Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Adoptioluvat ja paperit lähtenee kohdemaahan ja raskaana. Mitä mieltä?

Vierailija
22.04.2009 |

Tammikuussa paperit eteenpäin ja loppukesästä kuulemma syntyy biologinen lapsi. Eivät kuulemma aio ilmoittaa vielä adoptiopalveluun asiasta. Mitä mieltä muut?

Kommentit (56)

Vierailija
1/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko raskaus vasta alkutekijöissään ja keskenmenon riski suuri?

Siltikään ei ole hyväksyttävää toimintaa, kun lähtee adoptioprosessiin, pitää sitoutua siihen ettei yritä hankkiutua raskaaksi.

Eipä taida viranomaiset ilahtua...ja eipä taida jatkossa olla asiaa adoptiopalveluihin...

Vierailija
2/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis mitä pahaa on "yrittää hankkiutua raskaaksi", vaikka haluaa adoptoida? Kai sitä nyt adoptiojonossakin ollessa saa seksiä harrastaa? Ja seksistä voi käsittääkseni tulla raskaaksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelin jo kun kuulin asiasta, että nytkö jo saaneet tietää, että saavat kohdemaasta lapsen, mutta ei. Nyt raskaus jo ylipuolen välin, mutta haluavat kuulemma odottaa kunnes lapsi varmasti selviäisi, jos syntyisi ennenaikaisena... Eivät varmaan ole miettineet, että mitä jos heille löytyykin nyt äkkiä lapsi kohdemaasta.

Vierailija
4/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan laskelmoidusta hedelmöityshoitojen käyttämisestä koko ajan adoptioprosessin aikana

Vierailija
5/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan järkevää ajatella, että raskaus on riski l. miksi vielä perua adoptioaikeita, kun adoptiolasta joutuu odottamaan jopa vuosia.

Adoptiolasta odottavia on jonossa niin paljon, että kun tämä pariskunta peruu, niin lapselle varmasti löytyy onnellinen ottaja.

Vierailija
6/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei vanhemmille lasta. Kun adoptio laitetaan vireille, se vaatii useiden viranomaisten työtä jotta tietylle lapselle löydetään sopivat vanhemmat. Mitä siitä tulee, jos prosressi on jo edennyt pitkälle ja siihen on sitoutunut paljon aikaa ja rahaa (myös siis yhteiskunnan) ja lasta on alettu valmistaa adoptiota varten, ja sitten adoptiokokelaat peruvatkin koko jutun? Sitten lapselle pitää alkaa etsiä uudet vanhemammat ja lapsen aika lastenkodissa pitkittyy ihan turhaan, mikä taas vaikuttaa negatiivisesti lapsen kehitykseen, paitsi psyykkiseen niin usein myös fyysiseenkin.



Ei adoptio ole mikään leikkijuttu tai korvikejuttu. Siinä ei pidä leikkiä lapsen kehityksellä ja hyvinvoinnilla, kuten ap:n kuvailema pari tekee. Halveksittavaa!

Aodptioon kun lähtee, pitää sitoutua olemaan vastuullinen vanhempi. ei adoptio ole vain joku hetken mielijohde.

Ei siitä saa ja voi niin vain livetä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sekä biologisen lapsen että adoptiolapsen, ja vieläpä yhtä aikaa. Miksi ei?

Vierailija
8/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

köyhien maiden lasten auttamista. jos lapsi on tähtäimessä, niin en kyllä ilmoittelesi ennen kuin lapsi on syntynyt. Tai ei kai sinne tarvitse syytä ilmoittaa jos peruu adoptioaikeensa. Eikös se ole vap.eht. toimintaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli prosessi on jo aika pitkällä. prosessiin on sitoutunut jo paljon viranomaisten työaikaa, mitä siis on rajallinen määrä ja se on nyt siis tuhlattu "harakoille".

Eli resursseja on hukattu mikä hidastaa viranomaisten toimintaa ja tämän yhden lapsen adoptioprosessi pitkittyy ja samalla syö resursseja toistenkin lasten adoptioiden hoidolta.



Onko tuollainen jonkun mielestä muka oikein ja hyväksyttävää?

Vierailija
10/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli hedelmöityshoidot eivät sinänsä ole sallittuja niille jotka ovat adoptiojonossa.

