en totu millään omaan hiusväriini!
Vaikka pakko olisi, atooppinen päänahkani en kestä edes kevytvärejä :-(
Mutta tämä väri on.... kauhea. Ei edes puhtaan
Vaalesnruskea vaan semmoinen tunkkaisen ja likaisen, mitäänsanomaton "harmaanruskea"
RUMA! varsinkaan, kun en välttämättä arkisin meikkaa näytän kahdentoista lapsen puhkiväsyneeltä lestaäidiltä..
Väri vie kaiken kuulauden, elinvoiman ihostani ja vanhentaa minua rankasti!
Mitä tässä enää tehdä, ostaa peruukki? Ajaa kalju?
Kommentit (18)
[url=http://aijaa.com/yoyFyc][img]http://i9.aijaa.com/t/00963/13943258.t.jpg[/img][/url]
tässä siis tuo oma lähes kokonaan esiin kasvaneena.
Aloittaja
Osaava kampaaja pystyy laittamaan esim. raitoja ilman että väri osuu päänahkaan.
Kestäisitkö kasvivärejä, esimerkiksi eräs merkki on Sante? Tai sävyttäviä shamppoita/naamioita mitä niitä onkaan? Tuo värihän on aika tavallinen, mutta pienellä sävytyksellä siitä saisi eloisamman.
Minulla on myös todella tylsä oma väri ja vaikka värin kestäisinkin, niin ilman värjäystä hiukset ovat huonovointisen näköiset ja latteat. Tähän asti olen värjännyt hieman eri sävyiseksi, kuin oma väri. Mutta eihän nuo värit hyväksi ole, joten olen alkanut miettiä vaihtoehtoja vaikka toistaiseksi kestän värjäystä. Noista kasviväreistä olen kuullut paljon hyvää, jos ei tavoitella kovin radikaaleja värejä, mutta en tiedä sopivatko atooppiselle iholle?
Meinasin kanssa ehdottaa osaavaa kampaajaa, joka tekisi esim vaaleita raitoja tai liukuvärin niin, että tyvi on omaa väriäsi ja vaalenee latvaa kohti. Tosin en tiedä pelastaako sitä hiusväri jos kuljet ilman meikkiä ja rillit päässä ja koet näyttäväsi väsyneeltä lestaäidiltä. Yleensä luonnollinen hiusväri sopii kaikille. Ja hassumman näköistä on jos kuljetaan muuten valjun näköisenä ja sitten on joku kastanjanruskea tukka sitä valjua nahkaa vasten. Varsinkin jos muukin pigmentti on perisuomalaista eli ei juurikaan kulmakarvoja ja vaaleat ripset. Eikö olisi helpompaa tehdä se 5min arkimeikki ja laittaa se luonnollisen värinen tukka nätisti, mutta luonnollisesti?
Laitata raitoja. Raitavärit ei ota päänahkaan, jos tehdään esim. folioilla.
Kokeile hennaa :) Hoitaa hiusta eikä tee vahinkoa. Toki sillekin voi olla allerginen, joten testaa ensin iholle.
Kävisin meikkiopastuksessa ja etsisin hiusten sävyä tukevat meikkisävyt.
Muistakaa naiset tsekata myös vaatekaapin sisältö, kun lopetatte hiusten värjäyksen ja oma väri kasvaa takaisin! Itse huomasin, ettei musta olekaan enää hyvä väri vaan tekee naaman tunkkaiseksi ja valkoinen onkin ihan käyttökelpoinen, kun aiemmin se ei passannut yhtään!
http://www.cybershop.fi/category/19/kuidut-rastat-ja-hiusvarit
Noi "shokkivärit" on käytännössä pelkkää hoitoainetta, oon lähes 100% varma että voit käyttää :)
Minä kans olen sitä mieltä että kokeile kasvivärejä, henna, sante? Saa luontaistuotekaupoista ja hennaa myös s-ryhmän ruokakaupoista. :) esim.raitoina voi ensin koettaa. Mun atooppinen iho on kestänyt hennan hyvin kun allergisoiduin tavallisille hiusväreille. Hennadta tulee erisävyisiä punaisen sävyjä ja santella oli muitakin sävyjä. En tosin niitä ole saanut itselle hiuksiin tarttumaan.
Voisitko harkita raitojen ottamista? Siten saisit vähän vaihtelua ja elävyyttä tukkaasi. Raita-ainettahan ei laiteta yleensä ihan tyveen asti, joten silloin sitä ei menisi päänahkaankaan.
Siis henna on tarttunut hyvin, sante ei. Mutta kokeilemisen arvoisia molemmat kuiten, luulen et riippuu niin paljon siitä millanen hiuslaatu on.
Mulla on aika liukas hiuslaatu.
Suunnilleen sama väri itselläni, pitkään värjäsin hiuksia mutta ohut tukkani vaan ohentuu entisestään jos värjäilen, joten mieluummin edes suht terveen näköinen tukka kun värjätty hamppu. Siis minun kohdallani nämä vaihtoehdot ainoat, toisilla kestää värjäystä. Meikittömänä näytän ihan yhtä valjulta oli sitten hiuksissa värjätty väri tai ei. Kannattaa opetella joku helppo arkimeikki, ei se paljoa vaadi. Siisti meikkipohja, ripsari ja kulmat ojennukseen niin tekee ihmeitä. Ei se maantienharmaa tukkakaan näytä niin homssuiselta.
[quote author="Vierailija" time="24.08.2015 klo 15:47"]
http://www.cybershop.fi/category/19/kuidut-rastat-ja-hiusvarit
Noi "shokkivärit" on käytännössä pelkkää hoitoainetta, oon lähes 100% varma että voit käyttää :)
noita olen itse asiassa miettinyt, vaikka tuollaista kirkkaanpunaista! :) jos vetäisi latvat sillä..?
[/quote]
Elintarvikeväreillä värjäykseen löytyy ohjeita netistä. Täytyy vaan osata sekoittaa sopiva sävy.
Siis toihan on just se väri mitä hipsterit ja trenditietoiset yrittävät epätoivoisesti värjäämällä saada. Älä tee mitään, ainakaan mitään kamalaa punahennaa! Siisti vaatteesi ja meikkisi niin olet trendikäs. En oikeasti sinuna värjäisi mitenkään. Terv. Omaa maantieväriä kasvattava
Kampaajan tekemät raidat ovat siitäkin kivoja, että niihin voi vetää noilla suoraväreillä sitten päälle, ja väri ottaa melko hyvin kiinni vaalennukseen.
Mulla on sama ongelma, joten en osaa auttaa. :( Ainoa mitä olen keksinyt, on käyttää värikkäitä paitoja, niin tulee edes jotain pirteyttä olemukseen.