Ivf-plussa ja kuvaus oireista
Plussaan johtaneet oireet ehkä kiinnostavat, joten tässä kuvaus:
Selittämätön lapsettomuus, 3 inssiä negaa, äskettäin 1. ivf:stä plussa.
Lääkityksenä Puregon, Orgalutran, Pregnyl ja Lugesteron.
- pp 7 yöllä heräsin kipuaaltoihin ristiselässä (uusi kokemus), menivät pian ohi
- pp8 alkaen selkäsärkyä (= normaali pms-oire, luulin että peli on pelattu)
- pp 9 alkaen vihlomista ja jomotusta kohdun seudulla (sitäkin on koettu, mutta ei ihan tavallista)
- pp 12-13 kovia menkkamaisia kipuja alaselässä ja -vatsassa, satunnaisia vihlomisia pakaroissa, reisissä ja navan seudulla, nännit hyvin arat, alavatsa turvonnut - toisaalta normaaleja menkkaoireita, mm. vihlontaa alapäässä
- pp 13 alkaen lievää etovaa oloa, ei okseta. Ruoka ei maistu, mutta tuntuu että on pakko syödä vähän väliä. Ei väsytä, ei palella. Lämmöt samat kuin aina loppukierrossa (aamulämpö 37 tienoilla).
- pp 15 kotitestissä plussa ja samana päivänä veritestissä hcg 610
Koko piinisajan tuhdisti turvonneet rinnat (Lugesteronin takia?).
Ei mitään vuotoa.
Testiä tehdessä oli fifty-fifty-olo - kun oli eka ivf, mistä sitä edes voi tietää, mitä oireita itse hoito voi aiheuttaa.
Alussa ollaan, mutta aion olla onnellinen tästä ja pitää keskenmenopeikot komerossa.
Onnentoivotuksia kaikille - lapsettomuus on hirveä koettelemus, mutta koskaan ei tiedä, milloin onni kääntyy.
Kommentit (2)
..oireista. Mulla meneillään toinen IVF, ja kaksi alkiota siirrettiin keskiviikkona. Onko meneillään siis vasta pp 3? Ei tässä nyt oikein osaa mitään oireita vielä odottaa, kun punktion jälkeinen kipukin alkaa vasta hellittää. Mutta silti sitä tarkkailee itseään. Toissavuonna tulin raskaaksi inssistä (meni kesken muutaman viikon kuluttua), niin mun teki ihan hirveästi mieli nuudelikeittoa ja kaikkea suolaista ennen positiivista tulosta. Se oli poikkeuksellista, koska olen enemmänkin sokerihiiri kuin suolasen ystävä.
Kertokaa siis muutkin IVF-plussanneet oireistanne!
Toivoopi: Je_Ni rv 10+5