*/*/* 3-kuumeiijat viikko 31 */*/*
Kommentit (29)
Rilla-ma-rilla: Ikävää tuo tuhruttelu. Jaksuja! =) Ja toivotaan, että tilanne muuttuu.
Kylläpäs muuttui pilviseksi tämä saa... Mutta ihan hyvä alkoi täällä etelässä olla liiankin kuuma. Olen varmaan outo, mutta en tykkää kun on kauhea kuuma; tulee huono olo.
ON ).(: Ovisplussa pärähti tänään tikkuun. Eilen ehdittiin jo harjoitella. Tänään pitäisi vielä varmaan jos jaksaa. Taitaa tulla taas tuo 28 päivän kierto, kun laskuri antoi eri päivän milloin ovis olisi, eli tiistaina. Mutta taitaakin olla jo ennemmin. Tai no, voihan se ollakin tosiaan vasta huomenna... hmm.. *piiloblondi* Pää viikonlopun helteestä jumissa? :D Mutta puuhiin pitää tosiaan päästä jo aiemmin kun huomenna. Sellainen uusi "oire" minulla on nyt tullut, että vähän ennen ovista ja oviksen aikaan on rinnat kipeät ja turvoksissa. Viime kierrossa olisama menkkoihin asti, mutta nyt rintojen jomotus on tässä kierrossa kovempi. Tarkoittakohan, että ovulaatio ainakin tapahtuisi? Eipä ole kahteen vuoteen tällaista ollut (toisen lapsen syntymän jälkeen).
En ole käynyt lukemassa viikonlopun pinoa, joten en voi nyt paehmmin kommentoida. Mutta EE tervetuloa takaisin! :)
Hyvää viikkoa kaikille! =)Plussaonnea!! :)) bd bd bd!
Kp 14/26-30, yk 12
Tein viikonloppuna testin ja plussaa näytti... Oon ihan häkellyksissäni, että miten tässä näin pääsi käymään:) Laskettu aika olisi maaliskuun loppupuolella. Pelottaa ihan sairaasti. Näyttää siltä, että mitä useampi raskaus, niin sitä enemmän pelottaa ja kaikki möröt hiipii mieleen.
2poj@näiti: Täällä on myös yksi, joka ei todellakaan tykkää kuumista ilmoista. En oo koskaan käsittänyt, miksi helteistä vaahdotaan joka paikassa. Viileä ja kuulas syksy on mun lempivuodenaikani, eikä mua oo koskaan huvittanut pukeutua hellevaatteisiin.
Päikky 5+5 (laskurin mukaan... voi, apua!)
onnea päikky!!!
Mä taas oon niin kesäihminen, että eniten töihin palaamisessa potuttaa, kun joutuu laittaan lisää päälle. Meidän toimistolla ei oikein topissa voi viuhtoa :-(
No, täällä on ilmastointikin niin kovalla, että sitten jäätyis. Mulla on kesävaatteet mukana kotimatkaa varten, eli asiallinen ilme päätyy kyllä pukkariin.
Ovista olis luvassa viikonlopulle, eli menossa tämä kuukauden tylsin viikko, kun menkat meni jo ja vielä ei voi edes jännittää...
Mä kuumeilen jo kolmatta, vaikka meidän kakkonen on vasta 10 kk. Tai tää kolmannen kuumeilu on jatkunu jo semmosen 4 kk eli siitä lähtien kun meillä alettiin taas nukkua öisin hyvin. ;)
Mies vasta tossa joku aika sitten sanoi, että hän haluaa kyllä myös kolmannen lapsen "sitten joskus". Meillä tuo "joskus" tarkoittaa sitä, että ehkäisy on vielä hetken aikaa käytössä, todennäköisesti syksyyn, mutta itse olisin jo aivan valmis jättämään ehkäisyn pois. Toisaalta kyllä hirvittää..
Eli kuopus on tosiaan syntynyt -07, esikoinen syntyi -05. Itse täytän 30 parin vuoden päästä, joten sitä ennen kyllä toivoisin kolmannen (ja samalla viimeisen) lapsen tulevan. Koskaan ei tietysti etukäteen tiedä kuinka kauan tuo kolmas antaa itseään odottaa. Toista lasta me "tehtiin" 10kk, eka tuli heti, kun ehkäisy jäi pois.
..plussauutiset aina niin kuulostaa hyvältä, toivottavasti saadaan niitä lisääkin!
tetee oli uusi tulokas, teretulemast!!
..tuhruttelun kanssa kamppaileville tsemppiä!
).( mä kirjoittelin eilen illalla tuohon viime viikon pinoon..eli sama tilanne jatkuu, ovistestissä viiva tummenee päivä päivältä vaikka nyt on kp21(laskin eilen väärin!) Ovis oli testin ja kipujen mukaan kp 12 ja silloin pupuiltiin, pari päivää siitä ovistesti oli neg. ja nyt siis taas vahvistuu..näin kävi kevättalvella alkaneessa raskaudessakin joka päätyi sitten keskenmenoon vkol 7.
Onko muilla näin, ootteko kokeilleet ovistikkuja loppukierrossa???
Viikon päästä pitäis menkkojen alkaa...Mut katotaa nyt, valtava turvotus on joka päivä ja se alkaa jo iltapäivisin ja käsittää koko kropan vaikkakin vatsanseutua pöhötyttää eniten.. toisaalta on niin raskautunut olo mut toisaalta miettii et jos vaan kuvittelen kaiken...;) no aika näyttää kuinka muorin käy..
tinsku kp21 (28) ja turvonnut pömppis
Hiljaista oli ollut viikonloppuna, oli ilmeisesti muutkin olleet mökkeilemässä tai muuten vaan nauttimassa hyvästä säästä. Odotin vaan, että pääsisin lukemaan iiisoa pinoa. Kiva tietää miten muilla menee. Mutta eihän niitä vauvoja nettailemalla tule eli hyvä vaan, ettei täällä kaikki aina roiku :)
Omaa napaa... En tajua yhtään missä mennään. Olin niin hörhö, että ostin ovistikkuja heti melkein kun kierukka oli poistettu viime viikolla. Juu, tosi hyvin lähti tämä "tulee jos on tullakseen". No tein sitten yhden testin nähdäkseni miltä tikku näyttää, kun ovista ei ole. Sainkin hyvin selkeästi negatiivisen vastauksen. Tämä siis muistaakseni viime perjantaina. Sitten alkoi vuoto, joka on ilmeisesti ns. tyhjennysvuoto kierukan jälkeen. Vuoto loppui eilen. Tänään tein aamulla jostain päähänpistosta toisen ovulaatiotestin ja tulos oli erittäin selkeä plussa. Testiviiva oli paljon kontrolliviivaa tummempi. Siis ovulaatioko kuitenkin? Ja nyt illalla alkoi taas vuotamaankin. Outoa. Gyne sanoi viime viikolla, että ei ole kypsyvää munasolua ja olisi epätodennäköistä raskautua. Toisaalta oli yksi riittävän iso follikkeli (onko tämä oikea sana?), mutta se ei ollut aktiivinen. Vai pitäisikö tästä päätellä, että oli sittenkin? Vai voiko tuo ovulaatiotesti näyttää näiden vuotojen takia väärää tulosta? Ja sitten pahinta kaikessa: mies tekee nyt pitkää työpäivää ja kotiutunee puolen yön aikaan. Sovittiin, että hysterisoin näiden ovulaatiotikkujen kanssa ihan itsekseni, mutta johan hän nyt arvaa kun yritän keskellä yötä vuotoineni päivineni kampittaa hänet sänkyhommiin. Eli enpä tiedä. Vaikka tässä nyt sitten se ovulaatio kuitenkin olisi meneillään niin jääkö tilaisuus käyttämättä. Hitsit. Ja olisiko nyt jo myöhäistä, koska aamulla kahdeksalta näytti tosi vahvan plussan eli ehkä ovulaatio on nyt puolilta öin jo mennyt. Edelleen kyllä epäilen vialliseksi testitulokseksi... Täytynee mielenkiinnosta taas huomenna tikuttaa.
