Mitä evääksi töihin?
Mitä teillä on yleensä töissä eväänä? Ns. oikean lämpöisen ruuan syön vuorosta riippuen ennen tai jälkeen töiden, joten aina tulee jotain sämpylää jyrsittyä. :D
Kommentit (3)
Keitettyjä kananmunia ja ananasta välipalana ja lounaana kasviksia ja kalaa/kanaa eli siis lämmin ruoka. Joskus vaihdan kananmunat raejuustoon tai pähkinöihin.
Mä teen yleensä edellisenä iltana salaatin valmiiksi isoon lasipurkkiin. Usein on jotain ruokaisampaa mukana kuten tähteeksi jäänyttä uunikalaa, kanaa, pastaa, riisiä, linssejä tms. Jos ei muuta ole niin raejuustoa löytyy yleensä kotoa. Säilyy hyvin kun laittaa kastikkeen pohjalle ja muut kerroksittain päälle. Salaatti ja muut vetistyvät laitetaan päällimmäiseksi ja sekoitetaan kastikkeeseen vasta lautasella. Googlaa "salad in a jar", muistaakseni hesarissakin oli joku resepti.
Vispipuuroa tai muita puuroja, joillain on nuudeleita, salaatti, leipä, viili/jugu marjoilla tai valmiiksi maustettu, hedelmiä, vihanneksia, rahkaa ja usein syön työpaikkaruokalassa lämpimän ruuan.