Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Maidottoman korvikkeen aloitus: SYÖMÄTTÖMYYS

16.09.2008 |

Hei vaan,



Meidän esikoispojalla 3.5 kk todettiin sitten eilen maitoallergia ja illansuussa aloitettiin Almiron Pepti -korvike. Poika on tottunut syömään Tuttelia joten tottakai teki protestin kun Almiron maistuu karvaalle ja erilaiselle.



Saatiin illan aikana syömään 160 ml, yöllä söi 130 ml ja nyt aamulla 120 ml. On kovin väsynyt ja unelias (nukkuu parhaillaan) ja jonkin verran pulautti syöksyllä Almironia ulos.



Olen kamalan huolissani siitä, miten kauan hän voi ja saa olla syömättä? Milloin mahtaa alkaa syödä kuten ennen (vähintään 200 ml per syöttökerta)?



Ja muutenkin tämä asia tuli ihan puun takaa vaikka ihottuman ja runsaan pulauttelun vuoksi olin vähän varautunut tähän.



Apua kaivataan kovasti ... Voinko esim. antaa hänen nukkua niin kauan kuin nukkuu vai pitääkö herättää syömään esim. muutaman tunnin päästä?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olette saaneet korviketta menemään itse asiassa aika hyvin noin ensimmäiseksi vuorokaudeksi. Niin kauan kuin pissaa tulee säännöllisesti ja lapsi on virkeä, ei kannata huolehtia lainkaan. Olen vieroittanut kaksi lasta rinnalta erityiskorvikkeelle ja siinä menee kyllä pari kolme vuorokautta, ennen kuin maitoa alkaa mennä ongelmitta. Mutta näin pienet tottuvat uuteen makuun nopeasti. Toki erityiskorvikkeet ovat aika tujua tavaraakin, joten ei kannata ihan suoraan verrata entisiin määriin. Ja jos nukkuu paremmin, se voi olla merkki siitä, että maidon vaihtaminen on helpottanut oireita:)

Vierailija
2/2 |
18.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keskimmäinen todettiin maitoallergiseksi 7kk iässä, jolloin siirryimme almironille suoraan rinnalta. Toivottavasti teidän tilanne on jo helpottanut, mutta jos ei, niin kokeilepa hedelmäsokeria. Meillä auttoi teelusikallinen/dl makeuttamiseen ja pikku hiljaa jätettiin sokeri vihdoin pois. Ehkäpä saat huijattua maitoa uniselle vauvalle herättämällä hänet hieman aikaisemmin.



Mutta kuten edellinenkin tuossa kirjoitteli, ei vaihdos ihan hetkessä tapahdu, joten kärsivällisyyttä. Pääasia, että suhtaudut asiaan kuin maito ei olisi vaihtunutkaan, etkä varsinkaan mene vauvan hihhulointiin mukaan. 3kk ikäisillä on usein lakkoilua ihan luonnostaan, olivatpa he sitten pullolla tai rinnalla, joten tämä maidon vaihdos tuli teille nyt vähän huonoon saumaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla