Kierron 28 päivä, ei taaskaan kahta viivaa testissä
voi ketun ketun kettu.
Nyt on takana tasan vuosi yritystä ja tuloksena yksi keskenmeno. Ei yhtään kivaa :(
Väestöliitossa ollaan molemmat käyty, miehellä hyviä, liikkuvia ja pesun kestäviä siittöitä vaikka muille jakaa. Mun kierto normaali, munasolu irtoaa ja sitä rataa. Mutta hedelmöitystä ei kuulu :(
Emme stressaa asialla emmekä panikoi. Tällä kertaa halusin testata senkin takia, että tietää, juodako illalla kuohuvaa, jossa alkoholia vai nostetaanko malja holittomalla. Muuten olen aika normaalisti elellyt - lähinnä ottaa pannuun aika sinä päivänä, kun kuukautiset alkavat.
Tiedänhän minä, että 35-vuoitiaista enää puolet tulee raskaaksi vuoden sisällä, mutta kuitenkin :(
Kommentit (9)
kurja tilanne, mutta eiköhän teilläkin kohta tärppää! etenkin kun mitään vikaa ei ole löydetty.
vedä lärvit! mäkin inhoan noita ennen juhlia tehtyjä varmistustestejä.
hyvin vaikeavammainen, jonka olen yksin saanut.
kurja tilanne, mutta eiköhän teilläkin kohta tärppää! etenkin kun mitään vikaa ei ole löydetty..
Meilläkään ei vikaa löytynyt ja vuoden luomuyrityksen jälkeen meni vielä 3 vuotta, ennen hoidoilla onnistunutta raskautta. Niin kurja kuin keskenmeno onkin, se on kuitenkin yleensä hyvä merkki sillä ainakin munasolusi hedelmöittyi ja kiinnittyi.
Lääkäri tosin sanoi, että eipä sitä hoidoillakaan voi taata, että ne munasolut laadukkaita ovat, mikä voi alkaa olla nimittäin ongelmana, kun ikää tulee.
Miehestä ei löytynyt vikaa, mulla on aina ollut kiertohäiriöitä ja liian matala estrogeenitaso. Päätettiin ennen hedelmöityshoitojen alkua pitää puolen vuoden tuumaustauko, mies suhtautui torjuvasti hoitoihin ( lähinnä kuinka pitkälle mennään, missä tulee raja vastaan). Ajattelin mielessäni, että tää on nyt tässä, ei tuu lapsia, ja surin. Sitten jouduin läheltäpiti tilanteeseen, henki oli liki mennä. Huomasinkin asioiden olevan muuten ihan hyvin, ja olin iloinen elämästäni. sitten olinkin kuukauden päästä raskaana... Varmaankin kuiteskin stressin tilannetta, en tiedä. Olin 39 v lapsen syntyessä.
Minä testasin negaa kp 28, mutta haalean plussan kp30 ja sitten voimakas plussa kp32 . Bongasin oviksen kp 15-16.
Älä vielä menetä toivoa.Hauskaa vappua :-)
vaikuttaa raskaaksi tuloon. Nukun ihan hyvin, en purskahda itkuun vauvoja nähdessäni, pystyn iloitsemaan kavereiden raskaaksi tulosta. Ihan ekoina kuukausina olin jopa tavallaan ILOINEN aina siitä, että "no ei tarvinnu tässä kuussa alkaa stressata raskautta, ehkä sitten ens kuussa".
Meillä on elämä mallillaan ja olen siihen tyytyväinen. Mutta TIETYSTI kun sitä raskautta kuitenkin toivoo, niin kuukautisten alkaminen on merkki siitä, että taas yksi epäonnistunut kuukausi takana! Seksistä me molemmat nautimme. Muutamana kiertona oli keskellä kiertoa paineita "tehdä vauvaa", mutta kun lähdimme tutkimuksiin, tavallaan jätimme sen pohdinnan lääkärille, eli saimme sen meidän välistä pois. Vähän kuin periaatteella "kyllä ne tietää", vaikka se vähän feikkiä onkin. Suhteemme voi tosi hyvin.
Mutta silti tämä joka kuukautinen "ei taaskaan" on sellainen parin päivän ketutus. Kun ei taaskaan.
Mä uskoin ennen tuohon stressaamisen vaikuttamiseen, mutta ehkä sitä pikemminkin kannattaa olla realisti ja ymmärtää, että kyllä se ihan ikätekijä alkaa jo olla. Eli ei omissa käsissä, valitettavasti.
ap
Minä testasin negaa kp 28, mutta haalean plussan kp30 ja sitten voimakas plussa kp32 . Bongasin oviksen kp 15-16.
Älä vielä menetä toivoa.Hauskaa vappua :-)
mutta mulla on kyllä aika varmana merkkinä kuukausten alkamisesta se, että turvonneet rinnat muuttuvat lötköiksi juuri edellisenä päivänä. Sama oli muuten keskenmenon merkkinä - edellisenä päivänä rinnat muuttuivat "tyhjiksi" - seuraavana päivänä alkoi vuoto. Eilen mulla oli rinnat turvonneet, nyt kuin kaksi nahkapussia... joten...
ap
kirjoitella empaattisia viestejä. Kerran nimittäin vastailin pitkään yhdelle "lapsettomuudesta kärsivälle" ja jossain vaiheessa selvisi, että halusi kuudetta! Just joo. Ja turha lässyttää, että sekin on niin rankkaa, kun haluaa sen kuudennen. Paskan marjat, sanon minä. Se on sama, kun tulisi valittamaan flunssaa terminaalivaiheessa olevalle syöpäpotilaalle.