Näissä tunnelmissa tälle viikolle. Tervetuloa uudelle kuumeilijalle, hyvin uusi olen itsekin. Toivottavasti ei kauaa täällä pyöritä :)
Nyt mekin päästään (taas) aloittamaan yritystä! Jospa nyt olis viimeinen kerta tällä palstalla kun aloitan tän rumban.
Onnea paikylle plussasta! Tarrasukkia matkaan!
Mammamia: ovisplussasta 24-48 tunnin sisällä tapahtuu ovis, joten ei liene vielä myöhäistä, ellet sitten jo kampittanut miestäsi viime yönä.. =)
Tervetuloa uusille! Ja mukavaa alkanutta viikkoa kaikille! Mä jätkan työntekoa, vaikka ihanan rauhallista on kerrankin..
vuma yk 1,kp 1 (en jaksa kuljettaa niitä kymmeniä yrityskertoja mukana, vaan aloitan nyt taas alusta)
En tiedä muistaako kukaan höpinöitäni viime keväältä. Lyhykäisyydessään se meni näin: kuin puskantakaa hyppäsivät niskaan voimakkaat raskausoireet, mutta en sitten kuitenkaan ollut raskaana. NOH, sanoi varis kun nokka katkes, olen enemmän ja vähemmän kamppaillut kuumeen kanssa...ja nyt se on yltynyt vallan mahdottomaksi ja oli vaan IHAN pakottava tarve saada sanoa tämä asia ääneen, joten päätin avautua. PLAAH...
Ainoa ongelma tässä on vain se, että mies on jokseenkin sitä mieltä, että ei ihan vielä...mä olen vajaan 2 vkon päästä palaamassa töihin, suoritettuani ihan kohtalaisen palvelusajan kotona. Ja olisin varmaan vieläkin jatkanut työsuhdetta lasteni kanssa, mutta no joo. Töihin nyt kumminkin menen. Ja vauva pitäis kuitenkin saada...mies on kyllä tuumannut, että ehkä myöhemmin syksyllä...ja sehän pitää mamman toiveita korkealla :p
Osa keväällä kirjoittaineista onkin onnellisesti siirtyneet odotuspuolelle, ISOT onnittelut heille. EE:lle pahoittelut surullisten uutisten vuoksi. Kaikille muille ihan älyttömän hirmuisesti lykkyä pyttyyn ja plussaa tikkuihin!!!!!!!
näihin kuviin, näihin tunnelmiin
minni
Paljon onnea Päikylle plussasta!
Ja tervetuloa kaikille uusille!
@Minni, kuulostaa tutulta nuo yllättävät raskausoireet! Mulla tuntui selkeät oireet viime keväänä kanssa. Tätikin oli myöhässä. Tosin mulla oli kuparikierukka silloin paikallaan, mutta mietin silloin mahollista raskautta, sillä äitini on tullut raskaaksi kierukasta huolimatta, ja mietin että jospa minäkin... Käväsin paniikissa lekurilla ja hetken mielijohteesta poistatin kierukan (vaikka olin sitä suunnitellut vasta tän vuoden syksylle, heh). Sain terolutteja menkkojen käynnistämiseen, mutta onneksi menkat sitten alkoi itestään parin päivän sisällä lääkärikäynnistä (kierto oli 42pv, normaalisti semmoset 30-34). Tämän keväisen episodin jälkeen on ollut aivan ihmeellisiä tuntemuksia joka kierroilla, semmosia mitä en oo ennen kokenut. Ehkäpä on jotain häikkää hormoneissa?! Jos tämä jatkuu tämmösenä eriskummallisena: ihme nippailuja vähän väliä rinnoissa ja alavatsalla ja -selässä, ja kierrot menee miten sattuu ja lisäksi tässä kierrossa erikoista tuhruilua, vaikka just menkat loppu... niin sitten taidan käydä taas lekurilla ensi vuoden alussa tarkistuttamassa tilanteen.
