Mitäs sitten teette jos riidellessä tulee sanottua vahingossa liian pahasti
Loukattua puolisoa syvästi vaikka ei ollut tarkoitus?
Siis kun ennen ei ole mennyt yli näin kummallakaan ja puolisokin selvästi järkyttyy.
Kommentit (11)
En käsitä tällaisia ihmisiä. En ole koskaan riidellyt mieheni kanssa siten, että kumpikaan olisi mitään oikeasti vahingoittavaa toisesta sanonut. Meillä voi olla jostain asiasta erimielisyys, mutta siellä kaiken takana me olemme kuitenkin aina tiimi ja haluamme toisillemme hyvää.
-naimisissa 8v, kaksi lasta
Naimisissa olin 35 vuotta, mutta ei sattunut tuota koskaan kumminkaan puolin. Korkeintaan asiat riiteli.
Ei ollut tarkoitus? Jos sanoit, niin eikö juuri tarkoitus ollut?
Anteeksipyyntö. Tosin se ei aina riitä ja päädytään eroon, varsinkin jos tämänkaltaiset riidat alkavat toistua.
En mitään, tarkoitan aina mitä sanon.
Ensin sanotaan pahasti ja sitten hyvästi.
Vierailija kirjoitti:
Naimisissa olin 35 vuotta, mutta ei sattunut tuota koskaan kumminkaan puolin. Korkeintaan asiat riiteli.
kivat teille
Miten tällainen tilanne syntyy? Jos sanon, mitä en tarkoita ja mikä ei ole totta, se tarkoittaa että sanomisen motiivi on haavoittaa kumppaniani. En ole sellainen ihminen, joka haluaa edes riidan aikana tarkoituksellisesti satuttaa toista esim keksimällä jotain mikä ei edes pidä paikkaansa. Riidan aikana minulle on tärkeintä selvittää mikä on kummankin näkemys jostain asiasta, ei lyödä vyön alle.
Jos noin tekisin niin kai se anteeksipyyntö olisi vähintä mitä voisi tehdä. Lisäksi kokisin että olisi tarpeen tehdä jotain itselle, varmaan sisällä on jotain vihaa joka ilmenee noin. Sen käsittelystä olisi hyvä aloittaa.
Ollaan oltu yhdessä kolmisenkymmentä vuotta ja mielestäni riitelemme liian usein. Mutta kumpikaan meistä ei ole koskaan sanonut "liikaa". Eli riidellessäkin pysymme itse asiassa. Kai se olisi lopun alkua jos jompikumpi alkaisi sanoa jotain epäoleellista tai asiaan kuulumatonta.
Riippuu paljon siitä mitä sanoit. Jos se on totta mutta sellaista jota ei pitäisi sanoa toiselle niin eipä taida riittää "en tarkoittanut sitä".
Meillä laski luottamus ja läheisyys joka kerta aina vain alemmas