Olisiko hölmöä mennä lenkille heti salitreenin jälkeen? ov
tein vain kevyen treenin ylävartalolle, jaloille pelkästään 3x12 kyykkyä painojen kera. Tarkoitus oli alunperin mennä lenkille tänään mutta sitten sää huononi niin meninkin salille vähäksi aikaa. Ja nyt sitten paistaisi aurinko niin pääsisinkin lenkille
Kommentit (5)
rentoa aerobista harjoitusta salin jälkeen, ennen jäähdyttelyä. Miksei se sopisi myöhempäänkin ajankohtaan samaan päivään?
Kiitos kannustuksesta, tulin juuri lenkiltä. 5km vei noin 35min, onko hyvä/huono aika?
Tämä on myös toinen päiväni ilman herkkujen mässäilyä ja olo on loistava. Kuntoilua olen nyt vähän aikaa onnistunut jatkamaan säännöllisesti, mutta vasta nyt alan päästä eroon karkeista, suklaasta ja muusta mätöstä
T:ap
Parhaiten kunto kohoaa, kun teet pitkiä kevyitä=hitaita lenkkejä (1-2 tuntia)sekä erikseen lyhyempiä (noin 40 min), joissa lämmittely, intervalleja ja jäähdyttely. Eli intervalleissa mennään hetki lujaa, sitten hetki hitaampaa kunnon mukaan vaikkapa minuutti kohtuulujaa ja pari minuuttia hölkkää/kävelyä väliin.
Olen tosiaan ihan aloittelija näissä asioissa
T.:ap
aloittanut tämän kunnnon kohottamisen niin on vielä sopiva treenitiheys hakusessa.
T:ap, joka ainakin nyt puhkuu energiaa