Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Synnytys takana ja mahanahka roikkuu...miten muilla? Kuinka nopsaa masu palautui?

25.11.2005 |

Tämä oli toinen raskaus. Painoa ei tullut toisesta niin paljon kuin ensimmäisestä raskaudesta. Synnytyksestä on aikaa 7 vk. Tuntuu että maha on tullut jäädäkseen. HUOKAUS!!! Olen asennoitunut että toisella kerralla masu ei häviä yhtä nopeasti... mutta jos olis masun pienennysvinkkejä niin ilolla niitä lukisin. Niin ja miten nopsaa teillä siskot on masut hävinny. vai onko ne tulleet ja jääneet.



Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

painoa ei tullut raskausaikana niin paljon kuin esikoisesta ja nyt ne kaikki on kyllä lähtenyt ellei enemmänkin ja silti maha roikkuu. LÄysää nahkaa riittää. Yöks. Ei tässä ihan rantakunnossa olla todellakaan.

kaiken lisäksi vaikka synnytyksestä on jo 5kk niin vatsalihakseni ei kyllä ole läheskään entisensä.

No urheillahan tässä pitäisi jos vaan jaksaisi. :)



shania82 ja poika 5kk

Vierailija
2/7 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoisen kans maha lähti tosi nopeesti ja löysää ei juuri jäänyt. Nyt toisen kans kesti paljo kauemmin ja vieläkin 3,5 kk synnytyksem jälkeen löysää riittää. Kilot on kyl lähteny mut löysää on. Jos tämä ei tästä" kotikonsteilla" lähde niin sit täytyy alkaa kiinteyttään ihan kuntosalilla tai muuten urheillen. Kiva oli huomata synnytyksen jälkeen et kaikki vanhat paidat oli jääny lyhyeks. Ku ei tuota löysää viittis ihan kaikille näyttää:) Rinnat tietenkin vielä isommat ku normaalisti ja sit tuo vatsa. Eli vaateostoksille oli pakko lähtee:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä joku tyrmäsi täysin toiveeni mahanahkan katoamisesta kommentilla " synnytyksestä JO 3,5kk ja mahanahkaa riittää" :( Olen tässä toiveikkaana odotellut, että " kyllä se vielä joskus katoaa" , mutta kun synnytyksestä on kohta jo 8kk, niin taidanpa olla ikuisesti nahkarepun kanssa!



Vierailija
4/7 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raskaana ollessa suorat vatsalihakset erkanevat toisistaan. Kun nainen on synnyttänyt ne palautuvat pikkuhiljaa takaisin yhteen. Tähän menee 2kk-1vuosi. Niin kauan kun syvät vatsalihakset ovat erillään muodostuu mahaan pömppä. On myös mahdollista, tosin hyvin harvinaista etteivät lihakset palaudu ollenkaan, jolloin vatsa jää pömpäksi. Silloin palauttamiseen auttaa vain kirurgin veitsi.



Synnytyksen jälkeen ei saa tehdä ylös asti nousevia vatsalihasliikkeitä, ei harrastaa pomppivia urheilulajeja, kuten aerobickia ja ratsastusta, eikä tehdä pitoliikkeitä, kuten punnertaa, ennen kuin suorat vatsalihakset ovat palautuneet yhteen. Jos rasitat niitä niiden ollessa erillään ne voivat jäädä erilleen.



Voit testata suorien vatsalihastesi tilan seuraavasti:



Käy selin makuulle lattialle polvet koukistettuina. Työnnä sormesi mahan sisään navan alapuolelta. Ne uppoavat vatsaan. Kun nostat ylävartaloasi lattiasta tunnet kuinka suorat vatsalihaksesi lähentyvät toisiaan. Jos ne työntyvät yhteen nostaen sormesi mahan pinnalle ne ovat palautuneet. Jos sormesi jäävät vatsasi sisään ne ovat erillään.

Rako lihasten välissä saa olla enintään n.1-2cm.



Suorien vatsalihasten palautumista voit nopeuttaa kävelylenkkeillä ja tekemällä pieniä syviä vatsalihasliikkeitä seuraavasti:



Käy selinmakuulle ja koukista polvesi. Supista lantionpohjan lihaksesi, vedä vatsa sisään ja nosta päätäsi/yläkroppaasi VÄHÄN ylös lattiasta, pidä lihaksesi jännittyneinä ja laske pääsi takaisin lattiaan, rentouta lihaksesi. Muista hengitys. Noustessasi puhallat ulos ja lattian tasalla hengität sisään.



Pyydän että levitättäisitte tätä asiaa, sillä edes neuvolassa tästä ei oltu tietoisia. Olen oppinut nämä jutut fysioterapeutilta. Suomessa naisten synnytyksen jälkeiseen palautumiseen ei paneuduta niin kuin monessa muussa maassa. Esim Ranskassa jokaiselle naiselle kuuluu etuna tietty määrä fysioterapeuttikäyntejä synnytyksen jälkeen, jotta he palautuisivat synnytyksestä oikein. Suomessa moni pilaa kroppansa sillä että lähtee tietämättömyyttään heti vauhdilla kuntosalille ja urheilemaan jotta saisi itsensä äkkiä kuosiin, mutta sillä tavoin he tekevä vain hallaa itselleen.



Hyvä jos ottaisitte asian puheeksi omassa neuvolassanne.

Vierailija
5/7 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vatsalihakset alkavat olla jumppaamisen ansiosta ihan ok kunnossa. Tosin eivät tietenkään siinä kunnossa missä ennen raskautta. Faktaa on että vatsalihasten treenaus pitää aloittaa todella pikkuhiljaa raskauden jälkeen (olen itse fysioterapeutti) ja varmistaa että oppii käyttämään syviä vatsalihaksia, eli poikittaista vatsalihasta.



Mutta asiaan.. Vatsanahka ei todellakaan ole vielä palautunut. Vaikka saan jo vatsalihaksilla vedettyä mahan hyvin sisään, jää silti tyhjä nahkapussi. Toivottavasti vielä " näin nuorena" (siis ikää 28 v) nahka vielä pikkuhiljaa palautuisi, editystä on kuitenkin koko ajan tapahtunut.

Vierailija
6/7 |
26.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

77mm:


ja varmistaa että oppii käyttämään syviä vatsalihaksia, eli poikittaista vatsalihasta.

.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
27.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

teillä ongelmat :) Sektiolla synnyttäneenä voin vaan asteen verran kateellisena kuunnella, miten siellä on jumpattu ja rehkitty - itse en kuuteen viikkoon edes päässyt sängystä ylös alle kymmenen minuutin, tai jaksanut kunnolla kauppakassia kantaa. Jälkitarkastuksessa kiellettiin kaikenlainen pomppujumppa ja hytkyliikunta tuonne puoleen vuoteen asti, ja täytyy kyllä sanoa ettei vatsalihaksia tulisi mieleenkään ruveta tekemään, jo koko päivän seisominenkin koskee mahaan. Haava on täysin vahvistunut vasta vuoden jälkeen, jolloin kestää normaaleja liikuntaharrasteita. Niin että täällä se makkara pysyy sitten varmaan vuosikymmenen verran.