Kysynpäs täältä kun tuolla toisella meni taas tappeluksi..
Mitä tehdä kun poika lyö toisia?
Siis meillä on nyt sellainen ongelma tuon nelivuotiaan kanssa, että kun hän tulistuu hän saattaa lyödä toista ja heittää tavaroita toisia kohti. Ja ei mitään kevyitä juttuja. Oli pari päivää sitten lyönyt naapurin poikaa vasaralla päähän! :o Ja hoitopaikassa on monesti meinannut heitellä esim. tuoleja. Onneksi hoitotädit ovat saaneet estettyä.
Mutta mitä tuolle voisi tehdä? Perheneuvolassa olivat sitä mieltä, että on normaali 4-vuotiaan käytöstä. Minusta ei. Tai ei ainakaan saisi olla.
Ja nämä tilanteet saattavat tulla ihan yhtäkkiäkin. Eli muut ei välttämättä huomaan tilanteen kehittymistä etukäteen.
Erittäin temperamenttinen on poika ja äitinsäkin, että varmaan on geeneissä tuota tulisuutta. Mutta miten tuon toisille (ja itselleenkin) vaarallisen käytöksen saisi loppumaan? Mitä voisi keksiä pojalle sijaistoiminnoiksi tuon raivon purkautumiseen?
Kommentit (11)
joku käyttäytymishäiriö...meinaas siis että ADHD tai vastaava? mitä niitä nyt sitten onkaan...Ei tuo kyllä ihan normaalilta kuulosta...
Vasaralla se ei ole lyönyt mutta on muuten arvaamaton. Meilläkin on kyllä mallioppimista mukana, isänsä heittelee tavaroita joskus kun suuttuu ja itsekään en aina hanskaa itsehillintää tarpeeksi. Mitenköhän sitä saisi meille aikuisille opetettua?
huonosta käytöksestä.
Meillä on ollut jäähyä ja kotiarestia (nyt päällä). Lelut on yhteisiä pikkusiskon kanssa, joten niiden meno jäähylle on myös osittain sit rangaistus siskolle. Mutta lempilelun kyllä ajattelin seuraavaksi jäähylle pistää.
Onko kellään kokemuksia siitä, kuinka tälläisen vaiheen yli on päästy (jos kerran on normaalia)? Tai miten sit voisi asian kanssa edetä, jos kyse on jostain vakavammasta?
vielä ennen sai antaa tukkapöllyä tai luunapin ja johan penskat totteli.
Mutta mietin sitä, että voiko toinen olla tosiaan vain sitä vailla? Siis etteikö tässä ole kyse oikeasti mistään vakavammasta?
Ja tuota perheneuvolakantaa ihmettelen kanssa, miksi tälläinen käytös sallitaan lapsille normaalina?
sain aikanani lapsen rauhoittumaan holdingilla. Kun hän alkoi lyömään, niin tosi tiukasti syliin. Ja pidin piiiiitkääään. Lapsi inhosi tuota niin paljon, että pian alkoi ymmärtämään, että jos lyö, niin joutuu tiukasti syliin eikä saa leikkiä eikä tehdä mitään muutakaan. Ei tarvinnut kuin uhata, että otan tiukasti kiinni... jo loppui.
Mikään sanktio tai rangaistus tai lelun ottaminen ei tehonnut.
Pelkäsin silloin, että lapsi alkaa karttamaan syliä, mutta niin ei tapahtunut.
miten aikuiset käyttäytyy noin globaalisti ottaen, eikö ole aika ilmiselvää, että ihmisen normaaliin käytökseen voi sisältyä tuollaista, ja varsinkin lapsena sopivassa iässä. En pidä tuota epänormaalina. Tietysti siihen pitää puuttua sopivalla tavalla, muttei liioitellun dramaattisesti.
Tuo holding voisi toimia, mutta kun näitä sattuu eniten silloin, kun vanhemmat ei oo paikalla. Eli esim. hoidossa tai naapurissa ollessaan.
Hoitopaikasta onkin tullut viestiä, että sylittely on auttanut hieman, mutta ongelma on siinä, että mitä me vanhemmat voisimme tehdä asialle, jos on tapahtunut silloin kun emme ole paikalla?
lapsille ihan konkreettisia asioita tilalle tehtäväksi kun kiukuttaa: saa hypätä yläpystyä, polkea jalkaa, potkia seinää, karjua tai lähteä pois paikalta ja tarpeeksi muistuttaa että TOISTA EI SATUTETA. Voisi neuvoa lapsen valitsemaan itelleen sopivimman tavan ja kehoittaa tekemään aina niin kuin kiukuttaa.
(Meiänkin rauhallinen varasalla vetänyt veljeä päin näköä, vaikka tuota muistutellaankin...)
Eli kun tilanne alkaa, muistuttaa noita, kyllä se joskus perille menee.
Kehuja ja itsearviointia.
Eli sovitaan, että lapsi yrittää selvitä esim. 2 h raivostumatta ja satuttamasta toisia ja siitä saa esim. tarran. 2 h päästä arvio uudelleen. Lapsen oma arvio on tosi tärkeä. Tietystä määrästä tarroja seuraa kiva palkinto.
Lapsen kanssa yhdessä pohditaan miten toimia, kun suututtaa oikein.
Meillä on samanlainen tapaus, juuri 5v tyttö, ja ollaan perheneuvolassa muutenkin käyty. Tyttö ei mätki muita lapsia päiväkodissa, mutta kotonaan sitäkin enempi
kavereita, ja pikkuveljeään. Ja aikuisia.
Ratkaisut joita on käytetty:
Tavarat jäähylle, jos niitä heitelään.
Tyttö jäähylle.
Tytöltä evätään herkut.
Huomiota, säännöllistä päivärytmiä ja kavereita tarpeeksi, mtuta ei liikaa virikkeitä.
Ikävä ja huono käytös on rangaistavaa aina, mutta sen voi myös estää ajoissa kun näkee merkit... mutta ei aina jaksa.. nyt taas... ! Merkki siitä et nyt on oltu liian kauan tässä (10 min).