Rahkamo sanoi Miia Nuutilalle, että tällä on pömppömaha! Käsittämätöntä!
Kommentit (125)
Nyt menee jo puurot ja vellit sekaisin.
termiä tai sanontatapaa kuin pömppömaha? Vaikea uskoa että sanavalinta oli sataprosenttisen viaton, kertoo jotain Rahkamon asenteesta.
Miksi naiselle saa sanoa pömppömahasta?
eihän siitä selviä, missä ja miten se ongelma näkyy.
selkä mene notkolle tai lantio työnny eteenpäin tai mikä siinä nyt ongelma olikin. Onko pömppömaha käsitteenä jotenkin superinformatiivinen, niin että sen perusteella pystyy korjaamaan jotain?
eihän siitä selviä, missä ja miten se ongelma näkyy.
Joillakin on pömppömaha. So what.
Jotkut voi kommentoida sellaisesta. Vähän ajattelematonta.
Jotkut vetää herneet nenäänsä. Ja syvälle.
:D
Sehän sanoi ensin että ongelma näkyy pömppömahana ja selvensi sitten perään, miten sen ongelman saa korjattua.
Ihan informatiivisesti minusta asian selitti.
112
Miksi naiselle saa sanoa pömppömahasta?
Ryhdin ja tanssiasennon korjaamisesta voi sanoa, mutta "Sulla on vähän pömppö vatsa, yritä vetää se sisään" EI sanota! Kommentti oli todella moukkamainen ja loukkaava, ihan sama mitä Rahkamo tarkoitti, mutta hän SANOI "Sulla on pömppö vatsa". Meilläkin kotona pieni tyttö lumoutuneena seuraa koko kisan, ihastelee kuinka ihanasti ne tanssii ja kuinka ihania pukuja niillä on. Mitä lie miettii kuullessaan kommentteja pömpöstä vatsasta! Kiva jos joku av-mamma ymmärsi mitä Rahkamo tarkoitti, mutta se EI ole se pointti!
eihän siitä selviä, missä ja miten se ongelma näkyy.
se oikeasti oli törkeetä kaikkine silmäniskuineen. Ihmettelen Rahkamoa.
Joillakin on pömppömaha. So what.
Jotkut voi kommentoida sellaisesta. Vähän ajattelematonta.
Jotkut vetää herneet nenäänsä. Ja syvälle.:D
Onko sulle empatia ja vuorovaikutus ihan vieraita sanoja? Entä käytännössä? So what? Jos mä sanon jonkun sammakon ja näen toisen ilmeestä että loukkasin niin asia ei todellakaan ole mikään so what! Kyllä mua hävettäisi ja olisin pahoillani! Eri asia se on täällä näpytellä tekstiä ruudulle kun ei näe kenenkään kasvoja eikä saa muutenkaan palautetta toiselta kuin tekstinä, mutta tosi tilanteessa jokainen normaalin tunne-elämän omaava ottaa huomioon myös toisen ihmisen tunteet!!! Ja kyllä, herne on syvällä, mutta sullehan se on ihan so what kunhan saat oman mielipiteen sanottua, vaikka sitten toisen ulkonäöstä?!
Eivät korvaansa lotkauttaneet tuosta kommentista. Pömppömahat ja puujalat on ihan peruskieltä tanssitunnilla.
Minä olen aina tykännyt siitä Nuutilasta, mutta sen tanssimisesta en pidä. On sellaista tekotaiteellista pakkoväkertämistä ollut tähän asti.
Ja minä kyllä hätkähdin sitä, miten hirveän paljon nykyään on ylipainoisia lapsia. Siis ei edes pömppövatsaisia, vaan sellaisia suoranaisia tankkeja.
Nuutilahan on lehdissä jauhanut painostaan ähkyyn asti.
lajien harrastajien suhteesta naisen ja tytön vartaloon.
Ei se ole mikään salaisuus, että monet tanssin ja muiden lajien harrastajista kärsivät syömishäiriöistä. Ja yhdessä haastattelussa huomasin, että on Rahkamollakin ongelmia oman vartalonsa kanssa.
Toisaalta ihan hyvä että lipsautti tuon, koska ihan hyvä keskustelu tämä on, erityisesti jos tanssin opettajat tajuaisivat, miten nuorille tytöille puhutaan, ja miten ei.
Minusta oli kammottavaa miten normaalipainoinen kaunis tyttäreni rupesi omasta pömpöstään puhumaan kun harrasti voimistelua.
kommenttia tyhmänä ja asiattomana.
http://www.iltalehti.fi/tanssi/200903239284724_tn.shtml
eikähän se koskaan mikään ammattitanssija ole ollut!
tanssijan urastaan:
"Minulla ei ole isää"
21.4.2007 7:35
Lola Wallinkoski on tavannut Nigeriassa asuvan isänsä vain muutamia kertoja.
"Edelleenkään en osaa ajatella, että minulla on isä." (RONI LEHTI)
Lola Wallinkosken elämän käännekohdat
Toimittaja: Jari Kupiainen
Kuvaaja: Jari Kupiainen
Tanssija
Tanssiminen oli Lola Wallinkoskelle (ent. Odusoga) nuoruuden tärkeimpiä harrastuksia.
- Lapsena näin tanssijoiden yllä upeita kilpatanssipukuja ja ihastuin. Pysyin aktiiviuralla 16 vuotta. Kävimme kilpailemassa myös ulkomailla maailman suurimmissa ja arvostetuimmissa British Open -kilpailuissa Black Poolissa Englannissa, Lola Wallinkoski kertoo.
- Tanssiminen vei kaiken aikani koulun ja töiden lisäksi. Se loi hyvän pohjan sille mitä teen nykyisin. Koulunkäynnin lopetin lukion kolmannen luokan alussa, koska aikani kului tekemällä mallintöitä. Töistä tuli rahaa ja se tuntui tärkeämmältä.
Ilta-Sanomien juttu. Ei ehkä huippuammattilainen, mutta ei myöskään mikään sunnuntaihumppaaja. Eli varmaankin nähnyt ja kuullut sen tanssisalien elämän.
Nuutilahan on lehdissä jauhanut painostaan ähkyyn asti.
tyynyläskiin Nuutilan vartalon =D
se on tilittänyt asiaa jokaisessa naistenlehdessä. Luen ne kuukausittain kampaajalla, joten on tullut nähtyä jutut.
Sehän oli yhdessä vaiheessa se lehdistön virallinen "olen pyöreä muodoiltani, mutta silti itseni kanssa sinut" -mannekiini.
Rahkamon ulosanti muutoinkin erittäin heikkoa sönkötystä. Jonkun tanssiparin arviointi jäi häneltä tekemättä, kun ei päässyt jupinaltaan edes alkuun. Onneton virnistelevä tuomari.
niin että kommentoi asentoa, eikä vartaloa. "pömppömahalla" tarkoitti sitä että oli vähän huono ryhti: vatsa ulkona ja selkä notkolla, mikä ON tanssillisesti virhe, ja arvoseltava asia. Olisi voinut käyttää juu muitakin sanavalintoja, mutta itse en edes ajatellut tuon tarkoittavan mitään muuta kun asentoa. Kyllähän sielä asentoa muillakin korjaillaan. Kim Herold saa jatkuvasti negatiivista palautetta hartialinjastaan, miksette ole siitäkin "omg! Tuolla tavalla hävyttömästi kehtaa toisen hartioita haukkua, vaikka ei liity tanssiin, ja nyyh se on vaan kade kun on ite tuollanen henkari noiden isojen hartioidensa kanssa, Kimilla JUST HYVÄT hartiat"