No joo, tuli vähän sepostettua omaa taustaa ja omaa napaa tässä...
Mutta @Minni, tsemppejä miehen käännyttämisessä! Ja onneksi syksy tulee pian :)
Mukavia hellepäiviä kaikille!
Pikkukeiju kp 16 ja yk1
P.S. Tuntuu, että kp1:stä olisi kulunut jo kolme kuukautta!!!! Voi tätä odottelevan ja malttamattoman tuskaa! :p Täytyy harjoitella sitä miehen kellistämistä tässä odotellessa niin ei käy aika pitkäksi ja tulostakin voisi syntyä suuremmalla todennäköisyydellä! :D
Aamulla uhkausteni mukaisesti tikutin ovista ja sain taas plussa vastauksen. Tällä kertaa niin, että viivat olivat yhtä tummat. Eilen siis testiviiva oli tummempi. Olisiko se ovulaatio nyt sitten mahdollisesti ollut näiden kahden tikutuskerran välissä? Jos siis testit eivät vedätä minua, mikä on edelleen se paras veikkaukseni :) 2poj@näiti oli tikuttanut eilen plussaa. Saisinko udella, miten viivat sinulla on käyttäytynut? Mielenkiintoinen oli myös tieto siitä, että raskaus voisi näkyä jo raskaustestiä aiemmin ovulaatiotestissä. Hmmm... pitäisiköhän tilata joku jättimegapaketti ovulaatiotikkuja jostain. Tukkupaketti. Alkaa vähän tuntua, että alan höyrähtämään näiden tikkujen kanssa. Onnistuin muuten sinnittelemään eilen hereillä miehen kotiintuloon asti. Tehtävä suoritettu siis ;)
Muuten kesäloma jatkuu ja nautin lapsista ja hyvistä ilmoista. Epäilykset tällä erää on kaikonneet kolmosen suhteen, niin kuin tästä tikkuvilliintymisestäni voi päätellä. Yleensäkin olen (ja olemme miehen kanssa molemmat) sellainen, että saatan mietin asian järjellä ja tunteella ja molemmilla yhdessä eikä ratkaisu ole välttämättä ihan helppo. Mutta kun ratkaisu tulee, toteutus pitäisi sitten olla heti. Vauva-asioihin tällainen malttamattomuus ei oikein sovi.
Plussia toivottelen kaikille,
..Siis oviksesta tietenkin, mutta eipä ole pitkään aikaan olleet näin kipeät. Ja edelleen tulee maitotippoja rinnoista. Sen takia vähän tuntuu ettei tärppää taaskaan.
Mutta nyt täytyy mennä... moikka! :)
Ovis on hyödynetty hyvin. Kp 14 ja 15 tuli vahvemmat viivat, mutta päästiin hommiin kp 13 ja 14, sitten ei enää jaksanut eikä miestä huvittanut, joten täytyy toivoa taas että tämä puuhailu riittää. Varmaan olisi pitänyt hommata vielä kp 15, mutta ei voi nyt mitään. Mistähän johtuu, että kun ovis on kohdalla, niin alkaa aina jännitämään. ??
Päikky: Onnea plussasta!! :)
MammaMia: Minulla oli kp 13 lähes yhtä vahvat viivat, kp 14 vahvempi viiva ja kp 15 myös vahvempi viiva. Noita ennen vain puoliksi vahvoja (Käytän Fertestin ovistestejä). Minulta loppui eilen testit, joten en tänään enää voinut testata, mutta luulen, että olisi ollut jo haaleampi viiva, koska limatkin loppuivat tänään.
Minä testasin ovistestillä esikoisen alkuraskaudessa ja taisi tulla vahvampi viiva. en ihan tarkkaan enää muista. Mutta näkyi vasta stiten kun raskaustestikin näytti plussaa.
En ehdi kirjoittaa enempää. Syömään käypi tieni...
