Tarvitseeko heinä-elokuun vaihteessa syntyvä vauva kesävaatteita?
Kannattaako ostaa ollenkaan helleasuja tai lyhythihaisia bodeja? Eikö vauvoilla ole lämmönsäätelykyky kumminkin aika huono ja ne pitää pukea lämpimämmin kuin sää edellyttäisi?
Kommentit (5)
Voip olla hellettä tai voip olla olematta. Eli voip tarvita kesävaatetta, tai voip olla tarviimatta.
Lyhythihaiset bodyt ovat varmaan tarpeen, menevät "helleasusta" puolipotkareiden kanssa.
Toisaalta ei lasta voi pitää auringossa vaan aina pitää olla suojattuna, vastasyntyneen iho on niin herkkä, että palaa ihan minuuteissa.
Ohuet trikoovaatteet lienevät parhaat. Jos on tosi kuuma (+30), niin vaunuihin voi pukea lapsen vaikka vaippaan ja vaikka tyynyliina ympärille. Se on viileämpi kuin vaatteet kun ei ole ihan ihossa kiinni.
Tosin jos on tosi kuuma, niin ei ole mitään syytä mennä sen vastasyntyneen kanssa pahimpaan kuumuuteen ulos. Aamupäivällä ja illansuussa sitten ulos.
Mun mielestä ei tarvitse hommata mitään hellevaatteita.
Pitkähihainen body ja potkuhousut pitää olla vauvalla auringossa, jopa pilvisellä säällä. Meillä ei ainakaan ole ikinä lyhythihaisia bodeja käytetty.
Tietenkin pitää katsoa, että ovat mahdollisimman ohkasia, niin ei ole liian kuumia ja mieluiten väriltään vaaleita.
kyllä sitä vauvallekin 27 asteessa kuuma tulee...