Mutta sanoivat (joku henkilö adoptio-toimistosta) ymmärtävänsä kuitenkin, että ihmiset ovat hoidossa samaan aikaan, koska adoptiolapsen saanti voi kestää useitakin vuosia ja sitten saattaakin tulla kokonaan kielteinen päätös. Eli ei ole mikään 100% varma, että saa adoptiolapsen, jos on jonossa. JOskus joudutaan olemaan jonossa niin kauan, että saattaa adoptiomaan kriteerit muuttua esim. iän suhteen ja sitten odottava pariskunta onkin jo liian vanha tms.



Minusta ihan ymmärrettävää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jonka adoptioprosessi oli jo pitkällä ja sitten he alkoivat yllättäen odottaa biologista lasta.



He ottivat molemmat lapset, sillä molemmat olivat pitkään odotettuja ja kaivattuja.

Vierailija
12/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kohdemaahan on prosessi oikeasti käynnissä ja silloin on epämoraalista tahallaan yrittää vielä omaa lasta. Tietenkään adoptio tyssää heti kun viranomaiset kuulevat raskaudesta, adoptiolasta ei ikinä anneta suomessa perheeseen, missä perheeseen odotetaan biologista lasta tai perheessä on vauva.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko tuttavasi sanonut, että lapsen syntyessä peruvat adoption? järkyttävää kyllä. jos aikovat pitää molemmat niin siinä en näe mitään ristiriitaista tai väärää. mutta jos kyse on "lasten shoppailusta palautuoikeudella" niin huh huh

Vierailija
14/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli hylkäämiskokemus ja usein aivan puutteelliset kasvuolosuhteetkin. Lapsella ei ole ollut mahdollista solmia läheistä suhdetta ensisijaiseen hoitajaan, sillä sellaista ei ole ollut, vaan yleensä suuri joukko lastenkodissa toimivia työntekijöitä.



Adoptiolapsi tarvitsee vanhempien läsnäoloa ja tukea kehitykselleen "tavallista" lasta enemmän. Siksi adoptiolasta ei voi saada samaan aikaan jos perheeseen on syntymässä vauva. Se haittaa olennaisesti adoptiolapsen kehitystä ja siinähän adoptiossa on kyse - hankkia lapselle riittävän hyvät vanhemmat, joilla on kyky ja mahdollisuudet tukea lasta kasvussaan tasapainoiseksi ihmiseksi. Usein se vaatii enemmän vaoimavaroja kuin biolapsen kasvun tukeminen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitoudutaan käyttämään ehkäisyä. Eli viimeistään siinä vaiheessa _pitää_luopua haikailemasta biolasta ja keskittyä odottamaan adoptiolasta.



Adoptiolastahan he eivät edes saa, jos ennen lapsiesitystä syntyy biolapsi.

Vierailija
16/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseessä olisi nimenomaan paremman elämän tarjoaminen köyhän maan lapselle.

Vierailija
17/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voihan olla että he ovat jo pitkään henkisesti valmistautuneet adopotioon ja alkanut raskaus ei enää muuta mieltä adoptiolapsen suhteen. Saisivatpa sisarukset. Onko aina niin että jos kykenee samaan biologisia lapsia niin ei enää voi haluta adoptiolapsia? Itsellä kaksi biologista ja lisääkin varmaan saisimme, mutta olisi ihana saada lapsi joka on jo olemassa ja odottamassa meitä. Tuskin kuitenkaan adoptioon lähdemme sillä rahatilanne on huono ja perhe jäänee tällaiseksi.



Mutta voin hyvin kuvitella että ap:n kertoma pari haluaa adoptiolapsen ihan oikeasti vaikka saisikin myös tämän biologisen lapsensa. Eivät he välttämättä koe adoptiolasta minään korvikkeena joka lentää syrjään kun saadaan "ihan oikeasti oma lapsi". peruisitteko te pitkään suunnitellun adoption jos tulisitte raskaaksi? Olisiko adoptiolapsi silloin turha ja merkityksetön?



En kylläkään ole perehtynyt lakiasioihin, onko tässä jokin sellainen pointti etteivät he saisi adoptiolasta niin helposti/ollenkaan jos kertoisivat raskaudesta?

Vierailija
18/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli keskeyttävät adoption, kun raskaus on noin 30 viikolla suunnilleen. Anteeksi, mutta välillä tuntuu, että biologinen lapsi on heille se yksi ja ainoa oikea vaihtoehto, joten ylipäätänsä adoption aloittaminen oli outoa. Ihmettelivät aina, miten muut suhtautuisivat adoptiolapseen, mutta se olikin heille aina varasuunnitelma.

Vierailija
19/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koetan selvittää asian, mies muistaa sen minua paremmin.



15

Vierailija
20/56 |
22.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten ette lasta saisi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi kuusi