Aurinkoista viikkoa! =)
kp 16/26-30, yk 12
MammaMia:
Onnea Päikky plussasta!
2poj@näiti: hyvältähän tuo teidäin "touhuilu aikataulu" kuulosti. Täällä peukut pystyssä teille toivon plussaa! Olis jo teidän vuoro.
vuma: kiva, että jaksat taas tänne kuumeiluun mukaan. Täydestä sydämestä toivon, että tämä on sun viimeinen aloitus täällä! Tsemppiä kovasti!
Uudet tervetuloa!
on: Mua paleltaa vaikka on näinkin lämpöset säät. Muutaman kerran on alavatsalla ollut mojovaa repäisykipua mutta muuten ei mitään tuntemuksia ole. Taitaa siis nuo edelliset "oiureet" ennustella tätiä kylään. Plääh. yrityksestä homma ei kuitenkaan jää kiinni tässä kierrossa ;-)
Muutoin ei meille ihmeitä kuulu, kesälömatunnelmia! Pojat pyöräilee taukoomatta: 4v oppi ajamaan ilman apupyöriä viikko sitten ja kuopus "mahdotun menijä" (1v8kk) polkemaan apupyörällistä pyörää ja vauhdikkaasti, ohjaaminen ja jarruttaminen sitten taas onkin ihan toinen juttu... Ja äiti juoksee perässä :-)
Piqu 27/28-33 yk2
Moi
Täällä myös yksi kolmannen kuumeilija. Kotona viipeltää kaksi poikaa, -03 ja -05. Monen muun tavoin kolmosta on pohdittu, on ollut kantoja puolesta ja vastaankin. Aina ja aina vaan uudestaan tulee kuitenkin se tunne, että yksi vielä meidän perheestä puuttuu ja pari kuukautta sitten otatin kierukan pois. Mennään toistaiseksi meiningillä "tulee jos on tullakseen" ja viime kierto ainakin meni ihan huti, kun lomailtiin sukulaisten luona otolliset päivät . Kaiken laisia raskausoireita silti olen osannut mielikuvitella, vaikka tiedän että ihan varmasti täti on parin päivän päästä täällä eikä ole voinut tärpätä (paitsi teoriassa...).
Olen muutamia viestiketjuja lukenut, ja porukassa on monia keskenmenon kokeneita. Se saa kovasti miettimään ja toivomaan parasta, koskaanhan ei voi tietää miten kaikki sujuu.
Paljon plussatuulia kaikille! :)
..että plussa tuli ja tunne oli helpottunut ja myös olin synnyttäneiden osastolla, mutta minä en ollut vielä synnyttänyt. Hmm... :) Ja sain tietää, että kolmas poika tulee. Kummallisia nuo unet. :)
Kiitos tsempeistä piqu! :)
Kaikille plussaonnea! :))
En ehdi nyt enempää, mutta palataan! =)
Kp 17/26-30
Outoa on tämä elämä kierukan jälkeen. Kierukka poistettiin puolitoista viikkoa sitten. Silloin alkoi muutaman päivän kestäneet "menkat", jotka olivat huomattavasti niukemmat kuin oikeat kuukautiseni. Tämä oli mielestäni ihan normaalia, mutta sitten... Pari päivää oli vuodotonta ja maanantai-aamuna sain ovistikkuun vahvan plussan. Iltapäivällä alkoi vuotamaan. Sitä kesti sen maanantain. Nyt sitten taas eilen tiputteli jotain. Pimeetä. Kai tämä ihan normaalia kierukan jälkeen on ja tiputtelut loppunevat seuraaviin oikeisiin menkkoihin.
Näitä ovishommia ja muita olen miettinyt. Jos ajattelisin, että kun vielä kierukan aikaan oli yksi tuhrupäivä (11.7) olisi ollut kuukautiset (hyvin niukat, mutta kierukan kanssa niitä ei yleensä ollut ollenkaan) ja ovulaatio olisi ollut maanantaina (28.7.) olisin aivan normaalissa kierrossa. Aiemmin minulla nimittäi oli ovulaatio yleensä kp 17. Aika mielenkiintoista. Kierto oli aiemmin 28-31 päivää. Aikaisintaan siis viikon päästä voisi alkaa oikeasti. Odottelen.
