Onko sinulla koira vai rakki?
Todella hyvä artikkeli yleltä.
Miten on, oletko vaivautunut kouluttamaan koirasi vai onko se rakki?
Kommentit (11)
Suomeen piyäisi saada tuo Sveitsin malli jossa on pakko käydä koirankoulutuskurssilla.
Isot on aina rakkeja. Varsinkin jos ne hyppii. En jaksanut lukea linkkiä
Jaa, joka toinen päivä ne on koiria, joka toinen päivä rakkeja.
Koira. Rakkeja ovat lähinnä pikkukoirat joita ei viitsitä kouluttaa kun niitä pidetään jonain lapsen korvikkeena. Isot koirat osaavat lähes poikkeuksetta käyttäytyä, pienet eivät.
[quote author="Vierailija" time="26.07.2015 klo 14:59"]Isot on aina rakkeja. Varsinkin jos ne hyppii. En jaksanut lukea linkkiä
[/quote]
Isot rakit ovat HURTTIA, pienet rakit ovat PISKEJÄ :)
Suomalaiset ei osaa kouluttaa koiraan. Eron huomaa selvästi esim. Keski- ja Etelä-Euroopassa, jossa koirat on hyvin hallinnassa ja lönköttelevät tyytyväisenä vapaana omistajan perässä. Olen itse joutunut työstämään tätä asiaa, muutaman kiltin koiran jälkeen kuvittelin olevani erinomainen kouluttaja (naksut ja namit) kunnes sainkin haastavan pennun. Hain apua Peetsan, Fennellin ym. laumalogiikkaa hyödyntävien kouluttajien menetelmistä ja silmäni avautuivat.
[quote author="Vierailija" time="26.07.2015 klo 14:58"]Minulla ei ole kumpaakaan, minulla on vuffe
[/quote]
Ruotsalaisten koirat ovat vuffeja.
Ja sitten ovat vielä koirakoirat, jotka vain ovat erityisen koiramaisia.
Mulla on äitin oma kultamussukka.
Minulla ei ole kumpaakaan, minulla on vuffe