Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Possukka

23.07.2006 |

Moi!



Väliaikatietoja täältä: soitin VL:ään keskiviikkona, jolloin menkat alkoi vihdoin, vasta kp 33. Ei oo ihan varma päästäänkö passiin tässä kierrossa, koska VL on vielä lauantaina kiinni niin siirtopäivä saattaa osua viikonloppuun. Ens vkon perjantaina mulla on ultra, niinkuin sinullakin : ) ja sitten katotaan, milloin alan ovista bongaileen.



Mä haluisin kyllä, että kaksi siirrettäisiin. Esim. Fertinovalla tuntuvat herkästi siirtävän kaksi (meidän ent. hoitopaikka), niin miksi julkisilla ovat niin nihkeitä.. Meilläkin kaksi sulatetaan kerralla niin tyhmää on heittää toinen roskiin. Mulla on eri lääkäri ultratessa ja aion kysyä tuosta mahdollisuudesta. Toivottavasti sulla suostuvat siirtämään nyt kaksi.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
23.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo kannattaa vaatia että siirretään kaksi, mullakin olis passissa siirretty kaksi jos olisivat selvinneet sulatuksesta. Tuntuu että aika moni VL:n lääkäreistä on nihkeitä, viime lääkärikin oli tosi nihkeä kahden siirrosta tällä kertaa vaikka viime hoito meni niin penkin alle. Aiomme todellakin vaatia kahden siirtoa mikäli edes saadaan kaksi alkiota tällä kertaa, en suostu siihen pöydälle siirtoon menemään ennenkuin suostuvat!



Meillä on miehen kanssa molemmilla tosi huono fiilis koko väestöliitosta, lääkärit ei tunnu ymmärtävän että miten vaikea paikka tämä on meille, ohittavat vaan viime hoidon epäonnistumisen olankohautuksella eivätkä suostu käymään sitä läpi. Se yksi lääkäri oli tosi mukava kenen luona kävin ultrassa ennenkuin passin piti olla, toivon että hän olisi punktiolääkärinä sitten viikon päästä. Joka tapauksessa tuntuu nyt siltä, että jos tämä nyt epäonnistuu taas ja jos aiomme vielä jatkaa hoitoja tämän jälkeen, niin siirrymme Fertinovaan. Vaikka meillä olisi yksi ilmainen hoito vielä tämän jälkeen. On vaan niin huonot fiilikset jäänyt kun aina on ollut eri lääkäri eikä kukaan tunnu ymmärtävän henkistä puolta tässä asiassa. No, jos suostuvat siirtämään kaksi niin se on hyvä, ja tosiaan istun perse penkissä niin pitkään että suostuvat=) Mies tulee mukaan vaatimaan, viimeksi kävin siirrossa yksin kun hänen olisi ollut vaikea lähteä töistä ja sanoin ettei tarvitse tulla mukaan, mutta nyt hän sanoi tulevansa ehdottomasti vaatimaan kahden siirtoa kun mä kuitenkin oon taas ihan mykkänä siellä kun oon niin hermostunut.



Meillä on sitten molemmilla ultra perjantaina! Monesko kp sulla on silloin? Kyllä me aika samaan aikaan päästään piinailemaan, toivotaan tosiaan ettei sulla satu siirto lauantaille!

Vierailija
2/10 |
24.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tähän teidän pinoon ja asiakin menee ihan vauvajuttujen ohi, mutta uskaltaudun silti kysymään johannalta(muistaaksen joskus keväällä näin pinonne ja siinä kerroit teidän talonrakkeusprojektista)että kuinka talo asiat etenee ja muistanko oikein että teille tulee älväri?meillä on myös mietinnässä paketti ja toi firma ja oisin nyt tiedustellut, että mikä talomalli teille tuli ja hoituuko asiat siihen firmaan hyvin?ja ootteko olleet tyytyväisiä?



ja oikein paljon onnea ja tsemppiä teille molemmille possukan kanssa näyttää tämä viikko olevan teille tärkeä viikko :), pidän peukkuja teille ja toivon plussauutisia!!!



t.tamatu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
24.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei, en kommentoi täällä tuota taloasiaa.. Ehkä olen epäluuloinen, mutta olen tullut varovaisemmaksi enkä halua itseäni tunnistettavan täällä. Jos annat s-postisi niin voin laittaa viestiä, oletko sinä tamatu jossain hoidoissa vai missä vaiheesssa menet?

Vierailija
4/10 |
24.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oon muuten ihan samaa miettinyt että ei oikein uskalla kaikesta puhua täällä kun pelkää että tulee tunnistetuksi.. joten mä voisin hommata itselleni jonkun anonyymin sähköpostiosoitteen jonka voisin sulle täällä kertoa niin voitais ehkä kirjotella ihan sähköpostiakin välillä?



Toki voin omalla nimelläkin kirjottaa mutta en viittis täällä ihan omaa sähköpostiosoitetta kertoa=) Joten pistän sulle tähän osoitteen kun saan hankittua sellaisen joka ei ole oikealla nimellä! En ehkä tänään ehdi mutta tällä viikolla kuitenkin=) Ja töissäkin pystyis helpommin kirjottaa sähköpostia kuin tänne palstalle, jossa tuo Vauva hehkuu punaisilla kirjaimilla niin ettei kenellekään huoneeseen tupsahtavalle jää epäselväksi missä palstalla surffailen... heh.

