Nupulle toinen (ja kolmas) nimi
Eli joku aika sitten kävin jo kyselemässä Tuiskun siskolle nimeä ja päädyin nimeen Tiitu. Nyt kuitenkin Nuppu-nimi on alkanut kuulostaa kivemmalta, joten kysyn nyt siitäkin mielipidettä että kumpi olis teistä parempi Tuiskun siskolle, nuppu vai tiitu. Ajattelin et Nuppu olis siitäkin syystä kivempi ettei tulis sitte paineita mahdollisen kolmannen lapsen nimen kanssa, että pitää alkaa T-kirjaimella. No mutta ehdostuksia myös, että mikä Nupulle sopis sitten toiseksi (ja kolmanneksi) nimeksi!
Kommentit (20)
Äitini siskon nimi on sointu, joten tulee hän sitten mieleen siitä nimestä ni en oikeen tykkäis antaa lapselleni.
Tiitu on mukava ja sympaattinen nimi. Nuppu ei ole oikein minuun makuuni, mutta ei siinäkään sinänsä mitään vikaa ole. Molemmat kyllä sopivat Tuiskun siskolle.
Jos valitset Tiitun, niin minusta mahdollisen kolmannen lapsen nimen ei todellakaan tarvitse alkaa T:llä. Muitakin yhtäläisyyksiä varmasti löytyy - esim. se Nuppu kävisi mainiosti Tuiskun ja Tiitun siskolle ;)
Ehdotuksia toisiksi nimiksi Nupulle:
Nuppu Onerva
Nuppu Inkeri
Nuppu Ottilia
Nuppu Sanelma
Nuppu Ainikki
Nuppu Anniina
Nuppu Elviira
Nuppu Aino-Reetta
Nuppu Noora Annika
Nuppu Hilma Inkeri
Nuppu Ella Johanna
Nuppu Veela Katriina
Nuppu Aino Sanelma
Nuppu Eini Marjuli
Nuppu Elvi Maaria
Nuppu Anni Malviina
...Nuppu kuitenkin erilaisempi kuin sisaruksella ja siksi ehkä parempi
Nuppu Karoliina
Nuppu on minusta kivempi nimenä kuin Tiitu. Tiitu ehkä sopii Tuiskun kanssa hitusen verran paremmin, molemmat ovat samalla tavalla " rennon oloisia" , mutta Nuppukin on hyvä Tuiskun kanssa. Tuisku - Nuppu -kaksikosta tulee minulle kuitenkin mieleen sukupuoliroolittelu, mistä en oikein tiedä, pidänkö: Pojat ovat aktiivisia tuulispää-tuiskuja ja tytöt suloisia ja passiivisia kukan nuppuja.
Mutta silti äänestän Nuppua, koska se on mieltsin kaunis nimi!!
Nuppu Amalia
Nuppu Eulaalia
Nuppu Amanda
Nuppu Alma Selina
Nuppu Aura Helena
Nuppu Oleesia
Nuppu Olga Amalia
Nuppu Eevi Inkeri
Nuppu Suvi Hillevi
Nuppu Nelma Noorika
Nuppu Pieta Päivikki
Nuppu Anni Maaria
Catyt:
Nuppu on minusta kivempi nimenä kuin Tiitu. Tiitu ehkä sopii Tuiskun kanssa hitusen verran paremmin, molemmat ovat samalla tavalla " rennon oloisia" , mutta Nuppukin on hyvä Tuiskun kanssa. Tuisku - Nuppu -kaksikosta tulee minulle kuitenkin mieleen sukupuoliroolittelu, mistä en oikein tiedä, pidänkö: Pojat ovat aktiivisia tuulispää-tuiskuja ja tytöt suloisia ja passiivisia kukan nuppuja.
Mutta silti äänestän Nuppua, koska se on mieltsin kaunis nimi!!En ehdi nyt nimiä kommentoimaan tässä vaiheessa, mut pitää sanoa vaan että Tuiskukin on kyllä tyttö.. :) Ajattelin et Nuppu olis kiva, kun Tuisku on syntynyt talvella (Tuisku liittyy kivasti talveen) ja tän seuraavan la on heinäkuussa, ni Nuppu taas olis vähän kesäisempi nimi. Eikö?
L, Tuisku-tyttö ja rv31+1
Tiitu sopis paremmin.
Ehkä kahden T-nimen kanssa ei vielä paineita seuraavalle, mutta kolmen jälkeen jo enempi.
(tiedän myös perheitä, joissa tytöt toista kirjainta ja pojat toista, esim. ensin kaksi J-pokaa ja sitten E-tyttö..)
Lempinimimäisiä nuo on molemmat, mun korvaan, Ainoot Nuput, jotka tunnen on lempinimi-Nuppuja. Mutta ei haittaa.
Hei, anteeksi kovasti, en ole osannut ajatellakaan, että Tuisku olisi tytön nimikin, vaikka naispuolisia Tuiskuja on enemmän kuin miehiä!Minun rakkaimman pehmoeläimeni (hevonen)nimi oli Tuisku ja mielsin sen aina pojaksi...
Siis KUN Tuisku onkin sisko, Nuppu on tosihyvä nimi uudelle pienokaiselle!
