Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kokemuksia Protopicista atooppisessa ihottumassa?

29.09.2008 |

Lääkäri kirjoitti pojalle, 2 v., Protopicia atooppiseen ihottumaan. Vähän alkoi hirvittää voiteen ohjeessa luetellut haittavaikutukset ym. netistä luetut jutut. Esim. lääkkeen vaikutusta pienten lasten immuunijärjestelmän kehitykseen ei ole tutkittu jne. Millaisia kokemuksia teillä muilla on ko. lääkkeestä? Oletteko uskaltaneet huoletta käyttää? Ja onko ollut apua? Meidän pojalla ihottumaa esiintyy pieninä laikkuina siellä täällä ja isompina alueina taipeissa. Kortisonin kanssa on läträtty viimeiset 1,5 vuotta ja apu on aina lyhytaikainen. Protopicia en ole vielä uskaltanut laittaa, enkä voisikaan, kun meillä on rokotus tulossa lähiviikkoina ja silloin ei tuota saa käyttää.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
11.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei vain!



Meillä on 4 vuotta täyttävä vaikeasta atooppisesta ekseemasta kärsivä poika, joka on myös moniallerginen; käytössä on noin 10 ruoka-ainetta nykyisin ja elämä on helppoa :o)

Poikamme reagoi ihollaan kaikille allergeeneille, myös siitepölyille. Vielä puolitoista vuotta takaperin koivun kukinta-aikaan poika oli ruvella päästä varpaisiin. Vasta näin jälkikäteen sen ajan kuvia katsellessa tajuaa miten hurjassa kunnossa hänen ihonsa olikaan, aivan kuin poika olisi ollut vesirokossa kuukaudesta toiseen. Elokuussa-07 aloitettiin Protopic ja se on auttanut paljon. Nykyäänkin iho lehahtaa ja menee rikki, muttei ollenkaan sillä voimalla kuin ennen. Kortisonijaksot ovat vähentyneet reippaasti, kortisonirasvaa tarvitaan ehkä päivä-pari per kuukausi. Ihottuma-alueet ovat pienempiä, ennen koko poika oli ihottumalla. Kela myönsi erityiskorvattavuuden ja rasva maksaa korvattuna 27 euroa/ 30g tuubi, joka riittää nyt kuukauden kerrallaan.



Mandi ja kuuden katras

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla