ivf/icsi/pas vkolla 24?
Moi!
Onko muilla näin aikaisin ajankohta tiedossa? meillä on lyhyellä kaavalla icsi suunniteltu viikolle 24.
Kommentit (53)
kiva, että ilmoittauduit eternal. kohta alkaa varmaankin löytyä myös muita kun ajankohta lähestyy. sulla on eternal varmaankin jo jarru menossa. mä aloitan huomenna lykkäämään menkkoja pillereillä. mulla on juuri pari kuukautta sitten pitkä ivf takana, joka meni ihan mönkään. nyt sen takia kokeillaan erilaista.
Eka kertaa mulla siis pitkällä kaavalla ja halusin pistoksena tuon jarrun kun jotenkin se ajatuskin sumuista etoo... Varmaan helpompi näin,eikä tarvitse kuulema loppumenoissakaan sit erikseen jarrutella=) Kauhulla odotan nyt vaan menkkoja kun ovat kuulema runsaammat ja pitemmät kun normaalisti=( No,jos palkkiona kaikesta ois vihdonkin se oma vauveli niin kaiken kestän. Verikokeissa on käyty taas ja popsin rautakuuria ja vitamiineja josko olo kohenis ajoissa,tuppaa olemaan kevätväsymystä=/
-eternal-
Hei!
Täällä ivf suunnitteilla vkolle 23, mutta sille viikolle ei löytynyt omaa ketjua vielä.. Sumuttelen synarelaa ja 0-ultra olis ensi vkolla. Mennään pitkän kaavan mukaan, ollaan selittämättömiä tapauksia ja takana 6 inssiä, joista ei yhtäkään raskautta. Tämä on ihka ensimmäinen ivf.
ja tervetuloa johanna mukaan. mulla oli silloin pitkällä kaavalla pistos eikä sumuja. halusin itse pistoksen ja lääkäri sanoi että on ihan yhtä hyvä. mulle kävi kuitenkin niin että pistos jarrutti liikaa, joten sumut olisivat olleet paremmat, kun niitä olisi voinut vähentää. tämä on kuitenkin erittäin poikkeuksellista, eikä sinulle eternal niin käy. pistos on kyllä paljon helpompi. menkat tosiaan olivat piiiiitkät jarrun aikaan.
mulla on nyt menkkojen siirto menossa, primolut tabuja 10 päivän ajan.
Eli perjantaina 19. päivä alkoivat Synarela-sumutteet ja menkkojen siirto Primoluteilla. Eka ultra 31.5., seuraavat 6.6. ja 9.6. Punktio ja siirto ovatten sitten -jos Luoja suo- viikolla 24. Mä en vaan oikeen hiffaa tota Primolut-kuuria. Mulla se on kanssa sen 10 päivän pitunen, kolme tabua päivässä. Mutta kun lääkäri puhu, että mun menkat pitäis saada alkaan ens viikolla. Mittee mittee.. kuurikin loppuu vasta ens viikon sunnuntaina. Auttakkee tyhymää.. :)
...siis onko mun menny nyt jarru ihan hukkaan kun menkat on ihan normaalit? Vai voiko olla ihan normaalit ja silti jarrun vaikutus riittävä? Soitan toki maanantaina heti hoitajalle mutta josko joku osais jo kertoo omasta kokemuksesta. Mä en kestä jos ei nyt päästäkään jatkamaan hoitoo! Mulle nollaultrakin määrätty vasta 30.5. Mikähän takia noin kauas kun menkat alko jo perjantaina niinkun pitikin?
-eternal-
Hei, löysinkin oman ketjun eli siirryin tuonne vkon 23 puolelle, kun mulla on silloin ivf suunnitteilla.
Eternal : mulla oli aivan normaalit menkat sumujen aikana, tulivat vaan 3 päivää myöhässä. Ja synarela oli tehonnut oikein hyvin. Ei syytä huoleen.
aavaatuu, mullakin loppui primolut-kuuri eilen. nyt sitten menkkoja odotellaan.
eternal, voi ne menkat ihan normaalitkin olla, älä huolestu.
juuri viikonloppuna kuulin, että ystäväni plussasi passista. ne on aina iloisia uutisia.
Gonal-f aloitettiin eilen samalla annoksella kun ennen eli 225IU,vielä ei tietenkään tunnu missään. Oli se jarru vaikuttanu ihan hyvin ja kaikki oli niinkun pitääkin,nyt vaan toivotaan että tällä viimeisellä kerralla tärppäisi,alkioille tehdään ainakin 3 pv viljely että varmasti saataisiin kyytiin top-alkiot. Sitä odotellaan=)
-eternal-
tähän ketjuun, jos sopii. 1. ivf:n 1. PAS vkolla 24, tuoresiirtoon ei päästy huhtikuussa, koska sain hyperin, mutta pakastukseen meni 14 hyvänlaatuista alkiota. Taustalla endometrioosi ja kaksi vuotta tyhjiä toiveita. Kova jännitys päällä, koska endometrioosi on ollut ajatuksissa jo vuosia, vaikka dg:n sain varmasti vasta 2/06 ja sen vuoksi on koko kahden vuoden ajan tuntunut välillä aika toivottomalta tämä yritys. Sitten kun päästiin ekaan hoitoon, oli toiveet korkealla, mutta tultiin kovaa alas kuullessamme, että ei päästä tuoresiirtoon.
Nyt tuntuu, että on toiveita oikeasti ekaa kertaa koko vauvayrityksen historiassa. PAS tehdään luonnolliseen iertoon, ja ultra on 9.6. ja siirto sitten (jos vaan ovis suvaitsee tulla oikeaan aikaan) vkolla 24.
Jännittää, jos kierto alkaakin temppuilemaan, mulla se reagoi helposti stressiin ja näkyy sitte kierron pitkittymisenä.
Toivottavasti pian päästäis piinailemaan.
tsemppiä oikein kovasti tähän yritykseen!!
Hei! Kuulun tuonne vkon 23 ketjuun, mutta luin viestisi ja pakko kommentoida. Mua pelottaa tosi paljon toi hyper, kun estrogeeniarvot oli taivaissa enkä saa nukuttua, kun maha on niin pallona. Kerättiinkö sulta sitten munasolut ja laitettiin pakkaseen, kun siirtoa ei voitu tehdä vai miten tuossa tehdään? Lääkäri mainitsi jotain sellaisesta.
Hei!
Juuri katselin, että eikö ole yhtään viikon24 pinoa ja olihan täällä. Eli mulle suunniteltu ekan IVF:n eka pas sillä viikolla. (taustaa: yksi luomulapsi 2002 sen jälkeen reilu pari vuotta yritetty kakkosta ilman yhtään plussaa, kolme inssiä tehty ja ivf tuoresiirto, negaa kaikki. Syytä ei ole löytynyt, pakkaseen jäi 8 alkiota ja lekun kans sovittiin että ne siirretään kaksittain)
Menkat alkoi tänään ja huomenna aloitan Progynova-lääkityksen (estrogeeni). Päätettiin lääkärin kanssa tehdä lääkkeellinen pas, koska mun ovis on sarjaa tulee-jos-on-tullakseen. Onneksi menkat alkoi jo, kierto venyy joskus pitkäksi ja jännäilin tässä jo, että ehditäänkö siirtoon ennen juhannusta (klinikka silloin kiinni.) Meille tuli kaks kiertoa yritystaukoa ennen tätä koska ensin sattui pääsiäisloma ja sitten oma ulkomaanreissu just oletettuun siirron aikaan.
Ja hoitopaikkana Väestöliitto.
