Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pullamössösukupolven uusavuttomuus

Vierailija
26.08.2015 |

Olen tässä seurannut muutaman nuoremman serkkuni (20-23 v.) itsenäisen elämän opettelua, enkä voi kuin ihmetellä, mitä lapsuudenkodissa on mahdettu opettaa - tai jätetty opettamatta. Ei osata maksaa laskuja, ei siivota, ei pestä pyykkiä, eikä tehdä ruokaa. Pahimmillaan äiti käy siivoamassa yli parikymppisten lastensa kodit. 21-vuotias serkku on nyt asunut vuoden verran omillaan ja hänelle piti juuri kädestä pitäen neuvoa, kuinka lasku maksetaan. Miten lie ennen maksanut... Varmaankin äiti hoitanut asian.

Ei voi syyttää näitä nuoria aikuisia, mutta vanhemmat saisivat kyllä katsoa peiliin. Moinen paapominen ja perustaitojen opettamatta jättäminen on todellinen karhunpalvelus omille lapsille.

Mahtaako tämä olla yleistäkin vai ovatko sukulaiseni surullisia poikkeuksia?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
26.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

On yleistä, ja vielä yleisemmäksi tulee, kun nykylapsukaiset ovat isoja, siis tuossa 10-15 vuoden kuluttua. Näitä nykypenskoja paapotaan vielä enemmän kuin sukupolvea aikaisempaa. Ei näytä hyvältä Suomen tulevaisuus, ei.

Vierailija
2/2 |
26.08.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, kyllähän tuollaiset taidot olisi syytä opettaa jo ENNEN kuin lapsi muuttaa omilleen. Onko kyse terveistä ihmisistä, eikä "erityisistä"?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla