Suomi-arabi -pariskunnat! Minkä näköisiä lapsia teillä on?
Odotan ensimmäistä lasta arabimiehelleni ja mielenkiinnolla jännitän tulevan lapsen ulkonäköä. Millaisia yhdistelmiä teille on tullut? Mulla on vaaleat hiukset, siniset silmät ja miehellä mustat hiukset ja ruskeat hiukset sekä jonkun verran tummempi iho kuin mulla. Miten esimerkiksi lapsen silmänväri, tuleeko automaattisesti ruskeat silmät kun meilläkin kuitenkin miehen suku on kokonaan ruskeasilmäistä. Onko se ruskea väri niin dominoiva, että lapsestakin tulee automaattisesti ruskeasilmäinen?
Kommentit (7)
Lapselle voi tulla sinisetkin silmät, jos miehelläsi on sinisen silmän geenejä peittyvänä. Eli jos suvusta löytyy myös sinisilmäisiä, voi hyvin olla että lapsenne on sinisilmäinen. Lapselle voi tulla myös pähkinänruskeat tai vihreät silmät.
Minulla vaaleat hiukset ja vihreat silmat, miehella mustat hiukset ja ruskeat silmat, hiukan tummempi iho kuin minulla.
Isommalla lapsella on tumman ruskeat loivat kiharat hiukset, tosi paksut ja hiukan karheat, seka tasmalleen saman variset ruskeat silmat kuin isallaan, arabipiirteet.
Nuoremmalla saman variset hiukset kuin siskollaan, mutta ohuet ja sileaa laatua (kuten minulla), piikki suorat. Mutta silmat ovat tummemman ruskeat kuin jopa isallaan.
Ihonvari on talvella samanvarinen kuin minulla, kesalla ruskettuvat hetkessa, mutteivat kuitenkaan yhta tummiksi kuin isansa.
Meillakaan ei voi tulla muita kuin ruskeasilmaisia lapsia koska miehen suvussa, ei ole ainakaan tiedossa, ketaan sini/vihrea silmaista.
Mista miehesi on kotoisin??? Milloin vauva syntyy?
Jos tiedät mitään miehen suvusta, voit siitä vähän päätellä. Onko vain tummasilmäisiä vai löytyykö sinisilmiä joukosta?
Ainakin kaikki jotka olen tavannut/nähnyt kuvista niin ruskea silmät on ja mieskään ei tiedä, että kenelläkään olisi ollut muita kuin ruskeitä silmiä, mutta tietenkään ei voi ihan varmuudella sanoa, etteikö jollakin olisi ollutkin. Miehelläkin on niin paljon mm. serkkuja ja muuta sukua, ettei kaikkia ole nähnyt kuin joskus ihan pienenä.
t. ap
Jos tiedät mitään miehen suvusta, voit siitä vähän päätellä. Onko vain tummasilmäisiä vai löytyykö sinisilmiä joukosta?
Minakin muuten tiedan eraan perheen jonka tytto on taysin vaalea ja sinisilmainen, isa ruskea silmainen libanonilainen. Mutta piilevana sitten taytyy olla isalla noita geeneja.
Onnea sinulle loppuraskauteen ja uskon etta vayvastanne tulee mahdottoman suloinen ja luultavasti suklaanappisilmainen! ;o)
- Olinkohan nro 4
Itselläni ei arabimiestä, mutta tunnen/tiedän tällaisia pariskuntia. Yleensä lapsilla tummanruskeat/mustat kiharat hiukset, ruskeat simät ja tummat piirteet, vaikka iho olisikin vaalea. Mutta tiedän myös lapsen, joka on aivan vaalea, silmätkin ovat harmaat ja hiukset vaaleat. Ihan suomalaisen näköinen lapsi, vaikka isä onkin tumma :).