Viime viikon keskiviikkona oli ns. nollaultra, tosin kuukautisia ei kuulunu, ei näkyny. Lääkäri ultraskin, mutta ei mitään mainittavaa menkkoihin viittavaa näkynyt sielläkään. :( Sovittiin sitten, että jos vuoto alkaa torstaina 1.6., aloitan myös piikittelyn samana iltana. Ja jos ei ala, niin sit perjantaina soitto Tays:iin ja uus hoitosuunnitelma elokuulle. Olo oli aikas apea. Nooooo.. luontoäiti päätti yllättää, ja torstaiaamuna alkoi menkat!! (Kerrankin niistä on jopa iloinen.. ;).) Eli torstaista lähtien on nyt sit pistetty Puregonia 200IU ja huomiseen asti jatkuu tämä. Keskiviikkona uusi ultra ja lisää reseptejä. Synarela-sumutukset jatkuvat nyt annoksella yks suihkaus aamulla, yks illalla aiemman kahen sijaan. Jos kaikki menee hyvin, punktiopäivä on ke 14.6. ja siirto sitten perjantaina 16.6. Ja sitten eikun piinailemaan. :)
Tsemppiä meille kaikille! :)
Eilen oli eka seurantaultra ja molemmissa munasarjoissa näkyi noin 6 kpl rakkuloita ja olo on ihan hyvä,viimeksi oli oikealla puolen rakkuloita tusinan verran ja aika tukalaa oli.
Perjantaina sit päätetään onko punktio maanantaina vai tiistaina=) Sit pääseekin juhannuksena testailemaan....
-eternal-
Joo munikset kerättiin ja hedelmöitettiin, ja kaikki pakastuskelpoiset alkiot pakastettiin. Mullakin oli estradiolit taivaissa ja hyper oli ihan selviö. Se oli inhottavaa ja oltiin tosi maassa kun ei siirtoon päästy. näin jälkeen päin ajateltuna se hyper poiki meille kuitenki 14 kpl hyviä alkioita, jotka nyt odottelevat pakkasessa siirtoa, eli oli siitä hyperistä onneksi jotain hyötyäkin vaikka tuoresiirtoon ei päästy. Sormet ja varpaat ristissä täällä nyt että oili ilmaantuu ens viikolla oikeaan aikaan. Hermoja raastavaa touhua tämä lisääntyminen :)
Huomenna pitäis heti aamusta sit olla valmiina punktioon... Yhtään ei kyllä innosta ajatus,on sen verran ilkeä olo ollut edellisistäkin jälkeenpäin mutta tää olkoon viimeinen kerta eli pakko kestää.
Eilen illalla siis irrotuspiikki ja torstaina vasta tuoresiirto,siis jos kaikki menee nyt hyvin.
Tsemppiä muille!
-eternal-
Vasta nyt huomasin viestisi, me päästiiin sitten onneksi tuoresiirtoon kuitenkin ja nyt piinaillaan pp4. Joo, mitenköhän lisääntyminen voi ollakin näin vaikeeta. Mulla auttoi varmasti runsas juominen, ettei hyperiä tullut. Mutta vatsa oli monta päivä kipeä punktion jälkeen. Hei, teillähän tuli tosi hyvä saalis alkioita. Itse asiassa sama määrä kuin meillä, mut meillä meni siis 13kpl pakkaseen, kun yksi siirrettiin, joka (toivottavasti) on vielä tuolla massussa.
olen ollut vähän laiska pinoilija. olen yrittänyt olla vähemmän hysteerinen tässä yrityksessä, mutta kohta alkaa taas asia pyöriä mielessä jatkuvasti.
mulla ti punktio, jotain 7 näkyi ultrassa. tänään pistän irroituksen. jännittää kovasti. viimeksi saatiin viistoista, mutta ei yhtään hyvää alkiota : ( yksi huono siirrettiin ja muut roskiin. jos nyt ei saada hyviä erilaisella hoitokuviolla se tietää sitä, jotain on tosi pahasti vialla. en ole oikein osannut vielä siihen valmistautua.
meillä on myös aikaisempia luomulapsia, minulla yksi ja miehellä 2, yhteisiä ei olla saatu.
...vaikka alunperin meille oli suunniteltu viikko 23 mutta tänään lekuri oli sitä mieltä että parempi toi viikko 24 ja pitkällä kaavalla mennään vaikka kaikki aiemmat lyhyellä,kuulema ollaan palaamassa takaisin pitkään kaavaan koska sillä paremmat onnistumismahdollisuudet. Meillä tää hoito on viimenen julkisella saatava eli sit todennäkösesti haudataan haaveet,ei oo rahkeita lähteä yksityiselle ja aika hulluahan se oliskin jos ei kerran yhdestäkään hoidosta ole saatu aikaan raskautta. Sitä odotellessa=)
-eternal-