Miksi mun kaula alkoi jäykistymään, ei niska vaan siis kaula?
Koskee kun käännän päätä sivuille ja ylöspäin. Tuntuu melkein samalle kuin korkeassa kuumeessa tulee hartioihin se särky. Tämä on nyt kaulassa eikä kuumetta ole.
Tuntuu niin kummalta että ihan säikäytti. Tämä alkoi tuossa illalla ja tuntuu hieman paheneva.
Mikä mun on?
Kommentit (3)
Mun äidillä tuli vastaavaa, tosin ei mitenkään noin nopeasti vaan pikku hiljaa usean kuukauden ajan ja paljastui ongelmaksi kilpirauhasen kanssa (vajaatoimintaa). Leikattiin rauhanen pois.
Mutta kun tulee noin äkkiä, niin en tiedä mitä voi olla, soittapa varoiksi vaikka päivystykseen, saat asiantuntijoilta neuvoja.
En usko että allergiaa on.
Voisikohan liittyä siihen kun meinaa mahatautia tehdä. Ei siis ole kunnon tautuia mutta mahassa myllertää samaan malliin silloin tällöin.
Ja on mies kotona =)
Mutta on tosiaan outo kipu, pakko myöntää että hieman hirvittää. Kipu taitaa tuntua juuri tuolla rauhasten takana jossain. Kaulavaltimossa? Voiko se olla mahdollistakaan?
Nyt en kyllä osaa sanoa. Allergista?
Onko sulla siella joku, joka voi pitää sinua silmällä? Voitko soittaa jonkun seuraksesi?
En ole aiemmin kuullut ja ei ehkä kannata olla ihan yksin asian kanssa.