Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia lyhyestä kaavasta?

21.09.2007 |

Hei! Minulle tehty 1. ivf pitkän kaavan mukaan (sumut, pistokset, luget) ja lääkäri ehdotti seuraavaksi lyhyttä kaavaa, jotta saataisiin parempilaatuisia muniksia. 1. ivf:ssä alkioita tuli paljon ja siirtoonkin päästiin aina, mutta tuloksena vain 1 plussa, josta keskenmeno.



Haluaisin kuulla kokemuksia lyhyestä kaavasta?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei



Lyhyt kaava on helppo ja nopea, varsinkin kun tiedetään että sulle soluja tulee. On meinaan parempi kun niitä ei tulisi liikaa.

Mulla on takana 1 pitkä kaava ja siitä lapsi ja sen jälkeen yksi lyhyt kaava ja nyt menossa parhaillaan toisen kerran lyhyt kaava, ivf. Pistäminen alkaa kp 1-4, ei siis sumuja. Sitten on ultra 5 päivää pistämisen jälkeen ja sitten pistetään taas vielä 2-5 päivää ja samalla on toinenkin piikki jarruna. Toinen ultra on ehkä noin 8 päivää pistämisen alusta ja silloin päätetään irrotuspiikin ajankohta ja punktio.

Tässä hoidossa mun kaava (lyhyt) menee näin: kp 1 piikitys(ekalla kerralla puregon ja nyt menopur)kp 5 ultra ja jarru kp 6 mukaan rinnalle ja seuraava ultra kp 9. Punktio kp 13. Eli hoidon kesto noin 2 viikkoa. Toivottavasti sait tolkkua. :=)

Mun eka lyhyt kaava meni hiukan toisin kuin tämä toka. Ovat siis yksilöllisiä.

Vierailija
2/4 |
21.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta se oli siinä mielessä helppo, että ei tarvinnut kuin yhden kierron ajan " panostaa" hoitoon. Meillä eka ivf (lyhyt kaava siis) onnistui ja seuraavaan hoitoon lähdetään kans lyhyellä kaavalla. Soluja ei viimeks saatu kuin 2, mutta eipä sillä niin väliä, kun niistä toisella saatiin lapsi. Meillä hoito etenee niin, että kp2 on nollaultra ja silloin aloitetaan piikitys. Jossain vaiheessa jarrut mukaan - mutta tuskin niin nopealla aikataululla kuin edellisellä vastaajalla, mun munikset kun reagoi tosi hitaasti. Punktiokin tehtiin pari päivää myöhemmin kuin suunniteltiin, olisko ollut kp 17.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos Emma-Nea ja Osborne vastauksista! Kyllä sain hyvin selkoa kaavasta. Kuullostaa kyllä " mukavammalle" tuo lyhyt kaava, kuin pitkä ja että tulostakin on tullut.. Lääkäri sanoikin, ettei ole hyvä että niitä munasoluja tulee niin paljon (meillä oli 14 kpl pakkasessa). Ja sumuista sain ne kamalat vaihdevuosioireet silloin. No hoito ei ole kuitenkaan vielä ajankohtaista, aiomme olla vielä jonkin aikaa hoitotauolla.

Vierailija
4/4 |
24.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle on tehty kaksi lyhyen kaavan ICSIä, joista toisen tulosta jännäillään parhaillaan.



Ollaan hoidossa yksityisellä klinikalla, ja kuulemma siellä käytetään pääasiassa pitkää kaavaa, mutta mulla kun on kohonnut FSH-hormoni (eli jonkinlainen munasarjojen vajaatoiminta) niin lääkäri on ollut sitä mieltä että mulle lyhyt sopii paremmin. Meillä on myös miehen simpoissa pahaa vikaa, jonka takia ICSI on ainoa mahdollinen hoito.



Mulla on molemmissa hoidoissa aloitettu kierron toisena päivänä Synarela-nenäsumutteella. Seuraavana päivänä on alkanut pistokset (Gonal-F) ja niiden rinnalla on koko ajan jatkettu tuota Synarelaa,a luksi 4 suihkausta päivässä ja myöhemmin se on vähennetty kahteen päivässä. Piikit ja sumuttelut on kestäneet noin 10 päivää, jonka aikana olen käynyt kahdesti ultrassa. Sitten olen laittanut Pregnyl-irrotuspiikin ja 37 tuntia sen jälkeen on ollut punktio. Ekassa hoidossa saatiin 7 munasolua ja tässä toisessa peräti 15.



Mä olen tykännyt tästä lyhyestä kaavasta, sillä hoito on tosiaan lyhyt. Huonona puolena mun käsittääkseni tässä on se, että munasoluja saattaa olla vähemmän ja ne eivät ole yhtä tasakokoisia kuin pitkässä kaavassa. Mulla on molemmissa hoidoissa osa soluista ollut epäkypsiä, eivätkä ole hedelmöittyneet. Sopivan kokoiset solut ovat olleet kuitenkin oikein hyvälaatuisia.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi kaksi