Silitettävän nimilapun irrottaminen vaatteesta?
Olen hommannut lapsen vaatteita varten silitettäviä nimilappuja. Koetin lapsen lempipaitaan yhtä lappua, ja se on pysynyt siinä erinomaisesti, vaikka vaate on pesty moneen kertaan 60 asteessakin. Ennen kuin alan silittää lappuja urakalla vaatteisiin, haluaisin tietää, miten sen lapun saa aikanaan irti vaatteesta, jos haluan esim. viedä vaatteita kirpparille.
Näin jälkikäteen ajateltuna nimen olisi voinut kirjoittaa mustekynällä vaatteen pesuohjelappuun ja leikata lapun pois ennen kirppistä, mutta olen mennyt leikkaamaan pesuohjelaput pois vaatteista heti ostamisen jälkeen, jotta ne eivät hinkaa lapsen herkkää ihoa. Leukoplast irtoaa heti pesussa, joten pitäisi keksiä jokin hyvä ratkaisu asiaan.
Kommentit (3)
Entä jos kokeilisit lämmittää kohdan uudestaan silitysraudalla ja irroittaist nimitarran sitten?
En ole kokeillut vielä mitään keinoja. Tarran nurkkaa olen kyllä hiukan koettanut nykiä, mutta tuntuu olevan niin tiukassa, että paita vain repeäisi, jos alkaisi kunnolla repiä sitä irti. Ja hyvähän se on, että pysyy, se on se tarkoituskin. Ajattelin, että jos joku tietäisi irrottamiseen jonkun kikkakolmosen tyyliin "liota paitaa etikassa" tms. :)
Ap
Repimällä mä oon niitä irroitellut. Kaikista ei lähde kovin hyvin. Ite merkkaan pesulappuihin kynällä tai laitan nimitarroja (ulkovaatteet ym). Nekin pysyy eikä tarvii silittää.