Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
8-kk vauvan olematon aukile?
07.04.2009 |
8-kuisella pojallamme aukile hävinnyt jo, neuvolalääkärikin pyysi terkkaa myös etsimään ja epävarmalta vaikutti. Asiaa ei juuri kommentoitu.
Miten teillä muilla ja minkä ikäisenä se saa umpeutua?
Luulin että lähellä 1-v ikää.
Huolestunut äiti tarkkailee ja mietiskelee ja aivan kuin suoraan päälaelta otsaan olisi ilmestynyt aivan pieni "harjanne",joka tuntuu myös käteen.
Kiitos etukäteen vastanneille!
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Vauvakuume, synnytys ja taaperot
aukileen häviäminen on aika yksilöllistä ja ei ole 'oire' mistään :). Pään kasvua pitää tietty neuvolassa seurata, mutta normaalistihan sitä joka käynnillä mitataankin. Pää kasvaa kallon luiden saumojen kohdalta, joten todennäköisesti pää kasvaa ihan normaalisti, vaikka aukiletta ei enää tuntuisikaan. Kyllä neuvolassa sitten puututaan asiaan, jos pään kasvu selvästi hidastuu. Joskus niin voi käydä, jos saumat umpeutuu liian varhain.