Ei tänne sitten ole tullutkaan hirmuisesti plussia niin kuin jostain syystä luulin. Mutta jospa se plussasade nyt alkaisi, kun ulkonakin alkoi pilvistymään. Toivotaan :)
Meilläkin aletaan syksyllä tehdä kolmatta vauvaa vaikka tyttö syntyi 03/08,elikkäs 4,5kk vanha. Ajateltiin miehen kanssa että pienellä ikäerolla tehdään,että on noista lapsista seuraa toisilleen.kuopus syntyi -05. Pikkusen hirvittää että miten selviän kolmen lapsen kanssa kun mies 3-vuorotyössä, mutta ympärillä on hyvä tukiverkosto ja tiedän että saan apua kavereilta ja isovanhemmilta.Molemmat lapset saanut alkunsa eka yrittämällä joten toivottavasti tämäkin onnistuisi nopsaan. Ekaksi pitäisi lopettaa tuo imetys kun ei sitä maitoa enää hirveästi tulekaan ja sitten saada kuukautiset alkamaan.Tuntuu hullulle että poden vauvakuumetta vaikka tyttö on vielä noin pieni :)
Tänään on kp28/28-33, edelliseen viestiin laskin päivät väärin.... Sitä niin toivoo noiden päivien nopsaa etenemistä!
Mullahankierto on yleensä ollut 28 päivää kierukan kanssa, mutta poiston jälkeen venähti tohon 33 päivään. Testailua vois pikku hiljaa ruveta ajattelemaan, josko vaikka sunnuntaina tai sitten reilusti vasta ensi viikolla, jos on aihetta. Oireita ei ole; välillä vähän viluttaa ja vatsaa "repii" mutta tollasta nyt on muutenkin.
Nyt ei osaa muuta sanoa oman navan lisäksi, ankeeta tämä odottaminen!
Hyvää viikonloppua kaikille!
Piqu 28/28-33, yk2
Elikkäs eilen aloin itkemään (aika julkisesti) aika typerästä aiheesta. Uskomattoman noloa ja jälkeenpäin mietin, että mikä hemmetti mua vaivaa kun ylitunteilen. Ei todellakaan ole tapaistani alkaa ko tilanteen tapaisista jutuista itkemään! En varmasti ole koskaan ennen itkenyt naapureiden nähden ja varmaan pitivät ihan sekona :)
Äsken sitten alkoi tuossa väsyttää aivan sairaasti ja nukahdin sohvalle kesken sadunluvun (siis alkoi nukuttaa vastustamattomasti ja sanoin ottavani pienet torkut, en sentään kesken lauseen). Tästä toettuani mietin, että mistä nyt tuulee.
Näistäpä pienessä päässäni sain pyöräytettyä ajatuksen raskaudesta. Todella loogista ja fiksua. En kyllä edes muistaakseni mikään kovin tunteellinen raskauksissani ole ollut, väsynyt sen sijaan todellakin.
Mutta tämä oli tosiaan tällainen kevennys tähän vauvakuumeiluun. Onko muillakin vastaavia hulluja oireita ollut?
Mä tässä riemuitsin muutama päivä sitten, että menkat alkaa, no hemmetti, edelleen vaan tuhruavuotoa, oisko nyt jo 4 päivä tätä sorttia >=/
Että mitä tämä sitten meinaa? Yleensä on eka päivä tuhrua ja sen jälkeen vuodan kyllä ihan reilusti ja enemmänkin kuin reilusti. Krääh!
No, ajattelen sitä huomenna sitten...
EE, kiva kun jaksoit tulla takaisin ja toivottavasti käyt täällä vaikket vielä virallisesti pääsekään aloittamaan kun teillä on tuo suunnitelma.
Nyt hommiin, me lähdetään torstaina reissuun ja tekemättä on vaikka mitä!