Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

voiko liika tavara kotona aiheuttaa masennusta, alakuloa?

Vierailija
12.06.2015 |

Minulla paljon tavaraa. Muutin juuri ja koti on ihan täynnä jo mutta vielä pitäisi 20 pahvilaatikkoa tavaraa purkaa. Jotenkin masentaa, ahdistaa. .. täällä uudessa kodissani aloin miettiä voiko tavara aiheuttaa ahdistuneisuutta yms?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi. Juuri muutin (ero) ja voi sitä autuutta, kun huomaa miten vähällä oikeasti pärjää. Miksi ihmeessä sitä roinaa on ollut pakko kerätä kaapu pullolleen? Miten ihanaa, kun sitä ei ole!

Vierailija
2/5 |
12.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi! Liika tavaran omistaminen tuo stressiä, epäjärjestystä, huolta siitä tavarasta, rahaa on kiinni turhassa. KAIKKI on niin paljon helpompaa kun on vaan tarpeellinen, ja ne järjestyksessä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä voi. Hankala elää kun mukana pitää kuljettaa tonneittain roinaa joka kerta kun vaihtaa asuinpaikkaa. Itselläni oli mahtavaa aikaa kun lähdin aikuisiällä uudestaan opiskelemaan ja roinat jätin vanhempieni varastoon. Meni muutama vuosi ihan kassin kanssa vaan. Opiskelin muutamalla eri paikkakunnalla. Vähän vaatteita ja kirjoja oli vain kassissa. Hyvin pärjäsi ja aika tuli käytetttyä oikeasti järkeviin asioihin.

Vierailija
4/5 |
12.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän se ole se muutto, joka ahdistaa. Minua on ainakin aina ahdistanut se hetki, kun muuttolaatikoita on kämppä täysi. Tavara itsessään ei minua ahdista, tavaraa tarvitaan, se on vaan se muutto ja uuden alku ja muuton aiheuttama väsy.

Vierailija
5/5 |
12.06.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten seuraava kysymys voisikin olla mistä aloitan tavaran purkamisen :( mitä teillä joilla on vähän tavaraa on kaapissa?

Olin tästä muutosta innoissani mutta nyt kun on vielä laatikoita purkamatta paljon eikä ole paikkaa mihin ne laittaisin niin olen erittäin surullinen. ..ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän seitsemän