Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kolmisenkymmenta rakkulaa kuulemma kasvamassa, punktio keskiviikkona, antakaa neuvoja ja kannustusta kokemattomalle ja pelokkaalle

23.10.2006 |

Heippa!



Ihan turhaa oli eilinen huoleni - kyllä munani kasvavat ja nyt on taas tukala olo. Isoimmat pallurat oli jo yli 20 mm, mutta vielä tänä aamuna puregonia 450 IUE ja illalla pregnyl, punktio keskiviikkoaamuna.



Osaako kukaan kokeneempi sanoa, millaista munasatsia voi odotella, jos rakkuloita on 20-30? Ja miten usea yleensä hedelmöityy? Onko olemassa mitään keskiarvolukuja?



Olen Diacorissa hoidossa ja siellä ne sanoivat, ettei punktiota kannata pelätä. En itse asiassa pelkääkään. Johtuisikohan siitä, että olen kokenut synnytyskivut. Niiden jälkeen mikään kipu ei voi tuntua miltään.



Kunpavauva,

pco ja huonot siittiöt, yksi lapsi 06/05, nyt menossa eka IVF/mahdollisesti ICSI

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
23.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla löytyi ensin ultrasta vain seitsemän rakkulaa ja olin aivan turtana kauhusta, koska oli sanottu että viitisentoista pitäisi näkyä. Kuitenkin punktiossa niitä löytyi 22 ja kaikissa oli kunnon saalis. Huikeinta oli se että ne myös kaikki hedelmöittyivät, ja jopa 16 lähti jakautumaan. Yksi sitten laitettiin mahaan, mutta sillä ei tärpännyt. Myöhemmin tehtiin PAS, josta ekat kaksi (?) eivät sulaneet, mutta seuraavat ovat nyt 2,5-vuotiaat kullannuput. Lukumäärät eivät nyt ihan täsmää omassa päässäkään, mutta mielestäni meillä on vielä kymmenkunta alkiota pakkasessa. Punktiokipu ei ollut mitenkään kovin kamala, mutta sen jälkeen oli kyllä aika arka olo vatsassa pari päivää.



Tuo 20-30 rakkulaa kuulostaa kyllä tosi isolta määrältä! Toivottavasti onnistutte ekalla yrityksellä!

Vierailija
2/10 |
23.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä olisi ettei tulekaan yhtään enempää rakkulaa, ettei tule hyperstimulaation vaaraa. Se mitä rakkuloista löytyy on kuitenkin eri asia. Kaverillani oli 20 rakkulaa, joista 3:ssa oli munasolu. Sai kaksoset. Itselläni oli 8 rakkulaa ja 3 hedelmöittyi. Yksi siirrettiin ja sain vauvan. Ekasta ivf:stä. Toisesta 8 rakkulaa, joissa kolmessa munasolu ja vain kaksi hedelmöittyi. Negaa ja yksi pakkasessa.

Mutta tilastoja en tiedä. TSEMPPIÄ ja ONNEA! Punktiossa saa hyvät lääkkeet. Ei satu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi kiitos vastauksista! Nyt enää pelkään, että munat irtoaa ennen aikojaan, mutta ei kai ne sitä tee? Punktio on huomenaamulla, eilen illalla laitoin pregnylin.



Olipa kiva kuulla, että teillä on tärpännyt. Minä aion pyytää, jos suinkin hedelmöittymisiä tulee, kahden alkion siirtämistä. Ja mahdolliset loput saisi pakastaa kahden satseissa.



Lääkäri sanoi, että rakkuloissa luulisi olevan solujakin, kun minä olen sen verran nuori näihin hommiin (synt. -79). Kuulemma mitä vanhemmat naiset, sen tyhjemmät rakkulat. Tiedä sitten miten hyvin aina tilastot pitää omalla kohdalla paikkansa. Eihän minun tilastojen valossa pitäisi kärsiä lapsettomuudesta lainkaan, kun aloitin lapsenteon yrittämisen 23-vuotiaana.

Vierailija
4/10 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moikka kunpavauva,



Ei ne sieltä mihkään karkaa, tiedän tunteen, kun sitä miettii kaikenlaista.



Itselläni parhaillaan menossa ICSI hoito ja noin pari viikkoa sitten oli punktio. Munasoluja saatiin yhteensä 28 kpl ja niistä 18 oli kypsiä. Hedelmöittyneitä oli sitten yht. kymmenen kipaletta ja jakautumista jatkoi kaiken kaikkiaan seitsämän. Näistä sitten kaksi siirrettiin masuun (loput pakkaseen) 12 päivää sitten eli tänään on pp 11. Huomenna on sitten se jännittävä päivä eli varaslähtöä testailuun¿



Kovasti onnea ja voimia koitokseen ja tietysti niitä plussasäteitä =)



-Onni-

Vierailija
5/10 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ollaan ilmeisesi samaa vuosimallia. Plussaa sinä nyt huomenna ensin, minä tulen kahden viikon päästä perästä toivon mukaan. Tosin en varmaan aio testata, vaan aion odottaa tuleeko kuukautiset vai ei. Vihaan testaamista yli kaiken. (tai sen aiheuttamia pettymyksiä)



Nuo sinun lukusi voisivat olla ehkä suuntaa-antavia minullekin. Huomenna nähdään miten monta munaa saan. Pidä peukkuja, minäkin pidän sinulle!

Vierailija
6/10 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ihan varmasti pidän peukkuja sulle. Hyvin se menee!



Ollaan tosiaan samaa vuosimallia. Meinaan tosiaan testata huomenna, vaikka paniikki on kova. Nuo lukemattomat raskaustestit viime vuosien aikana tuli heti mieleen, kun tänään raahasin noita testejä kotiin ja tietysti se pettymys. Testaan, jotta voin alkaa heti sitten vinkua PASiin ja saa mielen rauhan. Kunpa vaan se huominen jo koittaisi¿.



-Onni-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten testaus meni?



Minun punktiossa oli saalis 26 munasolua. Saa sitten huomenna nähdä millainen kato on käynyt hedelmöitysvaiheessa.



Sinulle on peukut pystyssä!

Vierailija
8/10 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi vaan,



Hyvä saalis. Muistahan juoda ahkerasti ettei käy huonosti. Saldo on niin hyvä, että eiköhän sieltä irtoa masuun asukkeja. Tsemppiä sulle siirtoon, on varmaankin perjantaina?



Meillekin kävi hyvin- hip hei! Testasin siis tänää selvän plussan. Koko päivä on mennyt sitä ihmetellessä. Nyt vaan toivotaan että, jatkokin menee hyvin.



-Onni-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnea Kumpavauva saaliista, siis joka rakkulassa solu... ja onnea onnille!!



Mulle tehtiin eka ivf 29 vuotiaana. Fertinovan lääkärin mukaan oli mun ikää verraten ihme, et niin vähän tuli soluja. Mutta lapsihan se on pääasia ja yhdelläkin alkiolla sen voi saada:=) Mulle siirrettiin yksi yhden luokan alkio silloin. Mulla ja kaverillani on endo tausta.



Plussa säteitä :=)

Vierailija
10/10 |
26.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ONNEA ONNI! IHANAA! Toivottavasti tämä on MERKKI ja kaikki 79-vuosimallit plussaa tällä hoidolla. Hihii! Ihanaa!



Minä odotan superjännittyneenä biologin soittoa. Taidan mennä sairasloman kunniaksi - ja saadakseni ajan kulumaan - kirjamessuille.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kolme