Myös Nuppu Johanna olisi tosi kaunis.
Niin eipä se mitään, monet on nimen perusteella pojaks luulleet ensin. Onhan tuiskuja tosiaan sekä poikia että tyttöjä.
Juu mä tosiaan ite tykkäisin nupusta ehkä enemmän, se olis vähän pehmeempi, kun tuo Tiitu jotenkin töksähtää suussa ja on hirveen kovan kuuloinen.
Eilen yritin pohtia illalla vielä nimiä ja ite tykkäisin vaikka Nuppu Matildasta, mut mies ei kyllä tykkää. Ei se oikeen tykänny koko Nuppu-nimestäkään :( Noi Nuppu Tiitu ____ nimet oli kans hyviä, mut luulen et ei sekoteta ainakaan molempia nimiä nyt, ni jää sit jompikumpi vielä käyttämättä jos joskus tuleekin vielä kolmas tyttö :)
Nooh mutta pitää miettiä vielä, onhan tässä aikaa. Ja voihan olla et vauva onkin poika (sitte nimi no kyllä jo valmiina) tai on tyttö muttei näytä yhtään nupulta tai tiitulta :)
Kiitos kaikille ehdotuksista! saa toki ehdotella lisää, jos vaikka tulis jo NIIN hyvä ettei tarttis miettiä enää hetkeäkään!
L, Tuisku ja " Nuppu" 31+2
Nuppu on mielestäni lempinimi ja siihen tarkoitukseen hyvä, muttei oikeaksi nimeksi. Mieti miltä lapsesta tuntuu joskus nuorena esitellä itsensä nuppuna...? Varmasti saa haukkumisia. Nimi sopii kyllä vauvalle ja lapselle, muttei aikuiselle! Mietis vaikka jonkun yrityksen pomona Nuppu Aaltosta... Naurettava nimi johtajalle...Ei mitenkään vakavasti otettava nimi.
Harkitse nimeä uudelleen, ihan lapsen tähden.
miltäs kuulostaisi:
Nuppu Linnea
Nuppu Ilona
Nuppu Eerika
Nuppu Loviisa
Nuppu Minea
Nuppu Maiju Minea
Nuppu Eevi Annukka
Nuppu Alma Elviira
Nuppu Enni Amanda
Nuppu Taika Tuulia
Tiitu Teresa
Tiitu Amanda
Tiitu Alis(s)a
Tiitu Ramona
Tiitu Rebekka
Tiitu Aino Emmiina
Tiitu Inka Emilja
Tiitu Oona Alina
Tiitu Linda Mimosa
Tiitu Elsa Amelia
Nyt kun Nupun tulevaisuuden suunnitelmiakin on väläytelty, ehdotan nimeä
Nuppu Neilikka
Nuppu Neelia
Nuppu Pauliina
Nuppu Petriina
on Viivilotta.
Niin ja kyl munkin mielestä Nuppu on ihan kunnollisen nimen kuulonen, ei mua huvittais lainkaan jos jonkun johtajan nimi olis vaikka Nuppu Virtanen :) Kyllä niitä nyt on tyhmempiäkin nimiä lapsille annettu ;) No eivaan, ymmärrän kyllä et pitää ajatella vähän lastakin nimeä antaessa, miehellä on sellanen nimi mistä sitä on pienempänä kiusattu vaikka onkin ihan perussuomalainen nimi. Mut ei mun mielestä Nuppu kuulosta siltä et lasta siitä pilkattais tai ei otettais työelämässä vakavasti nimen takia!
Lootuska
Minustakaan Nuppu ei ole LAINKAAN lempinimimäinen! Sitäpaitsi nykyäänhän moni nimi kuulostaa lempinimimäiseltä - ajatelkaa toimitusjohtaja Emppu Aaltosta tai konsernipomo Nella Virtasta! Täysin mahdollisia 35-50 vuoden kuluttua.
Tykkäsit Nuppu Matildasta, ehdotettiinko näitä muita ma-alkuisia jo?
Nuppu Matleena
Nuppu Magdaleena
Nuppu Marianne
Nuppu Marleena
Nuppu Marttiina
Nuppu Maaria/Maria
Nuppu Maaret
Nuppu Marjukka
kuulostaa myöskin kivalta, mies vaan ei tykkää siitäkään :(
Körömöllin Nuppu Alma Elviira oli myös ihana!
Minä tykkään tuosta Tiitu nimestä ja sopisi ihanasti Tuiskun sisarelle. Siksi kannatan sitä näistä kahdesta vaihtoehdosta.
miltä kuulostaisi teidän pikku prinsessalle nimi ruusunnuppu? löytyy vtr:stä 4 kpl, jos en väärin muista.
Pitäisittekö nimiharvinaisuudesta, joka on vähän samanlainen kuin Nuppu eli Ninna? Myös Nita tuli mieleen, kun mietin Tiitun ja Nupun yhdistelmää.
Tiitu on liian lempinimimäinen mun makuun, ennemmin koiran nimi. Mutta pitää ehdottaa vielä nimeä Sointu? Tuisku ja Sointu? Mitä pidät?