Kehtaako nykyään mennä kuntosalille reilusti ylipainoisena?
tarkoitus olisi aloittaa huomenna kuntolilla käynti 2xvko, onko siitä yleensäkään apua painonpudotuksessa? samalla on ruokaremontti käynnissä.
Kommentit (10)
Sekaan vaan, kuntosaleilla käy kaikenkokoista väkeä. Ala tehdä pitkäkestoista harjoitusta esim soutulaitteella (vaikka 30 min putkeen) lämmittelyksi. Saat isot lihakset töihin ja alkaa senttejä hävitä ihan näkyvästi kun kiinteydyt. Itse otin tuon soutulaitteen pitkäkesoisena käyttöön, kun muuten pelkillä lihasliikkeillä ei saa lyhyessä ajassa niin hyvää tulosta.
itsekin epäröin kehtaanko mennä, mutta yllätyksekseni siellä oli muitakin pulleita. Aloittelin spinningillä, jotta sain ensin jonkinlaista kuntoa ja sitten innostuin kuntosalista. Ei ole kukaan minulle naureskellut tai en ole ainakaan huomannut :) Aikuisia ihmisiä tässä ollaan..
Painoa tullut "salaa" 15kg liikaa (ainakin) ja haluaisin päästä eroon suurimmasta osasta ennen kesää. Onnistuukohan?
Eiköhän sillä 2x viikossa ole vaikutusta, onhan se parempi kuin ei mitään.
tehtävä punttitreeni pitää yllä lihasmassaa, ja hyvän lopputuloksen kannalta se on tärkeää. Itse laihtumisen kannalta voit ottaa ohjelmaan lämmittelyn ja punttitreenin jälkeen vielä aerobisen osuuden ennen jäähdyttelyä ja venyttelyä.
Reilu ylipaino ei todellakaan ole este! Punttisaleilla on kaikenkokoisia ihmisiä, ja kaikki ovat tervetulleita.
pyydä salilta ohjaus laitteisiin ja itsellesi suunnattu ohjelma. ja jos samassa on ohjattuja jumppia niin mene rohkeesti mukaan.
t. enää vähän ylipainoinen
sinne sekaan vaan. Jos joku tuntee itsensä minua paremmaksi, ja kyylää, niin tuleepahan päivän hyvä työkin tehtyä
Siellä ne kilot karisee. Ja ei ne kaikki muutkaan siellä ole missään mallin mitoissa, usko pois. Siellä on muitakin, jotka ovat vasta aloittaneita.
salilla saa treenailla rauhassa. Jumpassa sitä enemmän katsotaan pahasti, jos lihavampi töppäilee. Mulla on tajuttoman huono suuntavaisto, joten sössin sekä nyt että 10 vuotta ja 25 kg sitten.
Moni siellä olevista on entinen ylipainonen ja tietää mitä se homma on. Ovat varmasti iloisia puolestasi kun olet päättänyt tarttua toimeen.
Kuntosali treeni on ihan hyvä ylipainoiselle joka ei välttämättä jaksa missään vauhdikkaassa hikijumpassa tai kovilla sykkeillä.
On oikein hyvä herätellä /vahvistaa lihaksia alussa. Ja isommat lihakset käyttää enemmän energia
mutta kysymykseen vastaisin, että menisin itse mieluummin johonkin vähän "äijämäiselle" salille (käyn kyllä muutenkin mieluummin sellaisessa paikassa) hiemankaan ylipainoisena. Naisethan on niitä, jotka kyyläävät että mitä tuokin läski täällä tekee. Eli sekaan vaan, vaikka ei seisokkaan :D