disperinin käytöstä kysymyksiä
Löytyykö täältä ketään joka olisi lääkärin ohjeesta tai omin neuvoin käyttänyt minidisperiiniä raskautumisen apuna? Millaista annosta käytitte ja koska aloitte ottaa disperiiniä? Entä kuinka kauan käytitte?
Kommentit (5)
Aloititko jo ennen punktiota, siirrosta vai miten? Mulla 6 ICSI alkamassa ja tuntuu että kaikki täytyy kokeilla... Mulle tehtiin juuri ne tukostaipumusverikokeet kun takana 2 keskenmenoa mutta niiden tulokset oli ok.
Ja muuten, oikein paljon onnea sinulle :) Olen itse lähinnä taustaillut täällä jo 5 vuotta ja muistan kuinka painiskelit teidän lapsettomuuden kanssa...
lepatus:
Mulla Disperin 50mg käytössä. IVF:ssä aloitin sumujen kanssa yhtäaikaa ja PAS:issa kierron alusta eli kun alotin muutkin lääkkeet. Mulla kans kaksi keskeytynyttä km taustalla, tukostaipumuskokeet ok mutta silti lääkäri määräsi disperinin. Passista nyt raskaana rv 9+5, raskaus on pidemmällä kuin koskaan ja eilen ultrassa elävä, liikkuva sikiö=) Mulla on vähän kahdenlaista ohjetta disperinin jatkosta, toinen lääkäri sanoi että rv 12, toinen että voi jatkaa jopa rv 30. Täytyy vielä kysellä, toistaiseksi siis käytössä. Kysy kuitenkin lääkäriltäsi lupa lääkkeen käyttämiseen. Onnea!!!
Waimo
Mulla noita koitettiin kohdun limakalvon tukihoitona kuten myöskin Prednisonia(kortisoni), jota popsin tuon disperiini rinnalla. Kaikki keinot käytössä siis :) Siirron jälkeen oli Luget, kortisoni ja Disperiini..että jo oli pilleriä poikineen!!
Mulle 3km jälkeen määrättiin disperin 100mg yksi päivässä ,jos raskaus alkaa ,koko raskausajan käytettäväksi. Inssin jälkeen plussasta tuo piti aloittaa ,mutta toinen lääkäri oli sitten sitä mieltä ,että ei siistä haittaakaan ole noin pienellä annoksella ,vaikka aloittaa aikaisemmin. Aloitin siis inssistä ja jatkoin negaan saakka. Myöhemmin kokeeksi käytin muutaman kk yhtäjaksoisesti ,ei plussaa ole tullut.
Jatkossa jos plussaan aloitan siitä plussasta.
Annos oli 50 mg 1 tabletti kerran päivässä. Mikäli raskaus olisi alkanut niin olisin jatkanut tuota ensimmäiseen raskausultraan saakka.
En tiedä oliko tuolla jotain vaikutusta, mutta tuossa hoidossa tuli eniten soluja kaikista hoidoista:)
Terkuin: Je_Ni 12+3