Jurputusta Crocseista
Tytöllä ollut Crocsit päiväkodissa, muuten tosi hyvät, mutta viime elokuussa ostetuista Mary Jane -mallisista katkesi kantaremmi pari päivää sitten.
Laitoin maahantuojalle kysymyksen saako uutta remmiä, kun harmi muuten hyväkuntoisia tossuja pois heittää. Vielä olisi pikkusiskostakin käyttäjä, kuten edellisille samanlaisille, jotka siis ihan ehjinä säilyneet vieläkin.
Ei kuulemma saa ja sivuhuomautuksena mainittiin, että yli puolivuotta vanhat eivät mene reklamaationkaan piikkiin enää.
Minusta aika lyhyt käyttöikä monta kymppiä maksaville kengille! Ja aivan idioottimaista, ettei kantaremmiä ole mahdollista saada rikkoutuneen tilalle, kun muuten kengät ovat vielä hyvässä kunnossa!
Nyt kengät eivät pysy kunnolla jalassa, pk:ssa sisällä portaatkin, niin arveluttaa antaa lapsen toikkaroida rappusia huonoissa tossuissa. Ei osteta ainakaan uusia Crocseja enää.
Mrrh. Ärsyttää.
Kommentit (7)
eli reippaasti vaan kysymään asiasta kunnan kuluttaja-asiamieheltä! Tuollaisessa käytössä pitäisi kestää kauemmin eli valmistaja on velvollinen korvaamaan rikkoutuneen osan.
itseasiassa kengän käyttöiän tulee olla yli tuon ajan, ei voi olettaa että kenkä hajoaa normaalikäytössä noin pian.
Vastaava asia oli joskus esim Kuningaskuluttajassa. Talvikengänkin pitää kestää yli puoli vuotta, vaikka Suomessa voisi vedota siihenkin ettei talvi välttämättä kestä niin kauan :)
Kannattaa vaatia, sillä tottakai firma yrittää laistaa kaikesta mistä voi.
On sen verta hintavat lastenkengät nuo että kyllä valittaisin.
Ei pitäisi noin lyhyen käytön jälkeen vielä katketa.
Meillä lapsilla on ollut kopio-crocseja ja niissä nuo remmit irtoilevat tapeista. Harkitsin aitojen ostamista siinä toivossa, että kestäisivät paremmin.
Ei pitäisi noin lyhyen käytön jälkeen vielä katketa.
Meillä lapsilla on ollut kopio-crocseja ja niissä nuo remmit irtoilevat tapeista. Harkitsin aitojen ostamista siinä toivossa, että kestäisivät paremmin.
on heillä joku maaginen raja.
Pitäisikin kysyä mitä mieltä joku kuluttajasuoja-asiamies on Crocsien käyttöiästä.