin syöttöväliin.