Paniikkihäiriöiset, kuinka nopeasti lääke alkaa vaikuttaa?
Apua! En ole kärsinyt paniikkihäiriöstä yli viiteen vuoteen, kunnes tänä keväänä onnettomuuden (oli siis traumaattinen kokemus) seurauksena niitä taas alkoi esiintyä. Ihan lieviä, mutta kuitenkin alkoivat vaikuttamaan elämääni, kun mietin voinko tehdä sitä tai tätä, mennä sinne tai tänne, mitä jos saan kohtauksen jne.
Hain sitten lääkkeet, jotta se ei saisi minusta taas otetta. Tänään otin ekan tabletin (sepram) ja tunnin jälkeen alkoi helvetti. Tällasta oloa ei ole ollut ikinä!! Aivan hirveetä, kohtaus toisensa perään, aivan tauotta. Nyt alkaa hiukan helpottamaan, mutta odotan kauhulla aamua: uskallanko ottaa lääkkeen uudestaan?
Kommentit (6)
puolikkaalla tabletilla ja tuli hankalat oireet. Sitten jatkoin neljäsosalla ja pikku hiljaa sitten sitä suurensin. Pari viikkoa kuulemma on tuota totuttelemisaikaa ja sitten pitäisi alkaa vaikuttaa. Mulla meni kyllä täyteen vaikutukseen varmaankin puoli vuotta, mutta toki aiemmin ole hieman apua.
Ihan hirveä olo jatkuu.. Soitin jo lääkkeen määränneelle lääkärillekin ja hän käski ottaa rauhoittavaa, meditoimaan ja tekemään pitkiä kävelylenkkejä. Siitäkin huolimatta, että reiluun kahteen vuorokauteen olen syönyt yhden banaanin ja pari lasillista mehua (oksennan siis). Paino pudonnut 2 kiloa tiistai-aamusta.
Lisää kokemuksia, selviikö tästä?
ap
hoidon alussa voi esiintyä kuvaamanlaisiasi sivuvaikutuksia. Nyt alkuun suosittelisin lisäksi rauhoittavaa lääkitystä .... mutta lääkärisikin taisi sanoa samaa. Eli ota lisäksi rauhoittavaa lääkettä! Jaksamisia!
Olin jo päättänyt, että en ota enää lääkettä, mutta aamulla heräsin sellaseen oloon, että pakko oli. Sen jälkeen ei tullut ehkä ihan yhtä kauhea olo kuin eilen, mutta en voinut olla yksin (lasten kanssa) kotona, vaan piti varmuuden vuoksi lähteä mummolaan... Toivottavasti tämä tästä..
ap
mulle alkoi paniikkihäiriöt keskenmenon jälkeen 3 vuotta sitten. sain siihen fluoxetin nimistä lääkettä, auttoi hieman yli viikon päästä aloituksesta.
Luulin kuolevani ja pelkäsin, että jollen kuole, tapan itseni. Oli niin kovat alkujytinät, mut sitten helpotti ja n. kuukaude päästä tuli upeita tunteita hyvistä hetkistä.
Voimia sinulle! Huolehdi siitä, että sulla on vierelläsi jatkuvasti joku läheinen, edes maskottina, kunhan et ole yksin!