Perhe palkaa vieraan hoitajan 9kk lapselle kotiin.
Kommentit (13)
[quote author="Vierailija" time="27.08.2015 klo 21:43"]
Mitä ajatelet?
[/quote]
Mitäpä minun pitäisi ajatella? Keskustelun aloittajan pitää ensin sanoa mitä ITSE ajattelee. Siis mitä aapeli itse ajattelee asiasta?
Jenkeissä on todella tavallista palkata vakio nanny lapselle, jo hyvinkin nuoresta alkaen ja ihan tasapainoisia ihmisiä sielläkin kasvaa.
Voivoi. Eihän se kauaa vieras ole.
Lapsen kannalta ihanteellinen ratkaisu, jos molempien vanhempien on pakko palata töihin, ovat esim. yrittäjiä, tiedän sen omasta kokemuksesta, vaikka se on kallis ratkaisu, mutta lapsi tarvitsee hoivaa ja turvaa niin lyhyen ajan, kun menevät sitten kouluun. Ja se on hyvä sijoitus lapsen hyvinvointiin.
Nykyisin vielä voi hyödyntää palkkauksessa kotitalousvähennystä. Jos sattuu vielä hyvä hoitaja, niin todella helpottaa lapsiperheen arkea, kun hoitaja voi tehdä pieniä kotiaskareita, lapsen hoidon lomassa. Puhumattakaan lapsen edusta, joka voi viettää ensimmäiset elinvuotensa kiireettömässä ja turvallisessa elinympäristössä omassa kodissaan, tutun hoitajan seurassa.
Lastenhoitaja kotona ei ole mikäänän uusi ilmiö, vaan suurin osa lapsista hoidettiin kotona vielä 70-luvun loppuun saakka, tosin silloin meni toisen vanhemman lähes koko palkka lastenhoitoon, kun kunnallista päivähoito-oikeutta ei ollut. Suosittelen, se on parasta mitä lapselle voi tarjota, toisin kuin suurissa ja meluisassa päiväkotiympäristössä, jossa hoitajat vaihtuvat.
Ajattelen, että eivät ole ihan persaukisia.
Sama kai se meneekö vieraiden ihmisten hoidettavaksi tarhaan vai vieras hminen kotiin?! Mitä väliä.
Tuohan on melkein ihanneratkaisu, jos vanhempien on pakko mennä töihin.
Ajattelen, että jo oli aikakin. Jenkeissä esim. mammaloma kestää 7 viikkoa, sillä sehän on tarkoitettu synnytyksestä toipumiseen, ei lastenhoitoon...
Ajatelen etä on ihan vaikea kirjotaa muta minä olenkin ihan vieras. Mitä sinä itse ajatelet?
Hieno juttu. Paras ratkaisu ton ikäiselle, jos vanhemmat lähtee töihin
[quote author="Vierailija" time="27.08.2015 klo 21:45"]
Sama kai se meneekö vieraiden ihmisten hoidettavaksi tarhaan vai vieras hminen kotiin?! Mitä väliä.
[/quote]
on kuule hyvin suuri ero lapsen kiintymyssuhteen ja kehityksen kannalta.
ihanaa, että perhe oikeasti ajattelee lastaan vaikka joutuvat maksamaan siitä todella paljon enemmän kuin että laittaisivat edulliseen päiväkotiin, joka ei edes ole noin pienen lapsen paikka. terveisin lastentarhanopettaja