Mitä ostaa 13-vuotiaalle pojalle?
Tapaan uuden kumppanini lapsen ensimmäistä kertaa ja haluaisin jotain kivaa viedä, mutta mitä? Poika on urheilullinen, mutta myös lukee että joku kirjakin voisi olla kiva?
Kommentit (6)
ehkä kuitenkin tutustuminen hissukseen lapsen ehdoilla parempi... Tiedä häntä, ei kokemusta, mutta aattelisin näin. Tosin tunnet puolisosi ja hänen lapset paremmin kuin minä täällä kaukana netin kautta. Ihanaa kuitenkin, että ajattelet asiaa.
Tosi ihana asenne sulla! Minä voisin viedä suklaalevyn tai jotain pientä josta saisi hyvän keskustelun avauksen (nuorten lehti, pelikortit, tai muu peli).
Tärkeintähän on luoda hyvä suhde ja sen saa aikaan aidolla läsnäololla, mutta jos siihen auttaa joku tuliainen niin hieno ajatus!
Onnea matkaan, hieno asenne sinulla!
Miltä kuulostaa hyvä dvd (siis mikä?) ja iso karkkipussi, saatais illalla yhdessä katsoa? Tai tietysti joku pelikin voisi olla kiva? Ap
Voit varmaan kumppanilta kysyä mikä olisi hyvä leffa? Bondi, ihmissuhdeleffa? tms. Vaikeaa enempää ohjeita antaa, en tiedä miten pitkään olette olleet, miten vakavissanne olette, pojan suhtautumista tilanteeseen.
Mutta jokun ele (esim. juuri karkkipussi) on aina paikallaan :)
lapsia emme ole halunneet ottaa liian aikaisin mukaan ja nyt tuntuu että on sen aika. Vähän jännittää!
sillä et tunge liian lähelle liian aikaisin, etkä yritä pahasti liikaa. 13-vuotiaat pojat eivät tykkää siitä jos vanhemman uusi kumppaniehdokas tunkeilee tai yrittää liikaa...