Vierailija
5/10 |
24.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että ei kaikista asioista voi täällä puhua, mutta jos viitsit kirjoittaa spostia niin mieluusti kuulisin kokemuksia eli osoite on tamatu@suomi24.fi.



hoidoissa ei olla, 8kk pieni mies meillä on...toista kuumeillaan, mutta olosuhteet ovat aika epäedulliset toiseen luomuraskauteen,siitä johtuen on tullu aika paljon vietettyä aikaa tällä palstalla kuunnellen kokemuksia hoidoista jos osais sitten tehdä ratkasuja miten omalla kohdalla jatkossa toimitaan..



mutta olisi tosi kiva jos jossain välissä viitsisit postia kirjoittaa:))

Vierailija
6/10 |
24.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Possukka: laita ihmeessä joku anonyymi-osoite. Mulla on nyt tosi kiireinen elämänvaihe menossa, joten älä ihmettele, jos en heti vastaile. Oon samaa mieltä, että töissä on hankala käydä täällä, kun tuo vauva lukee niin isolla. Olisi kiva vaihtaa muutenkin ajatuksia, mutta pelkään, että oon ollut liian avoin täällä ja että joku voi tunnistaa.



Tamatu: Viestisi vaikutti sellaiselta, että yrittäisit selvittää olenko joku tuttusi.. Sellaisen vaikutelman sain, kun aloit yhtäkkiä kysymään ihan muista asioista, kuin vauvajuttuja. Toivottavasti olen väärässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
24.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sori jos sait sen vaikutelman :( en todellakaan tunne enkä edes kuvittele tuntevani sinua, ihan vaan muistin tässä ku näitä talo asioita taas jälleen kerran mietittiin(tätä on pohdittu jo keväästä 05 ja välillä asia ollu " jäähyllä" ), että näin palstalla teidän suunnittelevan vastaavaa ja kun tuolta netistä lukee kirjoituksia niin pelkkää negatiivista palautetta taloista melkeinpä saa lukea niin ajattelin vaan kysyä ihmiseltä joka ihan oikeesti on siina projektissa mukana että sujuuko asiat firman kanssa ookoo vai ei, mutta ymmärrän kyllä jos et halua asiasta puhua..pahoillani olen jos sait sen vaikutelman että utelisin asioistasi :(((((((

ANTEEKSI!

Vierailija
8/10 |
25.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noniin loin itselleni anonyymin sähköpostiosoitteen joka on mustikka100@hotmail.com.



Kirjottele ihmeessä kun ehdit, niin voidaan keskustella tarkemmin asioista, täällä kun joutuu varomaan mitä sanoo ettei kukaan tunnista. Me tuskin tunnemme toisiamme " oikeassa elämässä" ja vaikka olisimmekin jotain puolituttuja (tuskin) niin sehän ei haittaisi yhtään kun samassa tilanteessa olemme=) Olisi oikein mukavaa kirjotella jonkun kanssa niin, ettei tarvitse varoa mitä sanoo. Voit kirjoittaa oikeasta sähköpostiosoitteestasi jos haluat ja kaikki pysyy luottamuksellisesti meidän välisenä ja voin itsekin antaa ensimmäisen viestisi jälkeen osoitteeni joka on omalla nimelläni. Ihan kuinka haluat. Täällä en vaan halua antaa osoitetta joka on omalla nimelläni avattu!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
25.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei tamatu, anteeksi reagointini. Pelästyin vaan, kuinka voit muistaa aiempia juttujani.. Voin toki laittaa sinulle meiliä, kun ehdin. Tuskin täällä kovin moni sellainen liikkuu, jolla ei olisi tämä sama ongelma..



Oon nyt töissä, joten palaan myöhemmin. Tuo vauvakuva näkyy liian suurella.

Vierailija
10/10 |
25.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ymmärrä huolesi kyllä ja itse vastaavassa tilanteessa olisin ehkä reagoinut samalla tavalal, mutta syy siihen miksi asia jäi mieleeni oli tietenkin se että juri silloin ku sinä asiasta täällä puhuit, olimme me tehneet päätöksen hankkia vastaavanlainen tupa ja perunamaa niin se vaan jäi tonne mielen sopukoihin, että joku muukin on tekemässä samaa :))) ja nyt kun näin viestiketjun aloituksen muistin ton jutun...me vaan ollaan soudettu ja huovattu ton asuntoasian kanssa, päätetään ja perutaan ja mietitään ja taas päätetään ja perutaan ja yritetään ottaa asioista selvää....



mutta jso todellakin jossain vaiheessa viitsit kirjoittaa spostiini olisin enemmän kuin iloinen...



ja taustaa sen verran, että ex-mieheni kanssa yritettin 5v lasta(ei ment y hoitoihin) ja nykyinen mieheni exänsä kanssa yrittivät 4v ja olivat hoidoissa mukana, mutta ero tuli kuitenkin. ja me yhdessä saimmekin sitten tosi nopsaa ton esikoisen, mutta seuraavaa ei ole oikein luomusti luvassa, mun synnynnäisesti epämuodostuneen kohtuni vuoksi, ja ikää mulla on enemmän ku riittävästi, niin täytys päättää että aletaanko hoitoihin ja yritykseen toisesta vai ollaanko vain iloisia että meille suotiin tämä yksi ihme, niin siksipä tällä palstalla olen pyöriskellyt ja miettiny asioita...



teille molemmille pidän kuitenkin varpaat ja sormet pystyssä että tulevat hoidot tuovat haikara kylään :)))

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän kahdeksan