Mitäköhän mulle on tapahtumassa? Kiertopäivä 30/35-40 meneillään...
Meillä on eka yrityskierto menossa clomeilla. Kävin folikkeliultrassa 10.1. jolloin oli kiertopäivä 17/35-40, silloin munarakkula oli 18mm kokoinen. Lekuri uskoi ovulaation olevan seuraavan viikonlopun aikana.
No nyt hätähousuna testasiin raskaustestillä eilen aamulla vaikkakin tiedän, että aikasintaan viikonloppuna olisi aika kuukautisten alkaa. No odotetusti testi oli negatiivinen. No hämmästyksekseni ja surukseni huomasin myös eilen päivällä verisen vuodon alkaneen. Mutta vuoto jäi eilen muutamaan verensekaiseen pyyhkäisyyn. Samoin tänään tuli verensekaista limaa niukasti.
Alkaakohan mun kuukautiset jotenkin näin pikku hiljaa vai mitä tämä on? Nyt en tiedä pitäskö mun aloittaa jo uusi clomifen kuuri, kun se pitäisi aloittaa kolmantena vuotopäivänä. Nämä vuodot on kuitenkin ollut hyvin hyvin niukkoja. Eikä mun laskutaitojen mukaan kuukautisten edes pitäisi alkaa ennen viikonloppua.
Onkohan mulla joku mennyt nyt pahasti pieleen? Olen ollut siis kahdesti raskaana (clomiraskauksia) ja kaikki on mennyt ihan hyvin ilman extravuotoja. Ja yleensäkkin mun kuukautiset on alkanut selkeesti kunnon vuodolla eikä tällalailla. Auttakee onnetonta!!
Kommentit (2)
Mulle lääkäri sanoi että vasta runsas vuoto-päivä lasketaan ekaksi päiväksi, eikä tuhruttelu.
Mullakin on tänään ja eilen ollut ihan pienenpientä veristä limaa ja oranssista vuotoa (eli ilm. hiukan verta +valkovuoto) ja en ole laskenut vielä vuoto alkaneen. Ja mullakin mahdollinen testaus vasta viikonloppuna.
Edellisten kahden clomi-raskauden alussa ei ollut yhtään vuotoa.
Enna
mutta minulla oli ihan samanlaista clomien kanssa. Ensin alkoi niukka vuoto, ja kun aloitin uuden clomikuurin (tein ohjeiden mukaan aina raskaustestin ennen kuurin aloittamista, aina nega) vajaan viikon päästä alkoi kunnon menkat. Lääkäri ohjeisti minua aloittamaan clomit uudelleen, että ensimmäinen vuoto oli jotain " häiriötä" ja seuraava vuoto kunnon menkat. Minulla oli vielä samanaikaisesti käytössä keltarauhashormonit, en tiedä miten ne sitten vielä kaikkea sotkivat... olisikohan ollut niin, että niukka vuoto alkoi ennen keltarauhashormonikuurin loppua ja lopetin ne aina vuotoon.
Tätä tapahtui ainakin muutamassa kierrossa. Minulle ei tehty ultria eikä s-prog-kokeita, joten en tiedä ovuloinko vai en clomeilla - ainakaan myöhemmin tehdyssä clomit-pregnyl-hoidossa en ovuloinut.
No, mitä sitten teet - joko odotat muutaman päivän, ja katsot muuttuuko vuoto kunnolliseksi tai sit soitat lääkärillesi ja kysyt neuvoa. Minulle tosin lääkärini sanoi, että clomien kanssa vuodot voi olla niukat, mutta silti oli siis näitä tuplavuotoja.