nyt 7 vuotias tyttö, ei oikein osaa käyttää rahaa..
pitäiskö tästä huolestua?
tyttö oli eilen koulun bileissä, ja hänellä oli vähän omaa rahaa mukana. ongelmia oli tuottanut mm. jos joku maksoi 50 centtiä, niin ei sitten osannut ostaa, kun oli vaan 1 ja 2 euron kolikoita. tai sitten ei tiennyt millä kolikolla kuuluu maksaa jos joku maksaa 30centtiä. silloin oli 1 ja 2 euron kolikoita sekä 50 centin kolikko. joku oli sit neuvonut, et sillä 50 centin kolikolla voi maksaa..
luulin ihan oikeasti, et tuo osaa jo rahaa laskea. on rauhallinen ja fiksu tyttö, ja koulussakin on rahalaskuja ollut jonkin verran..
Kommentit (7)
Nyt voitte yhdessä opetella. Leikkikää vaikka kauppaa. Ei tarvitse huolestua.
Aivan tavallistahan tuo on. Ekaluokkalaiset ovat vielä hyvin pieniä.
ei ekaluokkalaisten tarvitsekaan.
Meillä ekaluokkalaisella tytöllä ainakin on ihan vasta nyt matikassa tullut joitain rahalaskuja, mutta nekin täysillä euroilla, senteistä ei ole puhuttu vielä mitään.
eli nää et 2 kpl 50centtistä , 5 kpl 20centtistä ja 10 kpl 10centtistä = 1 euro
ja euro on siis 100 centtiä.
nämä ainakin oppi tosi nopeasti =)
juu ja viikkorahaa on saanut nyt jonkin aikaa, mut me vanhemmat ollaan sit aina kerrottu, et miten kauan tarvii säästää, et saa sen jonkin haluamansa. hän siis ei halua tuhlata viikkorahaa heti..
ja osaa jo aika hyvin. Mutta heillä onkin käytössä ihan uusi matikankirja, jossa melkein kaikki laskut lasketaan euroina.
ei meillä varmaan 4 lk kaan ihan äkkiä kassalla huomaa hiluja kaivaa. Ei monet aikusetkaan.
Tosin ei meillä lapset kaupassa käy. Jos yhdessä ollaan niin minä maksan.
Miksi lasten pitäisi kaupassa käydä yksikseen?
Alat antaa viikkorahaa ja sitten kaupassa yhdessä päätätte mitä ostaa ja maksaa itse. Seuraat vierestä neuvot tarvittaessa mitä rahaa pitää antaa.