Auttakaa, etsin tytölle nimeä
APUA!!! Ristiäiset on ylihuomenna ja nimi on vieläkin hukassa... pienelle tyttövauvalle pitäisi nimi keksiä.
" kaukolla" on isoveli jonka nimi on Konsta. Itse pidän sellaisista nimistä kuin Wilhelmiina ja Mathilda - mutta ne voisi olla toisena nimenä. Mieheni pitää nimestä Kiia, mutta en tiedä yhdistetäänkö nimi autoon herkästi.. auttakaa.. *epätoivoinen*
Kommentit (5)
koska naisten nimiä annetaan ihan kaikkialla, vaikka minkälaisille asioille.
Kiia oli meillä ykkösvaihtoehto nuorimmalle vajaa kolme vuotta sitten mutta tuli poika ja nyt jälkeenpäin ajatellen olen miettinyt että en kuitenkaan olisi pitänyt Kiia nimestä ihan niin paljon. Se on aika pistävä, tosin viehätyshän voi olla juuri siinä.
Konsta oli meillä pojan nimeksi suunnitteilla kun tuli 2 tyttöä...joten sekin jäi käyttämättä.
Koska tässä on minun " makuisiani" nimiä esillä niin laitan ehdotukseksi omia suosikkejani...kerro natsaako mikään?
Anet/Anette Matilda (Minusta Mathilda on ehkä turhaan hankala)
Kiia Karoliina
Amanda Wilhelmiina
Vilja Matilda
Anniina Matilda
Cecilia Wilhelmiina
Daniela Mathilda (tässä jotenkin sopii...)
Elene Olivia (laitan vähän muitakin esimerkiksi)
Kiia Olivia (tässä Olivia mukavasti pehmentää Kiia-nimeä)
Gaia Mathilda
Ira Matilda
Aana Wilhelmiina
Jenita Vilmiina
Kaarin Matilda
Mimosa Matilda
Teresa Wilhelmiina
Vendla Matilda/Mathilda
Viveka Mathilda
Vivian Akvaliina
Lilian Wilhelmiina
Kirsikka Matilda
Kirsi Vilhelmiina
Reetta Matilda
Henkilökohtaisesti en pidä Kiia-nimestä, mutta jos te pidätte, niin mikäpä siinä. Samantapaisia nimiä olisivat Fiia ja Riia, myös pehmeämmät Miia ja Niia, joista kaikista pidän. Yhtenä ehdotuksena vielä Kaisla/Kaisli.
Martta
Minttu
Mirkka
Sointu
Stella
Maisa
Louna
Moona
Sohvi
Kaisa
Joanna
Keesia
Muita ehdotuksia Konstan siskolle
Kiira Wilhelmiina
Kaisa Mathilda
Oona Mathilda
Minka Mathilda
Minja Mathilda
Veera Wilhelmiina
Kiira
Kiisa
Kiara
Kira
Kiana
Kaisu
Kamilla/Camilla
Krista
Kerttu
Karita
Karla
Mo(o)na
Monika
Ronja
Sonja
Tuossa muutamia, jotka tuli äkkiseltään mieleen tuosta Kiiasta ja sitten muutama muuten vaan mukava Konstan siskolle :o)!